Odwołują się od pozwolenia na budowę elektrowni. Wojewoda rozpatrzy wnioski

Elektrownia "Północ" (fot. mat. inwestora)
Tczew - Odwołują się od pozwolenia na budowę elektrowni. Wojewoda rozpatrzy wnioski
Wojewoda pomorski rozpatrzy odwołania od pozwolenia na budowę Elektrowni Północ w podtczewskich Rajkowach, które zostało wydane w połowie lipca br. przez tczewskie starostwo. Do tej pory wpłynęło 37 odwołań od osób fizycznych i dwa od organizacji ekologicznych.

Przygotowania do budowy elektrowni trwają już od dłuższego czasu. Inwestor - Spółka Elektrownia Północ, należąca do grupy Kulczyk Investments - uzyskał m.in. pozytywną decyzję środowiskową oraz zezwolenia wodno-prawne. W połowie lipca tczewskie starostwo wydało natomiast pozwolenie na budowę. Teraz każda z zainteresowanych stron postępowania może składać odwołania - zgodnie z prawem może to uczynić w ciągu 14 dni od odebrania korespondencji. Do tej pory do wojewody pomorskiego wpłynęło 37 odwołań od osób fizycznych i dwa od organizacji ekologicznych - Stowarzyszenia "Eko-Kociewie" i Fundacji Client Earth:

- Zbierzemy wszystkie odwołania i wyślemy do inwestora, by ten mógł się do nich odnieść. - wyjaśnia Jarosław Maciejewski z biura prasowego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku - Wojewoda musi sprawdzić, czy dopełniono wszelkich formalności podczas wydawania pozwolenia na budowę - m. in. czy wszystkie strony otrzymały stosowne zawiadomienia. Wojewoda może utrzymać decyzję o pozwoleniu na budowę elektrowni w mocy, uchylić ją lub przekazać starostwu do ponownego rozpatrzenia.

Na weryfikację odwołań wojewoda ma standardowo 30 dni - w tym wypadku jednak urzędnicy mają do czynienia z bardzo rozbudowaną dokumentacją - 6 kartonów dokumentów, zatem proces najprawdopodobniej się przedłuży. Dodajmy, że budowa elektrowni "Północ" ma kosztować ponad 10 miliardów złotych. Podczas budowy ma tam pracować nawet 3 tysiące pracowników - później zakład ma zatrudniać 300 osób. Spółka otrzymała już promesę koncesji na najbliższe 50 lat. Obiekt ma powstać w Rajkowach. Dlaczego tam? Lokalizacja jest efektem wojewódzkiego planu zagospodarowania przestrzennego. Spółka Elektrownia Północ, należąca do grupy Kulczyk Investments, brała pod uwagę sześć możliwych lokalizacji w Pomorskiem - Żarnowiec, Opalenie, Czatkowy, Tczew, Gorzędziej i Rajkowy. Zdecydowano się na tę ostatnią ze względu na dostęp do wody chłodzącej, bliskość Centralnej Magistrali Kolejowej - Śląsk - Gdynia oraz drogi krajowej nr 91 i autostrady A1. Na potrzeby przyszłej elektrowni zabezpieczono teren 220 ha w pobliżu Rajków. Jeśli wszystkie procedury pójdą zgodnie z planem, budowa pierwszego bloku ruszy w połowie przyszłego roku i zakończy się w 2016 roku, zaś drugi blok zacznie działać dwa lata później.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (27)
dodaj komentarz

 • +13

  migacz_gość

  25.08.2011, 07:28

  budować, budować, budować

  Odpowiedz
  IP: 87.205.xx1.xx2 
 • -10

  _gość

  25.08.2011, 08:10

  Dlaczego nie było żadnego referendum wśród mieszkańców pobliskich miejscowości i Tczewa ?? Ja sie nie zgadzam na taka elektrownie !!! Dlaczego nasze władze nie potrafią myśleć ekologicznie i stworzyć el. z odnawialnych źródeł energii (oprócz wiatrowej - bo wiadomo że w pobliżu postawiono sporo już tych wiatraków )

  Odpowiedz
  IP: 178.37.xx3.xx5 
 • +17

  mieczyslaw

  25.08.2011, 11:03

  ~_gość

  A na jaką elektrownię się zgadzasz? Przez takich jak Ty, nie zgadzających się i "eko-terrorystów" ten kraj przestał się rozwijać. W zamian mamy niebezpieczne drogi, nieuregulowane rzeki i przestarzały system energetyczny. Globalne ocieplenie to fikcja, ale można na niej nieźle zarobić, tak samo jak na tych wszystkich "eko-hasełkach". Trzeba patrzeć trzeźwo na rzeczywistość, a nie przez pryzmat jednej muchy.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
  -8

  _gość

  25.08.2011, 18:27

  eko terrorystą to może jesteś tyyyyyyyyyyyyyyyyy

  Cytuj
  IP: 178.37.xx3.xx5 

  _gość

  26.08.2011, 21:25

  Tak, budować droższe i mniej skuteczne elektrownie ze źródel odnawialnych. Energia atomowa to przyszłość energetyki, mniej zanieczyszczeń niż w cieplnych(chodź bardziej skoncentrowane) oraz więcej energii.

  Cytuj
  IP: 89.200.xx9.xx5 
 • -14

  :))))))))))))))))))))))))))_gość

  25.08.2011, 08:14

  :)

  Ja myśle że to nie jest dobry pomysł żeby budować...:)

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx7.xx0 
 • +4

  rdk_gość

  25.08.2011, 08:33

  Zawsze rozbraja mnie ten obrazek

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx1.xx1 
 • -7

  _gość

  25.08.2011, 10:00

  nie budować !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Odpowiedz
  IP: 178.37.xx3.xx5 
 • +11

  garfield_gość

  25.08.2011, 10:22

  Po co elektrownia przeciez mamy prad z gniazdka :)

  Po co elektrownia przeciez mamy prad z gniazdka :) Tak mowili szwajcarzy gdy bylo u nich referendum. Czy wy ludzie nie rozumiecie ze jezeli nie bedzie elek. to ceny pradu pojda min o 100% w gore! Co do odnawialnych zrodel, tez jestem za ale to wszystko sa "zabawki" krore mimo duzym kosztom budowy daja malo mocy. Musze tez dodac ze nie moge sluchac tych bzdur o ekologii, spojrzcie na usa, "zsrr" czy chiny- to sa truciciele swiata a nie te nasze pare kilo co2. zrozumcie w koncu ze wegiel to nasze jak narazie czarne zloto i musimy to wykorzystywac ze wzgledow ekonomicznych i nie mowcie mi o ekologii bo zieloni na te swoje protesty tez jezdza samochodami, pija cole ubieraja sie w ubrania wyprodukowane przez fabryki ktore produkuja zanieczyszczenia.

  Odpowiedz
  IP: 159.245.xx6.xx0 
 • +7

  _gość

  25.08.2011, 10:26

  Nasze województwo nie produkuje dostatecznej ilości energii elektrycznej na swoje potrzeby i musimy "importować" energię z głębi Polski. Elektrownie są nam potrzebne. Oczywiście byłoby lepiej, gdyby były to instalacje wykorzystujące źródła odnawialne, ale są to drogie inwestycje i my jeszcze cywilizacyjnie nie "dorośliśmy" do tego. Oprócz energii elektrycznej potrzebne są nam również miejsca pracy, podatki do kasy gminnej, powiatowej i cholera jeszcze wie jakiej. Ta elektrownia nie będzie już taka szkodliwa dla środowiska, jak te przestarzałe elektrownie, których jest większość w Polsce. Organizacje ekologiczne często przestają protestować po otrzymaniu odpowiedniego bodźca w postaci koperty.

  Odpowiedz
  IP: 213.17.xx8.xx5 
 • +5

  garfield_gość

  25.08.2011, 10:37

  odwoluja sie ci ktorzy nie dostali forsy za ziemie

  Odwoluja sie te osoby ktore nie dostaly propozycji sprzedazy ziemi pod elektrownie a ich sasiedzi dostali. Wszyscy wiemy ze elektr. nie moze byc nieskonczenie duza i nie zawsze zadowolimy wszystkich mieszkancow to ze akurat jeden teren lezy na obszarze bbudowy a drugi nie jest szczesciem dla pierwszego a nieszczesciem dla drugiego. I te wszystkie protesty odwolania itp. pod przykrywka ekologii sa spowodowane zloscia wlascicieli ziem ktore nie leza w kregu zainteresowan elektr.- "a moze uda sie jeszcze sprzedac moj kawalek". Ludzie nie nabierajcie sie na te bzdury i oby jak najszybciej zaczeto budowac co zmniejszy bezrobocie, podwyzszy poziom zycia z korzyscia dla 99% ludzi naszego regionu. Trzeba wybrac dobro ogulu.

  Odpowiedz
  IP: 159.245.xx6.xx0 
 • +2

  _gość

  25.08.2011, 14:18

  Jak zwykle w Polsce. Ten, kto nie dostał grubej kasiory za kilka metrów kwadratowych nieużytków, teraz się buntuje. Zawsze tak samo. W przypadku budowy autostrad też tak było i jest. Chłopki chcą wyciągnąć kosmiczną kasę za swoją ziemię. Jak sąsiad odsprzedał kawałek swojej ziemi, to inni są zazdrośni i później zaczynają protestować. I wszystko w tedy jest szkodliwe, chociaż przedtem nie było. Wiatraki szkodliwe na, maszty i przekaźniki operatorów telefonii komórkowej szkodliwe, elektrownia szkodliwa. Zawsze śmiać mi się chce, bo słychać najczęściej argument, że to wszystko jest szkodliwe na męskie jaja i nie faceci będą bezpłodni. Ci, którzy sprzedali ziemię i się obłowili nie protestują i ich jaja mają się dobrze. Zawiść i zazdrość, to nasze najważniejsze cechy narodowe.

  Cytuj
  IP: 213.17.xx8.xx5 
 • +4

  Radosław Kubat_gość

  25.08.2011, 10:48

  Jestem na TAK

  Za 10 lat jak zabraknie Wam prądu będziecie narzekać, że nikt nic nie robi. To, że Kulczyk stawia elektrownie niczego nie zmienia. Wyprodukowaną energię i tak musi sprzedać Państwu, a Państwo sprzedaje energię Nam. To, że elektrownia będzie blisko nie obniży Naszych cen prądu, ale mamy pewność, że będzie za 10 LAT. Wiadomo, że my Polaczki myślimy o tym co jest teraz, a za 10 lat piski i jęki !!!

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx0.xx1 
 • +3

  Adam_gość

  25.08.2011, 11:15

  ...

  Ze niby co ekolodzy.przepraszam gdzie wy mieszkacie bo bywam w lesie i jakos was tam nie widac.ekoludku przestan wyludzac pieniadze.jak chcesz byc wiarygodny to wyprowadz sie do lasu

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx0.xx9 
 • +1

  Dawid_gość

  25.08.2011, 11:16

  Pomorze ma spory problem z energią elektryczną. Musimy np importować prąd bodajże z Norwegii kablem po dnie Bałtyku. Problem energetyczny powoduje również zahamowanie rozwoju przemysłu na naszym terenie. Sama elektrownia Rajkowy da 300miejsc pracy, ale istnieje duża szansa, że wraz z infrastrukturą energetyczną pojawią się zakłady przemysłowe, dla których stałe i stabilne dostawy dużych ilości energii są wartością strategiczną. Jest więc szansa, że budowa elektrowni w dalszej perspektywie przyniesie nie kilkaset, a nawet parę tysięcy nowych miejsc pracy w naszym regionie

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx2.xx2 
 • +1

  _gość

  25.08.2011, 14:21

  I o to właśnie chodzi. Niedostatek energii elektrycznej hamuje budowę nowych zakładów przemysłowych.

  Cytuj
  IP: 213.17.xx8.xx5 
 • +4

  Adam_gość

  25.08.2011, 13:39

  ...

  Pamietacie ekologow na kominie z transparentem "stop CO2" .z tego "komina" wydobywala sie para wodna.taka jest swiadomosc pieniaczy pseudo ekologow

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx0.xx9 
 • -4

  fela_gość

  25.08.2011, 14:14

  wybrali bo jest droga i jakas tam infra!

  teraz polaczki(prowincjuszki)widzicie jakie wazne sa drogi ! oczywiscie ze to nie jest autostrada(autostrada w USA MA 8 pasow)a (RZAD tak nazwal zeby oplaty sciagac za cos czym nie jest ) tylko zwykla droga 4 pasmowa 2/2 ,ale i tak dzieki ci Panie za to ! inwestorzy szukaja terenow gdzie sa drogi a nie pole i pole i pole !

  Odpowiedz
  IP: 69.113.xx1.xx5 
 • +1

  Przemo_gość

  25.08.2011, 17:48

  budować !! tańszy prąd ! wy ludzie nie myślicie o tym ze będą nowe stanowiska pracy tańszy prąd ! a po 2 ta elektrownia nie wybuchnie bo nie mam w Polsce tornad trzęsień ziemi i wgl A po 3 i tak wszyscy umrzemy ;)

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx8.xx8 
 • -1

  _gość

  25.08.2011, 18:24

  haha nowe stanowiska pracy chyba nie czytałes artykułu 300 osób maja zatrudnic później to ma być dużo ???

  Odpowiedz
  IP: 178.37.xx3.xx5 
 • +2

  Radosław Kubat_gość

  25.08.2011, 19:04

  A to mało

  Państwo stara się promować małe firmy nawet zatrudniające 10 osób, a Ty mówisz, że 300 stanowisk pracy to mało ? Powoli widzę, że robi się brak szacunku dla pracy !!! Więc chyba żyję się jednak za dobrze ;) Pozdro

  Cytuj
  IP: 84.38.xx0.xx1 
 • +1

  gość_gość

  25.08.2011, 18:50

  polactwo

  Polactwo jest skazane na biedę - najwięcej do powiedzenia mają pseudo ekolodzy i ciemnota. Jesteśmy bogaci w ogromne złoża głupoty i tego nam nigdy nie zabraknie.

  Odpowiedz
  IP: 83.13.xx5.xx6 
 • -3

  Mieczysława_gość

  25.08.2011, 21:43

  Do: Gość Mieczysław

  Ty chyda Gosiciu pracujesz w Starostwie Tczewskim, że do wszystkiego masz jakiś głupi komenarz. Cokolwiek by sie nie działo zawsze myslisz ze masz racje. Dobrze ze tacy jak Ty nie pokazują swojej twarzy.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xxx 
 • boski_gość

  25.08.2011, 22:48

  dawać do malborka

  Jak nie chcą ludzie jej w Rajkowach to dawać tę budowę do Malborka!!! tam dużo się ostatnio buduję tylko pozazdrościć!!!

  Odpowiedz
  IP: 109.243.xx1.xx6 
 • Siwy _gość

  25.08.2011, 23:09

  Nie budować. Promieniowanie nas zmieni w kosmitów . hahahahhaha .:D

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx5.xx0 
 • dorota_gość

  26.08.2011, 16:24

  budować

  Ekolodzy do lasu !!!! tam to dopiero jest syf .Niech leśniczemu głowę suszą albo lepiej niech zaczną sprzątać te lasy to nie będą pisać bzdur .Ja jestem z gminy pelplin i chcę elektrowni!!!!!!!!!.

  Odpowiedz
  IP: 188.33.xx6.xx9 
 • s_gość

  26.08.2011, 16:36

  sd

  ludzie tą elektrownie mają budowac szwedzi a kto jest anjbardziej ekologicznym państwem??

  Odpowiedz
  IP: 46.113.xx4.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia