Koniec Gryfa Tczew. Wisła wróci do gry?

Gryf 2009 Tczew (fot. gryftczew.strefa.pl)
Tczew - Koniec Gryfa Tczew. Wisła wróci do gry?
Gryf 2009 Tczew wycofał się z rozgrywek V ligi. To koniec piłkarskiej przygody z seniorskim sportem drużyny powołanej w 2009 roku.

Największym sponsorem piłki seniorskiej Gryfa było miasto Tczew. Ratusz niedawno sprawdzał, w jaki sposób są wykorzystywane dotacje na rzecz stowarzyszeń prowadzących działalność sportową. Okazuje się, że pojawiały się nieprawidłowości w rozliczeniu dotacji Gryfa:

- Klub miał dotację na pierwsze półrocze, nie dostał jednak dotacji na drugie - mówił nam niedawno Adam Urban, zastępca prezydenta Tczewa odpowiadający za sprawy sportu.

Stowarzyszenia są niezależnymi podmiotami, które prowadzą działalność w oparciu o środki pozyskane w ramach ogłoszonych przez miasto konkursów. Tak działa również Gryf.

- Zasady przyznania dotacji w zakresie sportu seniorskiego zostały określone w Programie Rozwoju Sportu na lata 2015-2018. W wyniku otwartego Konkursu ofert, Stowarzyszenie Piłkarskie Gryf 2009 otrzymało na I półrocze 2016 roku dotację na zadanie „ Udział klubu w rozgrywkach IV ligi seniorskiej piłki nożnej” w kwocie 70 tysięcy złotych. Jednocześnie informujemy ,że ogłoszono konkurs ofert na zadanie” Udział klubu w rozgrywkach V ligi seniorskiej piłki nożnej „ na II półrocze 2016 roku, na kwotę 30 tys. złotych. Stowarzyszenie złożyło ofertę na realizacje wymienionego zadania, jednak zgodnie z zasadami organizacja ubiegająca się o dotacje nie może posiadać zaległości finansowych. Ponieważ Stowarzyszenie posiada zaległości finansowe w związku z nieprawidłowym rozliczeniem otrzymanej dotacji, nie mogło otrzymać wsparcia finansowego.- dodaje wiceprezydent.Już od dawna przyszłość klubu nie rysowała się w różowych barwach. Pojawiało się wiele głosów, że tczewska piłka potrzebuje nowego otwarcia. Dołączył do tego głos głównego sponsora Gryfa - miasta:

- Miasto może dawać pieniądze, ale pamiętajmy, że to są środki publiczne i nie możemy ich rozdawać lekką ręką. To musi przynosić efekty. Problem trzeba rozwiązać po stronie działaczy. Na razie przyszłość seniorskiego Gryfa rysuje się w złych barwach. Z zaciekawieniem przyglądam się odradzającej inicjatywie Wisły - jeśli piłkarzom uda się wejść na piątoligowy poziom rozgrywek, będą mogli ubiegać się o miejską dotację. - mówił nam jakiś czas temu prezydent Tczewa, Mirosław Pobłocki.

Po ostatnich rozmowach w tczewskim ratuszu zapadła decyzja o niewystawianiu drużyny do kolejnych rozgrywek. Opowiada nam o tym - Wojciech Gdaniec - z klubu Gryf 2009.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (22)
dodaj komentarz

 • +2

  _gość

  28.10.2016, 06:08

  A co ma być z Wisłą?To samo...

  Zaraz zacznie się gadanie, że trzeba dotować Wisłę. Zanim to się jednak stanie,muszą oni udowodnić,że są warco czyli własnymi siłami osiągnąć IV ligę. Nie ma co powielać błędów i rzucać kasę w najniższe ligi. Gryfa II nikt nie chce

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx8 
 • -2

  Kocham Gryf_gość

  28.10.2016, 08:54

  Pobili ten rekord czy nie ?

  Cytuj
  IP: 178.37.xx8.xx8 
  +6

  KKS_gość

  28.10.2016, 10:26

  Unia

  Czas na powrót, ale UNII TCZEW! Był, będzie, jest! Tczewski KKS!

  Cytuj
  IP: 91.198.xx9.xx7 
 • +13

  _gość

  28.10.2016, 08:39

  Po przesłuchaniu rozmowy stwierdzam, że nie ma tutaj żadnej winy Pana Prezydenta. Gryf jest po prostu sam sobie winien. "Niegospodarność" jak mówi Pan z Gryfa. Także proszę szczekaczy, że winny jest Prezydent o ciszę. Tutaj jest konkretny dowód. Prezydent jak słychać był mediatorem i chciał rozmawiać, winny jest ktoś inny.

  Odpowiedz
  IP: 176.10.xx7.xx0 
 • _gość

  28.10.2016, 08:57

  Bez urazy, ale jak można zostać prezesem nie umiejąc się wysłowić publicznie ???

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx9.xx4 
 • +1

  mc_gość

  28.10.2016, 08:59

  dotacja

  w statut miejski wpisana jest dotacja na zespół V ligowy i po osiągnięciu tego poziomu pieniądze się należą... nie masz pojęcia człowieku ile to wszystko kosztuje... nie pisz bzdur!!!

  Odpowiedz
  IP: 91.224.xx9.xx2 
 • +9

  Michał B._gość

  28.10.2016, 09:32

  Czy aby napewno zrobiono co trzeba?

  O problemach Gryfa wiadomo już co najmniej od 2012 roku. Co przez 4 lata zrobił Prezydent Pobłocki i jego administracja poza utrzymywaniem stadionu i przekazywaniem dotacji by klub dobrze funkcjonował? Czy aby przypadkiem inicjatorem powołania Gryfa nie był Pan Drewa, zastępca Prezydentów Odyi i Pobłockiego w poprzednich kadencjach?

  Odpowiedz
  IP: 91.217.xx4.xx2 
 • +9

  TCZEW_gość

  28.10.2016, 09:40

  Tczew

  Gryf został stworzony po fuzji dwóch klubów z historią Wisły oraz Unii. Te klubu działały kilkadziesiąt lat miały lepsze i gorsze chwile ale zawsze miały oddanych kibiców. Czas chyba przywrócić tczewskiej piłce dawne barwy i wrócić do korzeni... Wisła i Unia te kluby to nasza duma. Koniec gryfa... było to pewne że upadnie z chwilą powstania.. taka prawda... Teraz pewnie panowie którzy stworzyli ten... bądź co bądź syf (Gryf) na siłę będą robić wszystko by Unia nie powstała... nie przyznają się do błędu. BRAWO

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx9.xx7 
 • +9

  _gość

  28.10.2016, 09:57

  Gosc

  Niech Wisla awansuje do V ligi. Wtedy powinno cos sie ruszyc w koncu. Bo IV liga to powinno byc minimum przyzwoitosci dla naszego miasta. Fajnie by bylo gdyby tez Unia sie raeaktywowala ale to raczej nierealne. Gryf dalej jest gospodarzem na stadionie Unii oraz ciezko bedzie znalezc ludzi do grania, bo zdecydowana wiekszosc chlopakow gra poza Tczewem. Do obecnego zarzadu Gryfa nie mozna miec pretensji bo to poprzedni zarzad z panem Grzegorzem M. na czele doprowadzil do takiego stanu rzeczy. Takze srodkowy palec tym panom.

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx2.xx5 
 • +9

  gość_gość

  28.10.2016, 10:26

  Nareszcie

  Nareszcie koniec - pseudo klubu. Dziwny to był twór. Mam nadzieję,że w końcu jakaś państwowa organizacja przyjrzy się dotacjom dla tego klubu. Sposobem ich rozliczania oraz nadzorem nad ich rozliczeniem.

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx1.xx6 
 • +1

  Tczewianin_gość

  28.10.2016, 11:12

  Wisla

  Dajmy szansę Wiśle, niech chłopcy trenujący w MKS, Wiśle i Orłach finalnie od makroregionu reprezentowali barwy Wisły. Za rok pewnie Wisła zagra w V lidze, a więc tam gdzie w chwili połączenia była Unia. Narybek utalentowanych chłopców regularnie trenujących w akademiach zapewni w ciągu 3 lat IV ligę. I to tyle na co Tczew stać. NIech rozwija się sport młodzieżowy a seniorzy Wisły sami z czasem zagrają dzięki temu w wyższej lidze. Wszyscy hejterzy powinni jutro przyjść na Ceglarską i dopingować właśnie Wisłę. Bo każdy może oczerniać, działać nie ma komu. A Unia? Może byłoby fajnie, ale ... po co? Znowu dzielić wszystko na dwa ? Jedno miasto - jeden klub. Tym razem z tradycjami jakimi miała dawna Wisła. Ta nowa ma czystą kartę - a więc pomóżmy jej!

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx5.xx9 
 • -1

  gościu_gość

  28.10.2016, 11:22

  Dajcie spokój tej tczewskiej piłce. Przez tyle lat nikt nie był w stanie zbliżyć się do poziomu 4 ligi, że teraz też nie jest to możliwe. Wisła przegrywała z jakimś Ryjewem 6-0, kopaczami grającymi dla frajdy. Przeznaczcie te pieniądze na sport, za którym stoją sukcesy, czyli wioślarstwo i lekkoatletykę. Wioślarze ćwiczą w takiej budzie, że to aż ciarki przechodzą, a lekkoatleci sami sobie muszą sprzęt i zawody opłacać, bo nie ma pieniędzy.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx3.xx4 
 • +4

  Tczewianin_gość

  28.10.2016, 13:16

  wioślarze

  Każdy powinien mieć warunki dobre do uprawiania sportu. Pytanie - co przez lata zrobił w tym kierunku Zarząd KKS Unia? Piłkę nożną uprawia w tym mieście około 1000 dzieci we wszystkich klubach, ilu wioślarzy? Tak trudno znaleźć sponsora dla kilku zawodników? Kiedy ostatni raz były regaty na Wiśle? Lekkoatleci faktycznie nie mają łatwo, może miasto wreszcie przy pomocu Ministerstwa Sportu i grantów europejskich zbuduje stadion z prawdziwego zdarzenia? A nie mini coś przy SP10... Powtarzam KAŻDY POWINIEN MIEĆ DOBRE Warunki, tylko biadolenie nic nie pomoże. Weźmy się w garść , dość biadolenia! Takie czasy... Wierzę że będzie wkrótce dobrze. Pozdrowienia dla wszystkich związanych w tym mieście ze sportem!

  Cytuj
  IP: 109.207.xx5.xx9 
 • +6

  ziom_gość

  28.10.2016, 13:40

  Wisła

  Wybudować nową trybunę dla Wisły na Bałdowskiej i znów zaczną schodzić się tłumy jak z przed lat a nie na uboczu Tczewa.

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx1.xxx 
 • Bezstrony_gość

  28.10.2016, 13:43

  Witam. Obserwuję to co się dzieje w Tczewie i pragnę wyrazić Swoje zdanie jako bezstronny w tym "sporze". Gryf Tczew to nie tylko V liga, a dzieci grające w Swoich rocznikach i mające jakąś pasję oraz zaangażowanie. Oczywiście od dłuższego czasu wiadomo, że sama piłka senior-ska idzie na dno. - Widać po ostatnich wynikach. W Tczewie mówi się dużo o pieniądzach i dobrze ! Powiem w prost, że bez pieniędzy to można w B-Klasie kopać - dojazd Swoimi autami i zrzutka na sędziego. Od A - Klasy zaczynają się schody (pierwszy stopień) gdzie już trzeba pieniążków ! Drużyna młodzieżowa + seniorzy , dojazdy, stroje, trener juniorów itd. Niech przeliczy to ktoś kompetentny - ja będę szacował dla obu drużyn (senior/junior) - Stroje 3000 - 4000 zł , sędziowie na sezon - 3000 zł , dojazdy ? trener ? Koszty drużyny A - Klasy ok 10.000-15.000 zł na sezon ! Idąc wyżej koszty wzrastają i to przeważnie minimum x2 bądź x3 - kolejne drużyny + dalsze dojazdy + trener i płace piłkarzy Podsumowująca gdzie miasto daje 200 tyś max dla drużyny , a nawet jak da 500 tyś z niepewnością czy na kolejny sezon również da  TO BEZ PORZĄDNYCH STAŁYCH SPONSORÓW W TCZEWIE NIE BĘDZIE WYŻSZEJ LIGI NIŻ IV CO JEST PONIŻEJ POTENCJAŁU TEGO MIASTA ! Wierzyca Pelplin czy Decka niedługo będą wyżej, a jakie duże to miasteczko Pelplin? Druga sprawa kibice w Tczewie :) Potrzeba cudu i rezygnacji wręcz z Arka vs Lechia co jest niemożliwe, a w zamian za to jedność i wszyscy kibicować Tczewskiej drużynie :) Czyli nie dla Tczewa drużyna piłki nożnej w II , a nawet I lidze przez długie lata, a mogła by być ;)

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx4.xx9 
 • +2

  gosc_gość

  28.10.2016, 14:14

  Fajnie wszystko. To racja, finanse to najwazniejsza sprawa. Jednak w Tczewie te wszystkie firmy to jest jakas porazka. Sami buce i zlotowy ktore patrza tylko zeby zaoszczedzic pare zlotych. Wiec tu dobrze niestety nie bedzie. Trzeba sie rozgladac za prywatnymi osobami, niekoniecznie z Tczewa. Decka to pasjonat nie tylko pilki ale rowniez i kosza. Dlatego szacunek dla tego faceta ze potrafi fajny sport stworzyc w duzo mniejszym Pelplinie. Co do kibicow. No bez jaj, nie licz ze stare miasto zacznie chodzic na Wisle :) tutaj pewien porzadek musi zostac zachowany. Chociaz licze ze na Wisle liczba 300-500 osob (jak na inauguracji) jest jeszcze do zrobienia na kazdym meczu domowym.

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx2.xx5 
 • +1

  SM_gość

  28.10.2016, 18:39

  na chwilę obecną, właśnie ludzie z SM regularnie są na meczach.... jutro też będziemy , pozdro

  Cytuj
  IP: 109.207.xx0.xx4 
 • +1

  Termalika!_gość

  28.10.2016, 16:38

  Termalika się z was śmieje!

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx6.xx7 
 • +15

  Gryf_gość

  28.10.2016, 21:47

  Brawo

  Brawo urzędnik Drewa, brawo nieudacznik Glinka, brawo partacz Czerniewicz, brawo "prezes" Mółka, brawo hydraulik Barsul! Brawo k...a wy! zniszczyliście 3 kluby, powinniscie być dumni ze siebie!

  Odpowiedz
  IP: 91.221.xx5.xx5 
 • -8

  brawo_gość

  31.10.2016, 12:55

  Brawo anonimowy hejterze z netu. Do Admina:celowo pozwalacie używać nazwisk w postach i pozwalacie na pomówienia?

  Cytuj
  IP: 109.207.xx0.xx4 
  +11

  hejter_gość

  01.11.2016, 07:07

  do brawo_gość

  A kim ty jestes jak nie anonimowym hejterem? jesteś zapewne jednym z nieudaczników i partaczy, którzy "utopili" 3 kluby. Na przyszłość się naucz, jeśli się na niczym nie znasz to się tym nie zajmuj. nawet jeśli państwową kasę obiecuje jakiś urzędas. naprawiaj podłogi, czy przewoź śmieci...

  Cytuj
  IP: 178.62.xx9.xx9 
  +4

  Gryf_gość

  03.11.2016, 09:06

  "Wybitna" trójca

  Zapewne któryś z "wielkiej wybitnej" trójk zasłużonych dla miasta Tczewa i wszechświata się oburzył, że ktoś o nich prawdę pisze. Mam tu na myśli gebiuszy od zarządzania klubami piłkarskimi, niezawodne trio: Drewa, Glinka i Czerniewicz. Mają być nominowani do nagrody Złotego Nieudacznika Piłki przeznawanego przez UEFA za największą liczbę "utopionych" klubów w najkrótszym czasie. Panowie już pewnie obmyślają kolejny plan na utworzenie klubu i otrzymania dotacji przy pomocy Drewnianego.

  Cytuj
  IP: 164.132.xx4.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.