10 lutego - Światowy Dzień Kociewia. LOT zaprasza do świętowania

Pozdrowienia z Kociewia (fot. LOT Kociewie)
10 lutego - Światowy Dzień Kociewia. LOT zaprasza do świętowania
Był początek roku 1807… Na Pomorzu trwała wojna francusko-pruska. Oddziały polskie walczyły przeciwko zaborcy. Podpułkownik Józef Hurtig raportował Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu, że wysyła "patrol ku Gociewiu". Ten fragment oficerskiego listu z 10 lutego 1807 roku wysłany z Nowego nad Wisłą jest pierwszym historycznym zapisem nazwy regionu KOCIEWIE. Na pamiątkę tego wydarzenia, 10 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kociewia. Tak, Światowy. Kociewiacy z pochodzenia rozsiani są po całym globie. Zapraszamy do wspólnego świętowania z nami i nimi wszystkimi.

10 lutego: 1807 - 2013

Ideą Tego Dnia jest wspólne przeżycie emocji związanych z Kociewiem. Mieszkańcy, przyjaciele, znajomi, goście, turyści - wszyscy zimową porą roku 2013 pomyślmy ciepło o Kociewiu, Łagodnej Krainie... - apelują przedstawiciele Lokalnej Organizacji Turystycznej Kociewie. - Zapraszamy na wirtualne 206. Urodziny Kociewia! Potwierdź swoją kociewskość, polub ją albo daj polubić innym. Tak jak dzieli się tort, podziel się ze znajomymi linkami o Kociewiu. Zamiast zdmuchiwać świeczki - rozpal do żywego ognia internetowe łącza. Niech rozgrzane światłowody rozjaśnią szarość i podniosą temperaturę Twojego otoczenia!

Co dla Was, dla nas wszystkich przygotował LOT od Kociewia?


• będą urodzinowe życzenia na www.stolicakociewia.pl oraz innych kociewskich stronach
• już gotowa jest ankieta, w której możesz wyrazić kim jesteś lub kim się czujesz - odwiedź Powiat Starogardzki na Facebook’u
• od 4 lutego ruszy kilkudniowy konkurs z wyjątkowymi nagrodami - już odwiedź LOT KOCIEWIE na Facebook’u!

P.S. KOCIEWIE - kraina etniczno kulturowa Pomorza, którą zamieszkuje około 340 tysięcy mieszkańców stanowiących ważną grupę społeczną Polski Północnej. Region zajmujący około 3,5 tysiąca km² na pograniczu dwóch województw. W województwie pomorskim: powiaty starogardzki i tczewski w całości oraz fragmenty powiatów, gdańskiego, kościerskiego a także chojnickiego.
W województwie kujawsko-pomorskim spora część powiatu świeckiego oraz fragment powiatu tucholskiego. Kociewie nad trzema rzekami: Wierzycą, Wdą i Dolną Wisłą. Nadrzeczne, nadjeziorne cuda przyrody oraz bogactwo natury Borów Tucholskich. Kociewie z trzema fortyfikacjami pokrzyżackimi: Świecie, Nowe, Gniew. Nad całym Regionem góruje pocysterski zabytek architektury - Bazylika Katedralna w Pelplinie i Muzeum Diecezjalne z jedynym w Polsce egzemplarzem Biblii Gutenberga. Tczew z zabytkowymi mostami, starszymi niż Wieża Eiffel’a i Starogard Gdański - stolica Kociewia. Bo Kociewie to miejsca i ludzie go tworzący: Johann Reinhold Forster, Jan Sobieski, Kazik Deyna, Andrzej Grubba, Grzegorz Ciechowski, Anna Szarmach, Wojciech Cejrowski


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

  • +2

    stary tczewiak_gość

    07.02.2013, 07:27

    kociewie

    nie można przesunąć tego święta na bardziej sprzyjające miesiące? wszystkie ciekawe daty są w mało sprzyjającym czsie

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx5.xx5 
  • +12

    kociewiak w średnim wieku_gość

    07.02.2013, 09:22

    Urodziłem się w Tczewie, ale cała moja rodzina pochodzi z innego regionu Polski. Kocham ziemię tczewską i uważam się za lokalnego patriotę. Od zawsze uważałem że Tczew jest częścią Kociewia, ale kilka miesięcy temu miałem możliwość bardzo ciekawej rozmowy z Tczewiakiem w starszym wieku (tak kochani, z Tczewiakiem, a nie jakimś tam "Tczewianinem"), który wywodzi się genetycznie stąd. Jego rodzina od zawsze żyła w Tczewie. Mój rozmówca jednoznacznie stwierdził, że Tczew jest miastem Powiśla a nie jakiegoś tam "Kociewia". Kociewskość Tczewa jest modą intensywnie lansowaną od kilkunastu lat, ale czy nie jest to jakiś błąd? W kształtowaniu kociewskości Tczewa jest zresztą wiele niekonsekwencji: Starogard Gdańsk jest stolicą Kociewia, a... Tczew? W tczewskim ratuszu, tam gdzie jest sala obrad rady miasta wisi kilka herbów, ale herbu Kociewia tam nie ma wcale! Gdyby zapytać w rozmowie prezydentów Tczewa, aby opisali herb Kociewia - lub im go pokazać i zapytać co to za herb - to włodarze miasta zbaranieją! LOT Kociewie - to bardzo zasłużona organizacja i jestem pełen podziwu dla pracy jaką wykonują, ale LOT lansuje kwiatek jako symbol Kociewia. Rozumiem, że kwiatek to wdzięczniejszy element dekoracyjny na materiałach promocyjnych, ale czy całkowite pomijanie herbu Kociewia ma sens? No i tczewskie szkoły: gdyby tak wejść do zwyczajnej klasy i poprosić dzieci/młodzież, aby na mapie wskazać, gdzie leży Kociewie i jaki ma zasięg - to głowę daję, że i nauczyciele by nie potrafili.

    Odpowiedz
    IP: 37.209.xx5.xx9 
  • +4

    Piotr Kończewski_gość

    07.02.2013, 11:16

    ad vocem

    Bardzo dziękuję za ten komentarz. Tczew, Starograd i inne miejscowości to przede wszystkim Polska i Pomorze. W przypadku dużych miast pogranicza etniczno-kulturowego zawsze będzie dyskusja o sztywnej przynależności. To podobna dyskusja z tym czy Gdańsk to Kaszuby!? My (LOT KOCIEWIE) w naszej działalności kierujemy się dość szerokim (zwłaszcza terytorialnie) pojęciem Kociewia Turystycznego: i tu nie zapominamy i o Tczewie, i Skarszewach a nawet Czersku czy Śliwicach. A co do kwiatka, zwanego modraczkiem to rzeczywiście i zdecydowanie jest on wdzięczniejszym tematem marketingowo-promocyjnym niż dystyngowany herb.

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx7.xx3 
  • +4

    Kaszuba czy Kociewiak_gość

    08.02.2013, 08:28

    Kaszuby czy Kociewie

    W kociewskim Tczewie działa Zrzeszenie Pomorsko-Kaszubskie. Spora część Kaszubów uważa, że Kociewie - to lokalna część Wielkich Kaszub, a język kociewski - to odmiana języka kaszubskiego. Z kolei Kociewiacy zwykle ze zdumieniem przyjmują do wiadomości, iż są częścią Kaszub. Owszem, oba regiony są silnie spokrewnione, ale z faktu iż Kaszuby są duże a Kociewie małe - nie wynika kto do kogo miałby "przynależeć". W tczewskim magistracie nie ma herbu Kociewia, ale jest herb Kaszub, który jest tożsamy z herbem województwa pomorskiego (wg niektórych powinno się ono nazywać "kaszubsko-pomorskie"). Niektórzy mieszkańcy Tczewa, którzy mają wiejski rodowód - określają się jako Kaszubi i jest ich wcale niemało. Kończąc cały ten wywód: Kociewie to część Kaszub czy odrębna kraina? Jakie jest stanowisko LOT Kociewie w tej sprawie? Pozdrawiam serdecznie :)

    Odpowiedz
    IP: 164.126.xx8.xx4 
  • +2

    Piotr Kończewski_gość

    08.02.2013, 11:52

    wywołany do tablicy

    Wszystkie te przywołane wyznaczniki to elementy etniczno-kulturowe. Niech się tu spierają naukowcy etnolodzy. Cechy te mają znaczenie w marketingu turystycznym ale dość marginalne. Proszę sobie wyobrazić, że gdy "powstawały" największe walory krajobrazowe i przyrodnicze (dolina Wisły, lasy, jeziora, rzeki) czy walory kulturowe (warownia gniewska, katedra pelplińska z zasobami muzealnymi czy inne obiekty architektury) tego KAWAŁKA ZIEMI POMORSKIEJ to nikt nie mówił o "kociewskości" czy "kaszubskości" tego terenu! My uważamy ten Region za odrębny choć o dość płynnych granicach (zwłaszcza zachodnich i południowo-zachodnich) jednocześnie stosując swoiste nazewnictwo: KOCIEWIA TURYSTYCZNEGO czyli objętego działaniem Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE.

    Odpowiedz
    IP: 78.31.xx7.xx3 
  • +1

    EDDI_gość

    20.03.2013, 17:22

    NIE PRAWDA

    ANDRZEJ GRUBBA JEST KASZUBEM.

    Odpowiedz
    IP: 46.151.xx6.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.