Krzyżacko-kociewska konfrontacja - rycerze lepsi

(fot. tcz.pl)
Krzyżacko-kociewska konfrontacja - rycerze lepsi

zobacz galerię zdjęć: 3
W niedzielne popołudnie, 27 lipca w Gniewie, po raz czwarty stanęli naprzeciw siebie Krzyżacy i Kociewiacy, którzy licznie zebrani wzięli udział w Festiwalu Dziedzictwa Regionalnego „Krzyżacy kontra Kociewiacy". Kilkugodzinnych potyczek nie dało się łatwo zakończyć, tak też aby rozstrzygnąć walkę, przeciwnicy zmierzyli się w przeciąganiu liny. Siłowe zmagania okazały się łatwiejsze dla Krzyżaków, którzy pokonali rywali z Kociewia.

Do zabawy włączyli się czynnie władze miasta i gminy Gniew. Burmistrz Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska, przyłączyła się do Kociewiaków, zaś wiceburmistrz Wojciech Szulc przystąpił do obozu Krzyżaków, prowadzonego przez Wielkiego Mistrza Jacentego z Ordowa. Po przekazaniu kluczy do miasta, o który dzielnie walczyli i Kociewiacy i Krzyżacy, włodarze stoczyli symboliczny pojedynek na korbacze.
Kociewiacy gorąco zachęcali do walki rodaków z Kociewia. Bezczynni nie pozostawali w działaniach i Krzyżacy, którzy co rusz kontrowali przeciwników w poszczególnych konkurencjach, a tych było niemało. Wojownicy prezentowali swoje umiejętności w śpiewie, tańcu, a nawet w przewożeniu taczką jak największej ilości krzyżackich dwórek, w której nagrodą był pobyt na zamku w Gniewie. Po pojedynku i dogrywce, jury postanowiło przyznać dwa pierwsze miejsca. Zwycięzcami zostali ksiądz Sławomir Wojciechowski z Warszawy oraz gniewianin Zenon Kamrowski.

Kolejną atrakcją festiwalu był występ Piaseckich Kociewiaków, najdłużej działającego zespołu na Kociewiu i Piotrowych Dziewuch z Morzeszczyna. W Turnieju Rycerskim o Miecz Burmistrz Gniewu zwyciężył Marcin Makowski. Podczas gdy rycerze odpoczywali między walkami, uczestnicy zabawy toczyli bitwy na korbacze i na rzucanie jajkiem. Druga z konkurencji wyłoniła Super Kociewiankę i Super Kociewiaka. Tytuł ten zdobyli Marysia Bryska i jej tata, Zbigniew.

Walka Krzyżaków z Kociewiakami była bardzo wyrównana, zatem aby ją rozstrzygnąć, przeciwnicy postanowili zmierzyć się w przeciąganiu liny, w czym lepsi okazali się Krzyżacy. Podczas imprezy można było też samemu wybić monetę z wizerunkiem św. Jana Pawła II, posmakować zupy szczawiowej czy chleba ze smalcem. Swe stoiska prezentowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Opalenia, Kolonii Ostrowickiej, Piaseczna oraz lokalni przedsiębiorcy.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • +1

    tczewianin_gość

    08.08.2014, 13:11

    podsumowanie

    byłem na tej imprezce, bardzo dobrze zorganizowane jak dla mieszkańców Gniewu, szkoda że w Tczewie jest bardzo mało takich scenografii, powodzenia dla rodaków.

    Odpowiedz
    IP: 78.31.xx6.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.