"Pro Domo Trsoviensi" dla sportowych działaczy

Medal Pro Domo Trsoviensi (fot. tcz.pl)
"Pro Domo Trsoviensi" dla sportowych działaczy
Jacek Wiśniewski i Andrzej Semborowski - obaj związani z tczewskimi środowiskami sportowymi - otrzymają medal "Pro Domo Trsoviensi". Jest to wyróżnienie przyznawane przez Radę Miejską za znaczące zasługi dla Tczewa i jego mieszkańców.

Medal można przyznawać za działalność naukową, gospodarczą, społeczną, kulturalną i sportową oraz inne osiągnięcia promocyjne, przydające miastu splendoru lub wyraźne korzyści mieszkańcom. Może być przyznawany mieszkańcom miasta oraz osobom spoza Tczewa. Stosowne uchwały w sprawie nadania medalu radni przegłosowali na grudniowej sesji Rady Miasta. Oznaczenia zwyczajowo są przyznawane 30 stycznia - na uroczystej sesji z okazji Dnia Tczewa, która w tym roku ze względu na sytuację epidemiczną zostanie przełożona na inny termin.

Jacek Wiśniewski urodził się w 1952 roku w Szczecinie. Ukończył studia w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Gdańsku, uzyskując tytuł magistra wychowania fizycznego i trenera II klasy piłki ręcznej. Pierwszą pracę podjął w Szkole Podstawowej 8, później pracował jeszcze w Szkole Podstawowej nr 4, 12 i Gimnazjum nr 3. 1 września 1981 roku powierzono mu funkcję Dyrektora Międzyszkolnego Ośrodka Sportu i pełnił ją do 31 sierpnia 2006 roku. Z powierzonych obowiązków wywiązywał się wzorowo. Za swoją wieloletnią wzorową pracę w 2002 roku został wyróżniony Medalem Komisji Edukacji Narodowej, natomiast w 2005 roku otrzymał Złotą Odznakę ZNP.

W młodości Jacek Wiśniewski sam uprawiał piłkę ręczną. Rozpoczynał jako junior w MKS Tczew, a jako senior kontynuował w MKS Wisła Tczew. Pracę trenerską rozpoczął w Wiśle, a później przeniósł się do Sambora, koncentrując się na pracy z młodzieżą. Wychował wielu zawodników, którzy występowali na różnych poziomach rozgrywkowych. W 1991 został prezesem Międzyszkolnego Klubu Sportowego Sambor Tczew i pełnił tą funkcję nieprzerwanie do 2008 roku. Kub przechodził wiele trudny chwil, niewątpliwie jedną z największych zasług Pana Jacka Wiśniewskiego było niedopuszczenie do jego rozpadu i upadku. W tym czasie zawodnicy sekcji piłki ręcznej, pływania i lekkiej atletyki zdobyli wiele medali w zawodach rangi Mistrzostw Polski, przysparzając tym chluby klubowi i miastu. W 2000 roku został powołany w skład Zarządu Wojewódzkiego Związku Piłki Ręcznej i pełni tą funkcję nieprzerwanie do dzisiaj.


Za swoją sportową działalność na rzecz rozwoju sportu tczewskiego, był wielokrotnie wyróżniany między innymi pamiątkowymi nagrodami, dyplomami i statuetkami . Uhonorowany został również Medalem za zasługi dla rozwoju piłki ręcznej Srebrną (1993 r.) oraz Złotą (1997 r.) Odznaką Z.P.R.P. W 2000 roku został uhonorowany najwyższym odznaczeniem Polskiego Związku Piłki Ręcznej Diamentową Odznaką Z.P.R.P.

Jacek Wiśniewski jest znanym i cenionym trenerem i działaczem. Był inicjatorem wielu imprez sportowych o zasięgu miejskim, powiatowym, wojewódzkim oraz ogólnopolskim. Zdecydowanie można powiedzieć, że Jego działalność jako trenera i działacza sportowego miała znaczący wpływ na rozwój sportu w Naszym Mieście.

Andrzej Semborowski urodził się w 1947 roku w Wąsoszu. Po ukończeniu Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego w Gdańsku w 1972 podjął pracę w Zespole Szkół Rolniczych w Swarożynie. Po roku przeniósł się do Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie. W 1977 roku podejmuje pracę w Radzie Wojewódzkiej SSP "Start" Gdańsk. W 1983 roku zostaje zatrudniony na Uniwersytecie Gdańskim w Studium Wychowania Fizycznego, gdzie pełni między innymi funkcję zastępcy kierownika ds. administracyjnych. W 1974 roku kończy studia w Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, uzyskując tytuł magistra wychowania fizycznego oraz Trenera II klasy lekkoatletyki.

Andrzej Semborowski pasjonuje się sportem od dzieciństwa. Na przełomie lat 1960/70 trenuje dziesięciobój lekkoatletyczny, a ciężka i systematyczna praca owocuje zakwalifikowaniem się do reprezentacji Polski w tej dyscyplinie. Od 1997 roku kontynuuje swoje zamiłowania sportowe w kategorii weteranów i "MASTERS". Startując w kategorii MASTERS zdobył 23 medale, w tym 9 złotych, 7 srebrnych i 7 brązowych. Starował na stadionach w Melbourne, Edmonton, Sydney, Clermont Ferrand, Malmoe, San Sebastian, Linzu, Juteborgu, Ljubljanie, Gent, Porto Alegre ,Budapeszcie i Malagi. Startując na tych wszystkich arenach był ambasadorem Tczewa, Pomorza i Polski. Również w swojej pracy trenerskiej osiąga bardzo wiele sukcesów w pracy z młodzieżą i studentami Na szczególne podkreślenie zasługuje praca z Reprezentacją Osób Niepełnosprawnych i osiągnięte rezultaty na Paraolimpiadzie i Mistrzostwach Europy.

Andrzej Semborowski jest również bardzo aktywny na niwie społecznej. W Latach 1990- 1994 radny Rady Miejskiej w Tczewie, przez dwie kadencje radny Rady Powiatu Tczewskiego. Pełnił również funkcje członka Zarządy Oddziału Wojewódzkiego Osób Niepełnosprawnych, członka Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii, członka Rady Społecznej Szpitala Rehabilitacyjnego i opieki Długoterminowej w Tczewie, członka Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" UG.

Za swoją działalność wyróżniony między innymi: Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii, Złotą Odznaką Towarzystwa Walki z Kalectwem, Srebrną Odznaką " Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej", Nagrodą Przewodniczącego Komitetu ds. Młodzieży i Kultury, Nagrodą " Tczewianin roku 2002".

O przyznanie obu nagród wnioskowało Powiatowe Centrum Sportu w Tczewie.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • +2

    ***** ***_gość

    29.12.2020, 19:39

    a teraz...

    ...obaj ci Panowie muszą przywdziać siermiężne odzienie, aby uodpornić się na zajadle złośliwe komentarze licznych w naszym mieście nienawistników, dla których jakiekolwiek uhonorowanie za pracę i zaangażowanie jest przysłowiową łyżką dziegciu dolanego do ich posłodzonej herbaty! Mnie natomiast pozostaje pogratulować laureatom, jak i zacnym mieszkańcom Tczewa!

    Odpowiedz
    IP: 5.173.xxx.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA