Kociewie też ma swoje Betlejem

Betlejem leży w powiecie tczewskim (fot. Google Earth )
Kociewie też ma swoje Betlejem
Są w powiecie tczewskim miejsca szczególne. Ich mieszkańcy mówią, że to najpiękniejsze zakątki na ziemi. Naznaczone historią i biblijną tradycją. Mowa tu o Betlejem, Trzech Królach i Rzymie, tworzących ze sobą kociewski fragment Ziemi Świętej.

Betlejem, Trzy Króle czy Rzym to maleńkie osady, przyległe do pobliskich wiosek w gminie Gniew. Zazwyczaj znajduje się tam zaledwie kilka domostw, ale z uwagi na ich nazwy, są niezwykle znaczące.

Skąd wzięło się tak biblijne nazewnictwo w gminie Gniew? Nazwy te zostały nadane w okresie międzywojennym przez ówczesnego proboszcza opaleńskiego. Jaźwiska w tym czasie, Trzech Króli oraz Betlejem nie należało do parafii opaleńskiej, a do parafii tymawskiej tak jak ma miejsce w tej chwili. Mówiło się, że nazwał te miejsca w taki sposób, by ułatwić sobie kolędowanie. Proboszcz miał problemy z informowaniem mieszkańców choćby o tym, w jaki sposób będzie chodził po kolędzie. Zagrody były porozrzucane, więc postanowił małe osady nazwać. Trzy domy za Tymawą, ale pozostające w granicach wsi nazwał Betlejem. Inne trzy położone bliżej Jelenicy obdarował mianem Trzech Króli, zaś osadę położoną w malowniczej dolinie nazwał Rzymem. Te nazwy utrwaliły się już w tradycji i przeszły do nazewnictwa urzędowego, funkcjonując jako przysiółki i osady.

Drukuj
Prześlij dalej