Nie będzie taniej na czas objazdu

Tańszych przejazdów na czas remontu nie będzie (fot. tcz.pl)
Tczew - Nie będzie taniej na czas objazdu
Już w najbliższy poniedziałek (21.03) rusza remont drogi nr 224. Dojazdówka zostanie wyłączona z ruchu na podtczewskim odcinku, a sugerowany objazd na czas kilkumiesięcznych prac wyznaczono autostradą A1. Kierowcy zamiast do Stanisławia będą udawać się na kolejny zjazd - do Swarożyna - co oznacza dla nich wyższe opłaty za korzystanie z A1. Zniżek na czas remontu jednak nie będzie.

Na takie rozwiązanie liczyli kierowcy - według oficjalnie wyznaczonego objazdu, jeśli chcemy jechać do Gdańska, musimy najpierw dotrzeć do Swarożyna i stamtąd już dalej autostradą A1. Problem w tym, że takie wyznaczenie trasy objazdowej powoduje, że każdorazowo za podróż do pracy, czy na uczelnię płacimy o 1,4 zł więcej. Okazuje się jednak, że Gdańsk Transport Company - koncesjonariusz autostrady A1 - nie zwróci się do resortu infrastruktury z wnioskiem o obniżenie, bądź zniesienie opłat za objazd fragmentem "bursztynowej drogi". Swoją decyzję GTC tłumaczy tym, że kierowcy mają do wyboru również alternatywną trasę - korzystanie z drogi krajowej nr 91.

- O ulgi wnioskowaliśmy 2 lata temu, kiedy prace remontowe na dawnej krajowej "jedynce" mocno ograniczały przejezdność i utrudniały kierowcom życie. Teraz użytkownicy mają alternatywę dojazdu. - tłumaczy nam Ewa Łydkowska, rzeczniczka firmy Gdańsk Transport Company

Z kolei przedstawiciele wykonawcy wyjaśniają, że mieszkańcy okolicznych miejscowości mają do wyboru również inne możliwości dojazdu do grodu Sambora:

- Ze skrótu z Dąbrówki do drogi krajowej nr 91 przez Zajączkowo - drogą płytową - będzie korzystać komunikacja publiczna. (chodzi o Veolię, pojazdy Latochy będą korzystać z przejazdu przez Mieścin - przyp. red.). Zbudujemy tam tzw. mijanki, by pojazdy mogły się wyminąć. Będzie także możliwość dojazdu samochodami osobowymi drogą gminną w kierunku Rokitek - jednak podkreślam, że nie jest to oficjalny objazd, a jedynie trasa alternatywna, głównie dla mieszkańców. Zobowiązaliśmy się do wyrównania nawierzchni tej gruntowej trasy. - wyjaśnia Tomasz Falkowski, kierownik budowy.

Dodajmy, że droga wojewódzka nr 224 zostanie zamknięta na odcinku od skrzyżowania w Szpęgawie ze szlakiem prowadzącym do Malenina aż do wiaduktu nad ul. Jagiellońską w Tczewie. Wykonawca tłumaczy, że prac modernizacyjnych nie da się prowadzić przy ruchu wahadłowym - mają bowiem bardzo szeroki zakres - nastąpi m. in. wymiana nawierzchni oraz budowa trzech mostków i rozbiórka kolejowego wiaduktu. Wykonawca ma nadzieję, że najcięższe prace uda się zakończyć do października br. - wtedy do modernizacji pozostałby tylko wiadukt, a kierowcy mogliby wjeżdżać do Tczewa, by dalej korzystać z objazdu ul. Skarszewską.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (15)
dodaj komentarz

 • +3

  jabol_gość

  17.03.2011, 07:53

  "Zniżek na czas remontu jednak nie będzie Na takie rozwiązanie liczyli kierowcy"-liczyli i sie przeliczyli!!! przyjazne panstwo raczej nie jest przyjazne,a prowadzi lupieszcza polityke!!! niech sobie sprobuja pojezdzic plytami czy przez lasek na co dzien te "lby"ktorzy tak potrafia "negocjowac" z koncesjonariuszami autostrady A1.modernizacja drogi jest jak najbardziej potrzebna i ciesze sie z tego faktu,ale gdzie ja mam do tcz.3 km teraz przez obiazdy bede mial 3x tyle.dobre to jest na miesiac lub 2,a remont zapowiada sie na niezly okres czasu!!! i w tym miejscu przychodzi mi na mysl text piosenki KULTU - Polska.

  Odpowiedz
  IP: 195.74.xx1.xx2 
 • -2

  MEMIAH_gość

  17.03.2011, 20:45

  A CO MASZ

  A CO MASZ DO POLSKI mojego ukochanego kraju. jak Ci nie pasi to się wyprowadż do innego kraju

  Cytuj
  IP: 84.38.xx3.xx9 
  +2

  C>K>M

  17.03.2011, 22:42

  Brakuje gospodarza, Polską rządzą chłoptasie, których interesują tylko najbliższe wybory.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +3

  ka_gość

  17.03.2011, 09:37

  Kolejny sukces tczewskich władz.

  Kolejny sukces tczewskich władz. Wychodząc na przeciw potrzebom mieszkańców po raz kolejny tczewskie władze stanęły na wysokości zadania i wywalczyły obniżkę opłat za autostradę na czas remontu drogi 224 oraz dzięki ich interwencji wybudowano szerokie, dobrej jakości drogi objazdowe. A może mi się coś pomyliło ...... Pozdrawiam ka

  Odpowiedz
  IP: 79.189.xx0.xx0 
 • +4

  _gość

  17.03.2011, 09:39

  Jaki problem zbojkotowac remont i zablokowac go do czasu kiedy laskawa skanska nie polozy nowej nawierzchni na objazdach? Wystarczylo wczesniej zadbac o poszerzenie i polozenie asfaltu. Prawda jest taka ze oni o tym ZAPOMNIELI! Proponuje zasypac skanske i podwykonawcow e mailami z rachunkami za paliwo, naprawy to samo tyczy sie urzedow wtedy zrozumieja. W tym kraju inaczej z wladza nie da sie rozmawiac. W jednosci sila. Wytyczone objazdy nadaja sie owszem ale dla ciagnikow do wywozenia wladz z tego kraju.

  Odpowiedz
  IP: 213.192.xx6.xxx 
 • +3

  ja_gość

  17.03.2011, 20:40

  SKANSKA nie liczy się z nikim

  A doświadczyliśmy tego na własnej skórze w trakcie budowy A1. Teraz też - dużo niszczą i kto znowu naprawi po nich? Ciekawe jakim cudem wyeliminowała swoim protestem firmę która pierwotnie wygrała przetarg na te prace? SKANSKA korzysta wyłącznie z podwykonawców a patrząc na ilość pracowników na budowie wydaje sie że tutaj zatrudnia się jakieś firmy typu "busik kolegów".

  Cytuj
  IP: 77.114.xx2.xx0 
 • -2

  memiah_gość

  17.03.2011, 20:54

  do powyższych

  drogi dojazdowe szerokie i wygodne paranoja . kto by za to zapłacił aby na pare miesięcy wybudować objazd dobrej jakości i na czyim gruncie może na Waszym? wszyscy chcą szerokich wygodnych dróg tylko nikt nie chce aby były budowane bo objazd za daleko,bo za blisko rzeczki,bo za dużo zakretów bo itd itp.... do stanisławia mozna asfaltem dojechac przez Swarożyn albo Demlin a jak komuś za daleko to może przesiąść się na rower to przejedzie starą trasą. pytanie do Jabola a jak rozwiązać problem wjazdu komu ulga a komu nie? do Gościa którędy mialby ten objazd szeroki asfaltowy przebiegać.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx3.xx9 
 • +2

  Stanislaw_gość

  18.03.2011, 08:20

  ???

  Albo jesteś wyjątkowo nierozgarnięty albo wyjątkwowo złośliwy. Popatrz na mapę koleś i sobie sprawdź, o jakim znaczeniu drogę zmamykają. Jeżeli nic nie widzisz to jestes przypadek szczególny i nie warto z tobą dalej dyskutować -dopasowałeś się do poziomu urzędasów, którzy zgotowali nam ten los. Albo zauważyłeś. No to wtedy jesteś wyjątkowo złośliwy i cyniczny. Jeżeli cie na to stać, to sobie wyobraź mieszkańca Stanisławia, który musi codziennie kilka razy jechac do Tczewa. Proponujesz Swarożyn. To jest dodatkowo ok 10-15 km w jedną stronę. Ceny paliwa szaleją i z tego wynika, że do otwarcia trasy będzie w plecy ok. 500-600 zł miesiecznie. WPisy "powyższych" jak ich nazwaleś są naprawdę łagodne, więc się nie czepiaj koleś. Bo gdyby adekwatnie nazwać paranoję, którą horda cynicznych urzędasów na spółkę z wykonawcą nam zgotowała to trzeba by używać słów, których nie przpuszczą na tym forum.

  Cytuj
  IP: 83.18.xx4.xx7 
 • -2

  MEMIAH_gość

  18.03.2011, 09:48

  DO STANISŁAWA

  to ze względu na ceny paliwa nie zależne od nas mamy zrezygnować z dojazdówki do stanisławia. bo ktos będzię miał pod górke. to po co robić inwestycje jak zawsze komus przeszkadzaja. ja tylko zadaję pytania do krytyków ZAPROPONUJCIE WTEDY JAKIEŚ ROZWIĄZANIE NA KTÓRE NIE WPADLI urzędnicy, wykonawcy. ps. ja sam dojeżdzam z turzy i tez mnie nie cieszy nadrabianie km. ale za parę miesięcy będę miał wygodny dojazd i wtedy będę jeździł po nowej drodze z satysfakcją. a jak nie znasz człowieka to nie wypowiadaj sie o jego poziomie intelekualnym. czekam na odp. na powyższe pytania ze strony krytyków(konstruktywne) pozdrawiam

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx3.xx9 
 • +2

  Stanislaw_gość

  18.03.2011, 13:42

  TO nie tak.

  Czy ja napisałem, że mamy rezygnować z budowy drogi?w którym miejscu? Ceny paliwa są i tak wysokie.Gdybym wiedział, że stracę te kilkaset złotych a inaczej się nie dało, to OK. Ale tak nie jest!! My jesteśmy tylko mieszkańcami wsi (Lubiszewo, Stanisławie, Szpęgawa), które najbardziej odczują skutki urzędniczego olewajstwa i nie nam szukać rozwiązań. To nie nasza rola. To było zadanie urzędników a rozgarnięty urzędnik dostrzeglby to co najwazniejsze - to droga o strategicznym znaczeniu a alternatywne dobrej jakości drogi objazdowe są BARDZO dalekie, więc - nadzwyczajna sytuacja wymaga nadzwyczajnych rozwiązań - A do przemyslenia były: po pierwsze, specyfikacja przetargowa z zastrzeżeniem ruchu wahadłowego, czy w Polsce nie ma firmy, która by się tego nie podjęła?wątpie (ktoś już pisał, że tak samo było z drogą pod Bytowem -najpierw wykonawca zaklinał się że musi być zamnięta - potem interwencja odpowiednich władz i ...jest ruch wahadłowy- no ale tam mają Gospodarza, który dba o mieszkańców, my podobno mamy też ... ), po drugie: zastrzeżenie zamknięcia ruchu drogowego co najwyzej na miesiac ,dwa - np w wakacje w celu wykonania naprawdę ważnych robót - mostki, po trzecie: objazdy, najbliższa "droga" tzw. jumby do Zajączkowa - trzeba było ją udrożnić i doprowadzić do możliwego ruchu w dwie strony a choćby z koniecznością dzierżawy kawalka pola, (mam nadzieję , że mijanki się sprawdzą, ale wątpie), utwardzenie drogi do Rokitek - PRZED zamknięciem drogi, a nie w trakcie i z nie wiadomym efektem). Wiem, wiem. Zaraz napiszesz: a kto mialby za to zapłacić (dzierżawa gruntu, utwardzenie itd). Nie wiem, może na spółkę województwo , powiat i gmina - czyli władze, dla których dobro mieszkańców powinno być najważniejszym celem. A jak jest. Sięgnięto do kieszeni, ale mieszkaców w/w wsi. Bo tak jest najłatwiej. Pewnie wychodząc z załozenia, "będą mieć drogę, to niech się zamkną i nie narzekają". PS. nikogo nie obrażam, tylko wyrażam swoją krytyczną opinię. No ale jeżeli kogoś coś zabolało to...może było na rzeczy. Jest jeszcze jedna ważna sprawa, określajaca stosunek "urzędników" do "wiochy". Mimo tak radykalnej i bezpośredniej ingerencji w moje życie. Mimo narażenia mnie na straty (kilkaset miesiecznie), nikomu, na jakimkolwiek szczeblu władzy nie przyszło do głowy, żeby przysłac oficjalne pismo, choćby broszurkę - chocby do Pana sołtysa -że będą takie a takie zmiany w organizacji ruchu, są konieczne i NIC nie dało się zrobić. Czy dostał pan jakieś pismo? a świadczyloby o klasie tego kogoś? OCzywiście. No dobra, fantazje na bok. Życzę zdrowia.

  Cytuj
  IP: 83.18.xx4.xx7 
 • MEMIAH_gość

  18.03.2011, 22:33

  PISMO

  zaczne od konca. remont był planowany od jakiegoś czasu panowie sołtysi z tego co wiem nie zlożyli żadnego proyestu ani też nie wpłyneła żadna iterpelacja w tej sprawie od wieszkanców wsi. sołtys jest gospodarzem na wsi a jak chce się czegoś dowiedzięć to niestety trzeba samemu się dobijać bo zgodzę sie z Tobą Stanisław iż bezduszność urzędników jest wielka jakich brak ich wyobraźni. po prostu aby coś mieć to trzeba sobie to wywalczyć bo każdy idze na łatwizne. a tak parafrazujęc to my Polacy zawsze lamentujemy jak się mleko wyjleje i jest po niewczasie bo teraz nic się nie da zrobic.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx3.xx9 
 • jabol_gość

  19.03.2011, 08:02

  hmmmm moze to kogos zainteresuje,tego (tych) kogos co tak bronia urzedasow i tych co wymyslili wszelakie obiazdy.wlasnie wczoraj wyczytalem w jakiejs gazecie ze od poniedzialku droga TCZ.- SZpegawa ma byc juz na dobra zamknieta,a alternatywny,a za razem najkrutszy szlak przez lasek kiedy ma byc wyrownywany (bo to droga gruntowa) !!?? tez w poniedzialek.widze ze urzednicy,albo wykonawcy sa "bardzo dobrze przygotowani" do przystapienia prac nad inwestycja.tak jak pisalem wczesniej normalnie do tcz.mam 3 km,przez lasek droga sie wydluzy o kolejne moze2 km,ale juz przez zajaczkowo........i tu takie male przypomnienie tym co tak sie ciesza ze inwestycja ruszyla,kasa sie znalazla itp.lachy do cholery nikt nam nie robi remontujac ten - tu nie bede sie wahal uzyc stwierdzenia DUKT bo tylko taka droge to przypomina ze kasa juz dawno byla z podatku ktory jest zawarty w paliwie,a oni co robia??kleja dziury i nic wiecej.a cena paliwa szybuje i szybuje ku gorze,a drogi kiepsko sie remontuje.jedyny "remont" to 1 czlowiek z lopata,a na niej cos w rodzaju masy bitumicznej,a 2gi z zageszczrka lub bez niej.szkoda gadac!!!!

  Odpowiedz
  IP: 193.200.xx1.xx3 
 • +1

  marcin1980_gość

  19.03.2011, 14:36

  ......

  Kiedy w końcu nasz poseł z Tczewa załatwi dla nas mieszkańców codziennie dojeżdżających do Trójmiasta do pracy abonamenty na A1 ze zniżkami. Nic nie zrobią betony dla szarej masy.

  Odpowiedz
  IP: 83.11.xx5.xx4 
 • yhy_gość

  21.03.2011, 11:30

  ...

  w tym miejscu należy dodać, iż mamy 2 posłów z Tczewa w chwili obecnej i honorowego obywatela miasta jako marszałka senatu;)

  Cytuj
  IP: 81.219.xx6.xx0 
 • KtoŁamiGniot_gość

  29.04.2011, 15:29

  Dobrze

  I GTC bardzo dobrze wyjaśnia że droga nr 91 jest alternatywą . Zresztą co za debil jeździł by z Tczewa do Swarożyna 10 km aby wbić się na autostrade ? Gdy drogą nr 91 raczej dużo dalej do gdańska nie jest . Więc , zmieńcie swoje podejście chcieli byście tylko za darmo albo z rabatami . Albo droga jest cały rok za darmo albo sie płaci cały rok .

  Odpowiedz
  IP: 77.253.xx4.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.