Jest choroba. A zasiłek?

Lekarz (fot. tcz.pl)
Jest choroba. A zasiłek?
Każdy może zachorować. Nie ważne czy jest pracownikiem czy pracodawcą. Przedsiębiorca, który opłaca składki za siebie musi pamiętać, że zwolnienie lekarskie nie jest jednoznaczne z wypłatą zasiłku. Trzeba jeszcze złożyć wniosek do ZUS. Przedsiębiorcy, którzy wypłacają zasiłki pracownikom mogą natomiast pomniejszyć składki na ubezpieczenia społeczne o kwotę wypłaconych świadczeń.

Jesteś przedsiębiorcą i zachorowałeś? Jeśli podlegasz obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu,  a dobrowolnie chorobowemu to możesz korzystać ze świadczeń w związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, a także w razie choroby, opieki nad chorym członkiem rodziny i macierzyństwa. Świadczenie wypłaci ZUS. Musisz jednak pamiętać, że by otrzymać zasiłek potrzebny jest wniosek na druku Z-3b. Na Platformie Usług Elektronicznych ZUS możesz ten wniosek wypełnić i przesłać do urzędu elektronicznie. Jest on też dostępny na stronie www.zus.pl. w wersji do wypełnienia i wydrukowania. 

- Przedsiębiorca może być też płatnikiem zasiłków. Dzieje się tak, gdy zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 osób. Wypłaca je wtedy pracownikom w czasie ubezpieczenia, np. zatrudnionym w ramach umowy o pracę. Jeśli zgłasza do ubezpieczenia chorobowego 20 osób lub mniej to zasiłki wypłaca ZUS.  Liczbę ubezpieczonych ustala się na cały rok kalendarzowy. Aby to zrobić, trzeba przyjąć liczbę ubezpieczonych na 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego. Jeżeli tego dnia nikt nie był zgłoszony do ubezpieczenia chorobowego, to uwzględnia się liczbę ubezpieczonych  w pierwszym miesiącu zgłoszenia. - wyjaśnia Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa pomorskiego, Krzysztof Cieszyński.


Jeżeli płatnik wypłaca zasiłki swoim ubezpieczonym, to pomniejsza opłacane do ZUS składki na ubezpieczenia społeczne o ich kwotę. Nie może jednak pomniejszyć składek o zasiłki, których wypłata była bezpodstawna. Wypłacone zasiłki płatnik rozlicza w składanych do ZUS dokumentach: imiennym raporcie miesięcznym ZUS RSA oraz deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

  • +1

    gosc_gość

    17.12.2019, 13:41

    nie ma a jest

    Nie ma choroby, a zasilek jest :)

    Odpowiedz
    IP: 153.19.xx2.xx2 
  • +1

    były Solidaruch..._gość

    17.12.2019, 18:11

    od Nowego Roku...

    ....spodziewajcie się drastycznych zmian, a te będą ukierunkowane na maksymalne ograniczenie prawa do świadczeń chorobowych. Skończy się łażenie po lekarzach z jakimś zapaleniem wątroby, nadciśnieniem, czy niewydolnością nerek. Oczywiście można pójść, ale co najwyżej po 2 tabletki aspiryny, ponieważ dostępność lekarstw ratujących życie i zdrowie, jak też zasoby ZUS stanęły na skraju systemowej niewydolności. Ale przecież sami sobie wybraliśmy tych durniów i należy z pokorą zaakceptować własny upadek! Szpital poradzi sobie przez najbliższe 6 miesięcy, a później zobaczymy.....

    Odpowiedz
    IP: 37.47.xx2.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.