Najwięksi partnerzy handlowi krajów UE

(fot. mat. prasowe)
Najwięksi partnerzy handlowi krajów UE
Transport drogowy na terenie krajów Unii Europejskiej odgrywa ogromną rolę w wymianie gospodarczej ze względu na bliskie położenie geograficzne krajów członkowskich. Na chwilę obecną Polska nie ma czołowej pozycji w rankingu największych gospodarek świata, ale widać wyraźnie regularny wzrost znaczenia naszego kraju na arenie międzynarodowej.

Wymiana gospodarcza wewnątrz aUnii Europejskiej
Unię Europejską tworzy 27 państw członkowskich, które ze sobą ściśle współpracują, tworzą jednolity obszar gospodarczy, działający w oparciu o przepisy unijne. Przystąpienie do Unii Europejskiej dla wielu krajów było czymś niezwykle przełomowym, wpłynęło w dużej mierze między innymi na płynny przepływ towarów i kapitałów. Wewnętrzna wymiana gospodarcza w Unii Europejskiej stanowi zdecydowaną większość całkowitej wymiany handlowej wszystkich państw członkowskich. Na dynamiczny rozwój handlu między krajami należącymi do Unii Europejskiej wpływa w dużej mierze stabilne środowisko inwestycyjne, bezproblemowe przeprowadzanie transgranicznej działalności gospodarczej.

Za największego partnera handlowego w krajach Unii Europejskiej uznaje się Niemcy, które odpowiadają za ponad 25 PKB UE. Stanowią świetny przykład państwa ściśle powiązanego handlowo z pozostałymi państwami członkowskimi, mowa jest tutaj o wymianie mającej wartość prawie 190 miliardów Euro. Drugą największą gospodarką Unii Europejskiej jest Francja, której ogólne PKB UE przekracza nieco 17%. Na trzecim miejscu znajdują się Włochy, odpowiedzialne za przeszło 12% ogólnego PKB EU. One również ściśle współpracują z Niemcami, wymiana handlowa między państwami wyniosła w poprzednim roku aż 112 miliardów Euro.

Polska wymiana gospodarcza
Wewnątrz unijnej wymiany gospodarczej dominuje transport drogowy ze względu na bliskość geograficznym krajów. Świetnym przykładem jest Polska, która odgrywa ogromne znaczenie w logistyce i spedycji drogowej. Obecnie co piąty ładunek w Unii Europejskiej przewożony jest przez polską firmę transportową.

Firmy logistyczne  nie są jednak jedyną gałęzią napędzającą gospodarkę. Można mówić o widocznych tendencjach wzrostowych, chociażby w produkcji stolarki okiennej i drzwiowej. Polski eksport niedługo osiągnie 2,5 miliarda Euro.

Polska zdominowała także branżę meblarską, jest na czwartym miejscu największych eksporterów mebli. Można również mówić o dużym zainteresowaniu polskim srebrem, wiśniami, marchewką, pieczarkami, drobiem. Polska eksportuje w sporych ilościach różnego rodzaju środki farmakologiczne, to samo dotyczy rozmaitych wyrobów kosmetycznych. Polski eksport (wywóz) cieszy się największą popularnością przede wszystkim w Niemczech, jego wartość to blisko 375 miliardów Euro. Polskie produkty cieszą się dużą popularnością także w Czechach, Francji, Włoszech, Holandii, czy Szwecji.

Popularnymi towarami są także maszyny, rozmaite urządzenia i sprzęt wykorzystywany w transporcie oraz wyroby przemysłowe. To samo można powiedzieć o żywności i zwierzętach, metalach, chemikaliach, tworzywach sztucznych. Polski eksport dotyczy w dużej mierze paliw mineralnych, smarów oraz napojów, tytoniu, mebli, kosmetyków i mydła. Patrząc na polski eksport pod kątem największych tendencji wzrostowych, wiodą akumulatory elektryczne, aparatura telefoniczna i telekomunikacyjna, statki i łodzie, sprzęt gamingowy, silniki spalinowe i wirówki.
Warto również wspomnieć o polskim imporcie, który skupia się głównie na Niemczech, Chinach, Włoszech, Rosji, Holandii, Francji, Czechach, USA, Korei Południowej i Belgii. Polska importuje przede wszystkim maszyny, urządzenia, sprzęt elektryczny i elektrotechniczny oraz produkty przemysłu chemicznego, sprzęt transportowy, produkty mineralne i spożywcze, tworzywa sztuczne, produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.

Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej