Sprawdź, czy musisz się rozliczyć z ZUS

ZUS ZLA
Sprawdź, czy musisz się rozliczyć z ZUS
Osoby, które pobierają renty lub  wcześniejszej emeryturze i równocześnie dorabiają do świadczeń, powinny poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o dodatkowych przychodach, jakie osiągnęły w 2023 r. Termin upływa 29 lutego.

Osoby, które mają ustaloną emeryturę powszechną, czyli po ukończeniu 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn, mogą dorabiać do świadczenia bez ograniczeń. Limity dotyczą tylko rencistów oraz wcześniejszych emerytów. Dodatkowe zarobki bowiem w ich przypadku mogą powodować zmniejszenie lub zawieszenie wypłaty świadczenia. Gdy przekroczą próg 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia to świadczenie zostanie obniżone, natomiast przekroczenie o 130 proc. spowoduje zawieszenie wypłaty. Limity ustala się w oparciu o wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, którą podaje co trzy miesiące Prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

- Renciści oraz wcześniejsi emeryci powinni pamiętać, aby do 29 lutego dostarczyć do ZUS zaświadczenia o przychodach osiągniętych w 2023 r. Dotyczy to zarówno przychodów z umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło, a także z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, czy też służby w tzw. "mundurówce". Taki dokument powinien wystawić pracodawca. Świadczeniobiorcy, którzy prowadzą własną działalność muszą napisać oświadczenie samodzielnie. W tym przypadku przychodem jest deklarowana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Trzeba pamiętać, że zasady te dotyczą również przychodów osiąganych za granicą. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik pomorskiego ZUS.


Informacja o przychodach potrzebna jest do rozliczenia wypłacanego świadczenia. Świadczenie może zostać rozliczone rocznie lub miesięcznie. To ważne, ponieważ jeśli ZUS nie otrzyma tych informacji może zawiesić wypłatę świadczenia, a także zażądać zwrotu świadczeń nienależnie pobranych.


Poza emerytami, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, z ZUS nie muszą rozliczać się renciści pobierający świadczenie dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz renty rodzinne przysługujące po uprawnionych do takich rent. Obowiązek ten nie dotyczy też uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów, którzy nie ukończyli 26 lat, a są zatrudnieni na umowie zlecenia lub agencyjnej (poza uczniami, którzy pobierają renty socjalne).

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • -3

  rtytrytr_gość

  19.02.2024, 12:05

  Czy słyszałeś o analogu Viagry, który jest 3 razy skuteczniejszy i całkowicie bezpieczny w każdym wieku, a także leczy choroby męskie? Osobiście tego próbowałem i teraz polecam wszystkim, poprawiło to nasz seks i uratowało nasze małżeństwo. Oto co potrafi===-> tnij.tcz.pl/?u=45ec3a

  Odpowiedz
  IP: 146.70.xx7.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA