Wesołych Świąt!

Wesołych Świąt!
Mieszkanie posprzątane, prezenty zakupione, biały obrus na stole, a pod nim sianko. Święta Bożego Narodzenia to dla Polaków najważniejsze i jednocześnie najbogatsze w tradycje ludowe święta. To czas rodzinnych spotkań, wybaczenia i ciepłych życzeń. Tym kilku grudniowym dniom towarzyszy magiczna atmosfera. Niech po tym ciężkim roku, związanym z wojną tuż za naszymi granicami, w naszych domach na chwilę zagości odrobina normalności.

Boże Narodzenie jest świętem upamiętniającym narodziny Chrystusa. Kończy czterotygodniowy czas oczekiwania, czyli Adwentu. W niektórych kościołach chrześcijańskich święta Bożego Narodzenia zaczynają się od dnia poprzedzającego rocznicę narodzin Jezusa - Wigilii (wieczór 24 grudnia), zwanej w Polsce regionalnie Gwiazdką.

Wigilii towarzyszy wiele wierzeń i obyczajów ludowych. Tradycja każe przygotować jedno dodatkowe nakrycie dla niespodziewanego wędrowca lub jak wierzą niektórzy dla odwiedzających rodzinę zmarłych. Ważne jest także liczba wigilijnych potraw. Powinna być nieparzysta i w większości domów wynosi 13. Kociewie posiada kilka zwyczajów, które nie są znane reszcie Polski. Dawniej choinkę w naszym rejonie strojono nie przed, ale po wieczerzy wigilijnej. Kociewski stół wigilijny zawierał także kilka potraw świątecznych, które nie pojawiały się w innych rejonach Polski. Oprócz karpia, który jest tradycyjnie spożywany we wszystkich polskich domach, na stole pojawiał się śledź bez śmietany, kiszona kapusta z grzybami, ryż na mleku, makaron z makiem, zupa z grzybów suszonych, czy zupa z suszonych owoców.

Na wigilijnej wieczerzy nie może oczywiście zabraknąć opłatka, którym dzielą się wszyscy zgromadzeni przy stole wigilijnym, składając sobie życzenia. Wspólne spotkanie często rozpoczyna się modlitwą i odczytaniem fragmentu Pisma Świętego przez głowę rodziny. O północy w Kościele Rzymskokatolickim odbywa się uroczysta msza zwana Pasterką. Następny dzień (25 grudnia) jest nazywany Bożym Narodzeniem, a 26 grudnia to drugi dzień świąt obchodzony na pamiątkę Św. Szczepana, męczennika za wiarę chrześcijańską.


A skąd wzięła się tradycja obchodzenia grudniowych świąt? Boże Narodzenie stanowiło reakcję Kościoła na wprowadzenie do oficjalnego kalendarza świąt przez cesarza Aureliana w 275 roku, pod datą 25 grudnia, pogańskiego święta związanego z narodzinami boga Słońca (Natale Solis Invicti). W IV wieku, w okresie gdy chrześcijaństwo zyskało w Rzymie status religii państwowej i zaczęło zdobywać popularność, miejsce święta Sol Invictus zajęło Boże Narodzenie.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

  • -3

    ugvhj_gość

    24.12.2023, 19:10

    Wesołych !

    Odpowiedz
    IP: 83.23.xx6.xx2 
  • +4

    Seba_gość

    25.12.2023, 20:34

    Życzenia

    A ja życzę wyłącznie naszej policji szczęścia i sukcesów w łapaniu tych uczciwych Tczewian co biegną rano do kościoła a wieczorami dokonują rozbojów i kradzieży... tego właśnie życzę

    Odpowiedz
    IP: 77.111.xx6.xx7 
  • no_gość

    26.12.2023, 14:20

    no

    to zabłysnąłeś ... uuu

    Cytuj
    IP: 83.20.xx2.xx4 
  • tyuytu_gość

    27.12.2023, 09:13

    Ludzie, słyszeliście o analogu Viagry, który jest 3 razy skuteczniejszy i całkowicie bezpieczny w każdym wieku, a także leczy choroby męskie. Osobiście wypróbowałem i teraz polecam każdemu, mega fajna rzecz, przeczytajcie sami co potrafi===-- tnij.tcz.pl/?u=db3d94

    Odpowiedz
    IP: 146.70.xx4.xx5 
  • Lucjusz Piłat_gość

    27.12.2023, 11:37

    Tak - to arszenik- kupisz go w ogrodniczym. A teraz spierdalaj.

    Cytuj
    IP: 78.159.xx1.xx5 
    +2

    do przygłupa_gość

    27.12.2023, 11:40

    Mamy już przygłupa z Kolen - robisz mu konkurencję więcej przygłupów na TCZ nie trzeba - wypad

    Cytuj
    IP: 178.235.xx9.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA