Szlifowali język, zdobywali doświadczenie - finał projektu Comenius

Młodzież była zadowolona z efektów przedsięwzięcia (fot. nadesłane do redakcji)
Szlifowali język, zdobywali doświadczenie - finał projektu Comenius
Dwuletni projekt realizowany w ramach projektu Socrates Comenius "Współpraca młodych przedsiębiorców" dobiegł końca. Finałowe spotkanie współpracujących zespołów uczniów z Polski, Szwecji, Litwy i Turcji odbyło się w dniach 17-21 kwietnia w Goeteborgu w Szwecji. Nasz kraj i miasto godnie reprezentowali młodzi ludzie z II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie im. Jana III Sobieskiego.

Finał był okazją do podsumowania i zaprezentowania osiągnięć czterech międzynarodowych zespołów, w skład których wchodzili przedstawiciele każdego z krajów. Uczniowie przygotowali plany biznesowe dotyczące produktów, które ich zdaniem, sprawdziłyby się na rynku międzynarodowym. W czasie spotkania uczestnicy zaprezentowali swoje pomysły, omówili plany biznesowe i odpowiadali na pytania jury, w skład którego weszli koordynatorzy projektu z czterech krajów oraz szwedzcy specjaliści do spraw przedsiębiorczości, marketingu i biznesu. Nagrodą dla zwycięskiej drużyny był rejs łodzią motorową typu RIB, który niewątpliwie dostarczył młodzieży wielu wrażeń. Jak ocenia realizację projektu dyrektor II LO, Hanna Białas?

- Sam projekt i jego realizację oceniam bardzo wysoko. Nasi uczniowie mogli poznać swoich rówieśników z trzech państw - Turcji, Szwecji i Litwy; poznać ich kraje, szkoły, środowisko i tradycje, porównać umiejętności językowe i zainteresowania. Projekt dał im możliwość wykazania się zdolnościami biznesowymi i kreatywnością. Godnym uwagi jest fakt, że chociaż uczestniczące w przedsięwzięciu szkoły zlokalizowane są w dużych miastach (Goeteborg, Wilno, Stambuł), młodzież z Tczewa niczym nie ustępowała przedstawicielom metropolii. Udział w projekcie podnosi też prestiż naszej szkoły zarówno w środowisku lokalnym, jak i poza granicami naszego kraju.

Zadowolona z przebiegu prac projektowych i dumna z osiągnięć uczniów jest również koordynująca projekt wicedyrektor, Dorota Kościjańczuk


- Poziom finałowej rywalizacji stojący na wysokim i bardzo wyrównanym poziomie, oraz zaprezentowane plany biznesowe dowiodły zaangażowania i pomysłowości młodzieży. Produkty biznesowe stworzone przez międzynarodowe grupy miałby realne szanse, by utrzymać się na rynku europejskim, czy nawet światowym. Jestem też przekonana, że możliwość współpracy z rówieśnikami z innych państw dała naszym wychowankom wiele satysfakcji i umożliwiła dalszy rozwój ich umiejętności w zakresie języka angielskiego. - współkoordynująca projekt nauczycielka języka angielskiego Marzenna Pilas dodaje - Poza niewątpliwym znaczeniem merytorycznym w zakresie przedsiębiorczości i udoskonalania znajomości języka angielskiego, projekt był dla uczestników szansą na zawarcie znajomości i przyjaźni, które zapewne przetrwają mimo zakończenia przedsięwzięcia. Współpraca z wywodzącymi się z różnych obszarów kulturowych rówieśnikami nauczyła naszą młodzież tolerancji i otwartości. Dołożyliśmy też starań, by pracom projektowym towarzyszyły wycieczki i imprezy kulturalne, dzięki którym przedstawiciele innych nacji poznali nasz kraj, miasto i szkołę.

Tczewscy uczestnicy projektu są pełni wrażeń z pobytu w Szwecji i potwierdzają, że udział w międzynarodowym projekcie był dla nich doskonałą okazją do nabycia nowych, cennych doświadczeń.

- Projekt Comenius był bardzo interesującą przygodą, a zarazem nauką - mówi Julian Turło - Poznałem wielu ciekawych ludzi. Z niektórymi z nich będę dalej utrzymywał kontakty. Odwiedziłem ciekawe kraje i poznałem ich kulturę i zwyczaje. Wyjazdy pogłębiły mój zasób wiedzy z języka angielskiego oraz w sferze biznesowej.- dodaje Monika Tulula - Miałam okazję zwiedzić różne kraje, jednocześnie poznać wiele kultur- Obrazy miejsc, które zobaczyłam zostaną w mojej pamięci przez całe życie. Ponadto przełamałam barierę językową, którą wcześniej towarzyszyła mi w kontaktach z obcokrajowcami. Pogłębiłam swoje zdolności językowe, ale także wiedzę historyczną. Widziałam miejsca, o których wcześniej czytałam jedynie w książkach. Dla mnie - jako człowieka, który dopiero wchodzi w dorosłe życie - była to niezapomniana przygoda, która wiele mnie nauczyła. Mam nadzieję , że takie projekty będą częściej organizowane w Polsce, w Tczewie, w naszej szkole. To bardzo ważne . Chcę również podziękować organizatorkom - Pani Dorocie Kościjańczuk oraz Pani Marzennie Pilas - bo bez nich, to wszystko, o czym wspomniałam nie miałoby miejsca.

Zadowolenie są również inni uczestnicy przedsięwzięcia:

- Sądzę, że projekt Comenius był bardzo dobrym przedsięwzięciem - potwierdza Paweł Lisowski - uczestnictwo w nim polepszyło moje zdolności językowe i umożliwiło poznanie innych kultur i zwyczajów. Bardzo podobały mi się życzliwość i tolerancyjność panujące w Szwecji.

Swoimi wrażeniami dzieli się również należący do grupy zwycięzców Mateusz Głowiński:

- Dwuletni projekt, który zakończył się zaledwie tydzień temu, był dla mnie czymś znacznie więcej, niż zwykłą wycieczką - Możliwość oswojenia eis z językiem angielskim, spotkanie wyjątkowych ludzi z innych krajów, wymiana doświadczeń, poglądów, a także poznanie innych kultur- to tylko nieliczne profity, które wyniosłem z tego projektu. Dowiedziałem się również wiele o problemach wynikających z prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Bez wątpienia niejednokrotnie będę wracał wspomnieniami do chwil przeżytych na wyjeździe. Spotkanie w Szwecji było zwieńczeniem naszej pracy dotyczącej stworzenia biznes planu. Nie ukrywam, że moment prezentacji naszej firmy był bardzo stresujący - jednak trud włożony w pracę zaowocował wygraną, z powodu której jestem niesamowicie szczęśliwy. Projekt EU Comenius z pewnością zapamiętam na długie lata.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • +2

    wacek_gość

    03.05.2012, 13:08

    gratulacje

    Brawo Mateusz !

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx0.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.