Organizacje przeciwne planowanym zmianom dot. finansowania partii

Sejm (fot. Vectra)
Organizacje przeciwne planowanym zmianom dot. finansowania partii
W związku z zapowiedziami polityków Platformy Obywatelskiej wprowadzenia do Sejmu projektu dotyczącego likwidacji finansowania partii z budżetu, grupa organizacji pozarządowych (Fundacja im. Stefana Batorego, Fundacja Forum Europejskie, Instytut Spraw Publicznych, Stowarzyszenie Projekt: Polska i Stowarzyszenie Szkoła Liderów) przestrzega, że to decyzja sprzeczna z interesem publicznym.

Finansowanie partii politycznych z budżetu państwa zostało wprowadzone w 2001 roku, jako recepta na zjawisko korupcji politycznej.

- Jak widać nie wszyscy pamiętają patologie, które w latach 90. wstrząsały opinią publiczną - mówi Grażyna Kopińska z Fundacji Batorego - Przypomnijmy kilka z nich: afera żelatynowa, finansowanie kampanii przez anonimowych darczyńców, wpłaty przez podstawionych pseudo-darczyńców pracujących w tej samej firmie. We wszystkich tych sprawach chodziło o konieczność odwdzięczenia się przez polityków darczyńcom, którzy wsparli finansowo partie lub ich kampanie wyborcze.

Obecny system lepiej zabezpiecza nas przed decyzjami, które są sprzeczne z interesem publicznym. Co nie oznacza, że jest on idealny. Zmiany są konieczne i tym właśnie powinni jak najszybciej zająć się posłowie.


Należy rozpocząć debatę publiczną nad tym, jak najefektywniej wydawać pieniądze z subwencji budżetowej, tak aby podnosić jakość oferty programowej oraz zwiększyć przejrzystość finansowania partii. Niestety, nie dość, że nie ma takiej dyskusji, to społeczeństwo zaskakiwane jest w ostatnich dniach doniesieniami medialnymi na temat niebezpiecznych rozwiązań umożliwiającymi partiom prowadzenie działalności gospodarczej.


Organizacje pozarządowe od lat postulują:

- wprowadzenie obowiązku zamieszczania sprawozdań finansowych i skanów faktur na stronach internetowych ugrupowań politycznych; dotyczyć on powinien wszystkich wydatków, nie tylko tych czynionych z pieniędzy publicznych (jawność finansowania partii politycznych jest jedną z zasad zapisanych w Konstytucji RP – art.11 ust.2)

- zmniejszenie wysokości finansowania z budżetu państwa, tak aby stanowiło ono 50% dochodów partii (część „zaoszczędzonych” w ten sposób środków powinna zasilić bezpośrednio fundacje polityczne będące programowym zapleczem partii: tymczasem projekt ustawy o fundacjach politycznych utknął w Sejmie)

- rozszerzenie uprawnień i wzmocnienie Państwowej Komisji Wyborczej, tak aby kontrolowała wydatki partii nie tylko pod względem formalnym, ale także merytorycznym – i to już w trakcie toczącej się kampanii (potrzebna jest współpraca z zespołem biegłych rewidentów)

a jednocześnie:

-obniżenie progu wyborczego, który uprawnia do otrzymywania subwencji: z 3% do 1% (w Niemczech w wyborach do Bundestagu ten próg wynosi nawet 0,5%)

- ograniczenie wydatków z publicznych pieniędzy na reklamę, w tym na spoty i billboardy (we Francji funkcjonuje nawet zakaz tego typu reklamy).

Te zmiany sprzyjałyby wyrównywaniu szans wyborczych starych i młodych ugrupowań. Zachęcą partie do energiczniejszego zabiegania o uznanie obywateli i szukania sympatyków.
Co najważniejsze, publikowanie sprawozdań finansowych prowadzi (co widzimy obecnie) do ujawniania nieprawidłowości i wywołuje debatę o przejrzystości finansów partii politycznych. W momencie odstąpienia od finansowania z budżetu państwa trudno będzie egzekwować tego rodzaju przejrzystość.


Fundacja im. Stefana Batorego
Fundacja Forum Europejskie
Instytut Spraw Publicznych
Stowarzyszenie Projekt: Polska
Stowarzyszenie Szkoła Liderów


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

  • +9

    _gość

    06.07.2013, 11:28

    Ja mam pomysł na finansowanie partii, niech każdy z tych pseudo polityków z własnej wypłaty co miesiąc wrzuca kasiore do wspólnego koszyka, mogłoby to działac w taki sposób, że musieli by wpłacać jakiś procent od dochodu, wtedy by sami musieli się liczyć z wydawaniem tych pieniędzy, bo wykładali by je z własnej kieszeni, np. 10% dochodu co miesiąc, mają dośc wysokie wypłaty, więc te 10% to dla nich tak jak dla zwykłego czlowieka kupić loda za 1zł. Tylko pewnie Tusk i najbardziej znana ekipa miała by obiekcje bo oni musieli by wrzucać najwięcej, Ale takie proponowałbym rozwiązanie, a nie wydawać nasze pieniądze na ich rarytasy!!!!!!!

    Odpowiedz
    IP: 31.0.xx8.xx9 
  • +7

    Janusz_gość

    06.07.2013, 14:28

    finansowanie partii

    Na korupcję polityczną jest lekarstwo konfiskata mienia w całości długoletnie więzienie z przymusową ciężka pracą fizyczną a nie finansowanie pasożytów przez biedne społeczeństwo.

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx8.xx6 
  • +11

    klasyk_gość

    06.07.2013, 16:11

    Cytat z klasyka

    Nie chodzi o to, żeby zmieniać świnie przy korycie, tylko żeby im zabrać koryto. Autor: Janusz Korwin-Mikke

    Odpowiedz
    IP: 78.88.xx5.xx3 
  • -2

    katura_gość

    06.07.2013, 20:53

    kary

    Niestety większość obywateli w naszym kraju ma gdzieś politykę. Wielu idzie na wybory "bo tak", nie myśli, nie czyta programów partii, założeń, nie wie kto jest kim. Albo głosują na Tuska albo na Kaczyńskiego. Czasem też na konopie bądź sztuczne penisy i tym podobne cuda. Szkoda mi Pana Korwina, bo marnuje się tu. Motłoch i tak robi swoje. Dalej ma wybory i politykę w d... Będąc biernym, bądź głosując "na odwal" człowiek daje wolną rękę takim ludziom, jak tym, którzy rządzą krajem od kilkunastu lat. Potem narzeka, jak to ciężko w tym beznadziejnym kraju! Bando bezmózgich obiboków - głosując na beton, bądź olewając wybory skazujecie sami siebie na taki los i takie państwo, w którym musicie potem żyć. Dość pis, po, sld, psl, rp... dość...

    Odpowiedz
    IP: 5.185.xx3.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.