Oświetlenie podjazdu: jak oświetlić podjazd przed domem?

(fot. mat. prasowe)
Oświetlenie podjazdu: jak oświetlić podjazd przed domem?
Podjazd jest jedną z najczęściej eksploatowanych zewnętrznych powierzchni na posesji. Aby zapewnić jej najwyższą funkcjonalność, warto w przemyślany sposób wybrać lampy, które spełnią wszystkie postawione przed nimi zadania. Jak to zrobić?

Właściwe oświetlenie pojazdu zapewnia funkcjonalność i bezpieczeństwo użytkowania przestrzeni na zewnątrz domu. Wpływa na nie tylko sam projekt oświetlenia (jego stworzenie zdecydowanie warto poświęcić profesjonalistom), ale także rodzaj i parametry opraw.

Jakie lampy zewnętrzne do oświetlenia pojazdu?


- Do oświetlenia pojazdu możesz użyć różnych rodzajów opraw. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się oprawy najazdowe montowane w podłożu, klasyczne lampy stojące i listwy LED.

- Lampy najazdowe to dobry wybór, jeśli jesteś na etapie projektowania wjazdu do garażu i samego oświetlenia posesji. Ze względu na to, że montuje się je w podłożu, dodanie takich źródeł światła do istniejącej już aranżacji mogłoby być kłopotliwe i kosztowne. Pamiętaj także, że oprawa powinna być zamontowana dokładnie na tym samym poziomie, co kostka.
- Jeśli wybierzesz lampy stojące, rozmieść je symetrycznie po obu stronach wjazdu. Dobierz ich wysokość tak, by podczas wjazdu do garażu ich światło nie oślepiało kierowcy. W zależności od preferowanego efektu możesz sięgnąć po romantyczne latarenki, klasyczne minimalistyczne słupki lub klimatyczne oprawy w stylu retro.

Listwy LED to listwy o różnej długości (zazwyczaj 100 cm), które - podobnie jak lampy najazdowe - są wpuszczane w podłoże. W przeciwieństwie do nich jednak nie są oświetleniem punktowym, a ciągłym, przebiegającym wzdłuż podjazdu, po obu jego stronach.



Lampy ogrodowe - ważne parametry



Wybierając lampy zewnętrzne do oświetlenia pojazdu, trzeba zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów. Jakich?
1. Klasa szczelności. Lampy umiejscowione na zewnątrz są nieustannie narażone na działanie wiatru, opadów atmosferycznych, niskiej i wysokiej temperatury, promieniowania UV czy pyłu. Aby z sukcesem spełniły swoją funkcję, najważniejszym parametrem, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze, jest klasa szczelności określona symbole IP. W przypadku lamp ogrodowych powinien on wynosić IP67.
2. Wielkość lamp. Jeśli chcesz oświetlić duży plac, nie wybieraj niewielkich opraw. Emitowana przez nie wiązka światła może nie wystarczyć do precyzyjnego oświetlenia całej przestrzeni.
3. Dodatkowe funkcje. Jeśli zależy Ci na obniżeniu poboru energii elektrycznej, rozważ wybór lamp ogrodowych z czujnikiem ruchu. Takie rozwiązanie pomoże Ci wygenerować oszczędności, zwiększy funkcjonalność i bezpieczeństwo przestrzeni (jeśli na posesji pojawi się nieproszony gość, czujnik ruchu się uruchomi).

źródło: https://unilight.com.pl

Zapraszamy do naszego drugiego artykułu: Oprawy schodowe - jakie wybrać

Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej