Społecznicy z Tczewa kontynuują wizytę w Warszawie ws. Mostu Tczewskiego

(fot. tcz.pl)
Tczew - Społecznicy z Tczewa kontynuują wizytę w Warszawie ws. Mostu Tczewskiego
Społecznicy z Tczewa kontynuują w Warszawie spotkania dotyczące przyszłości Mostu Tczewskiego. W piątek (28.02) spotkali się w Warszawie z Krzysztof Kubowem, szefem Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów i Magdaleną Gawin - Generalną Konserwator Zabytków. Inicjatorzy akcji #MostTczewskiJakWesterplatte przekazali podpisy blisko czterech tysięcy osób, które walczą o to, by państwo wzięło na siebie ciężar odbudowy Mostu Tczewskiego.

W ostatni wtorek społecznicy i dziennikarze udali się do Warszawy , gdzie spotkali się z szefową Kancelarii Prezydenta RP, Haliną Szymańską i wiceministrem infrastruktury Rafałem Weberem. Sygnatariuszy akcji reprezentowali Krystyna Paszkowska, Jolanta Pobłocka-Kuciapska, Łukasz Brządkowski i Bartosz Listewnik. W piątek społecznicy spotkali się w Warszawie z Krzysztof Kubowem, szefem Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów i Magdaleną Gawin - Generalną Konserwator Zabytków.To nie jedyne działania dotyczące przyszłości Mostu Tczewskiego. W czwartek na roboczym spotkaniu w Starostwie Powiatowym u starosty Mirosława Augustyna pojawili się poseł poseł Kazimierz Smoliński, radny Sejmiku Województwa Zenon Odya - i Paweł Filar, naczelnik Wydziału Inwestycji oraz przedstawiciele strony społecznej. Strony starały się wypracować plan rozwiązania na kolejne miesiące - pojawił się m. in. pomysł całościowego wyremontowania mostu ze środków centralnych i późniejszego przekazania go na barki samorządu województwa.


Przypomnijmy, sygnatariusze akcji #MostTczewskiJakWesterplatte domagają się, by to Skarb Państwa wziął na siebie ciężar odbudowy mostu i stworzenia tam oddziału Muzeum II Wojny Światowej. Akcję zainicjowali społecznicy ze Społecznego Komitetu Odbudowy Mostu i lokalni dziennikarze z Radia Tczew, TV Tetka, "Dziennika Bałtyckiego" i portalu Tcz.pl. Most Tczewski powstał w latach 1851-1857 i był wówczas najdłuższym mostem na świecie. Do dziś jest uważany za arcydzieło inżynierii. Burzliwa historia tego obiektu związana jest z II wojną światową - to właśnie tu 1 września 1939 roku o godzinie 4:34 spadły pierwsze hitlerowskie bomby, czyli o 11 minut wcześniej niż na Westerplatte. Mostów jak i miasta Tczewa bronili wówczas bohaterscy żołnierze 2. Batalionu Strzelców, którzy wysadzili portale wjazdowe oraz połowę istniejących przęseł. Wszystko po to, aby uniemożliwić zajęcie mostu przez Niemców. Po II wojnie światowej Most Tczewski został odbudowany prowizorycznie, do jego ostatecznej odbudowy nie doszło. W 1999 roku po przeprowadzeniu reformy administracji most został przekazany nowo powstałemu powiatowi tczewskiemu, którego nie stać na odbudowę zabytku. W efekcie Most Tczewski jest jedynym mostem na Wiśle, który jest w rękach samorządu na szczeblu powiatu. W 2011 roku starostwo zostało zmuszone całkowicie zamknąć obiekt z powodu bardzo złego stanu technicznego.Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (7)
dodaj komentarz

 • +10

  ja_gość

  28.02.2020, 20:15

  Most

  Dalej Pan Smoliński mydli wam oczy mostem ? wiadomo , że Pan poseł Smoliński głosował zeby mostu nie brano w ręce państwa. Dalej głosujcie na pis to rozbiór mostu będzie po same Lisewo. Naiwiaczki .

  Odpowiedz
  IP: 188.47.xx3.xx6 
 • +8

  Pax_gość_gość_gość_gość_gość

  28.02.2020, 22:55

  Do 10 maja będą zwodzić, obiecywać, a potem sprawa się rypnie. To jest pis, czyli tragedia

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx7.xx9 
 • +4

  Medium_gość_gość

  01.03.2020, 10:00

  Urojenia !?

  W co oni wierzą ! Honorowy obywatel Tczewa przedstawiciel KRS i PiS , który obiecał - jak PiS dojdzie do władzy most będzie odbudowany ! Można zobaczyć na własne oczy jego dzieło !!! On mógł bez zgody prezesa przekształcić Szpital Publiczny w spółkę akcyjną !!! Ale most ?????Gdynia , Starogard Gd. Pamiętają !!!!

  Cytuj
  IP: 188.147.xx9.xx3 
 • +3

  Aleksander _gość

  29.02.2020, 08:39

  Społecznicy

  To tak wyglądają społecznicy .? Radny polityk ze zawodowym sztabem reporterów . Oczywiście ,ze dobrze jest nagłaśniać temat mostu ale należy zachować pewien porządek , dziennikarze powinni rzetelnie informować , politycy budować większość potrzebna do realizacji swoich pomysłów , a działać w tym temacie powinien właściciel obiektu. Nie pchajcie się przed szereg od tego wybraliście swoich przedstawicieli a czy oni działają ? to to już inna sprawa.

  Odpowiedz
  IP: 87.204.xx0.xx8 
 • +3

  Alexis_gość_gość

  29.02.2020, 14:02

  Zabronisz dziennikarzom, którzy są miłosnikami mostu, którzy zajmuja sie tym tematem społecznie jeszcze zanim zostali dziennikarzami, nadal kontynuować swoje społeczne dzialanie w tym temacie? Zabronisz obecnego radnemu, ktory zajmuje sie mostem znacznie dluzej niz jest radnym, kontynuowania swojego dzialania? Zamiast krytykowac to pomóż lub dołącz do Społecznego Komitetu Odbudowy Mostu i rusz tyłek - moze wtedy nie tylko radny i dziennikarze beda musieli sie tym zajmowac, zajmiesz sie i ty.

  Cytuj
  IP: 109.197.xx9.xx2 
 • -3

  q1_gość

  01.03.2020, 08:27

  most

  zgloscie sie do NUIMANA buraki tczewskie on wam go wybuduje bu--hha

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx3.xx9 
 • +1

  Ups _gość_gość

  02.03.2020, 08:09

  Ten twoj bzdurny w/pis tylko wrzucić na pasek do TVPiS, pismaki takie komentarze kochaja, być może załapiesz się na państwową posadę u tow. Balbiny

  Cytuj
  IP: 37.201.xx3.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA