tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest niedziela, 23 października 2016r, godz. 03:36
Imieniny:
Wiadomości: Archiwum wydarzeń
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Karambol na A1 - służby sprawdzą się w akcji

Data wydarzenia: wtorek, 22.09.2009
Opublikowano: poniedziałek, 21.09.2009, 10:24. Ilość komentarzy: 0

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Zderzenie autobusu i cysterny - na nie wpadają kolejne trzy auta, wyciek kwasu solnego, skażenie chemiczne i służby ratownicze postawione na nogi - taki widok zastaną jutro (22.09) osoby podróżujące autostradą A1. Na szczęście będę to tylko ćwiczenia ratownicze "AMBER 2009".

Celem akcji będzie doskonalenie współpracy i koordynacji działań pomiędzy zespołami zarządzania kryzysowego, a jednostkami służb ratownictwa technicznego, chemiczno-ekologicznego oraz medycznego w powiecie tczewskim.

- Akcja rozpocznie się o godzinie 10:00 i potrwa około 5 godzin. Na odcinku autostrady objętym ćwiczeniami, tj. w okolicach MOP Olsze, na czas trwania symulacji zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu. - wyjaśnia Ewa Łydkowska, rzeczniczka koncesjonariusza autostrady.
 
Zgodnie ze scenariuszem na autostradzie zostanie upozorowany wypadek autobusu i cysterny przewożącej substancję niebezpieczną (kwas solny). W wyniku zdarzenia dojdzie do fikcyjnej kolizji kolejnych 3 pojazdów. Po otrzymaniu sygnału na A1 zostanie ogłoszony alarm chemiczny stopnia III C, a właściwe służby ratownicze KP PSP w Tczewie rozpoczną działania zgodnie z Planem Ratowniczym Autostrady. Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemicznego z KP PSP w Starogardzie Gdańskim wyznaczy strefę skażenia i podejmie rutynowe czynności zabezpieczające. Równolegle prowadzona będzie ewakuacja poszkodowanych ze strefy zagrożenia i udzielana pomoc medyczna osobom rannym. Działania służb ratowniczych obejmą także hipotetycznych kierowców, którzy z powodu karambolu zostaną uwięzieni na autostradzie pomiędzy najbliższym węzłem a miejscem zdarzenia. Po zakończeniu działań jednostek ratowniczych i odholowaniu uszkodzonych pojazdów, służby utrzymania uporządkują miejsce zdarzenia w celu przywrócenia przejezdności na autostradzie.

Miejsce ćwiczeń zostało wyznaczone na wysokości 42 kilometra autostrady w sąsiedztwie Miejsca Obsługi Podróżnych (MOP) Olsze na zachodnim pasie jezdni (kierunek Łódź). Działania ratownicze będą się odbywać pod ruchem, jednakże ze względów bezpieczeństwa wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu. Objęty ćwiczeniami odcinek autostrady zostanie całkowicie wyłączony z ruchu. Pojazdy będą kierowane na drogę wewnętrzną MOP Olsze. Na wyznaczonym objeździe będzie obowiązywać ograniczenie prędkości do 40 km/h. Na wschodniej nitce autostrady (kierunek Gdańsk) pas wewnętrzny (szybki) w strefie prowadzenia działań ratowniczych również zostanie zamknięty. Pas zewnętrzny (wolny) pozostanie przejezdny. Wprowadzone zostanie ograniczenie prędkości do 70 km/h. Utrudnienia potrwają od godziny 10:00 do godziny 15:00.

W akcji czynnie weźmie udział 12 jednostek straży pożarnej, policji, pogotowia oraz służb utrzymania autostrady, 9 jednostek z KP PSP w Pruszczu Gdańskim pozostawać będzie w odwodzie, w sumie w ćwiczeniach będzie uczestniczyć ponad 120 osób.

Działania w ramach akcji AMBER 2009 zostały przygotowane przez Wydział Administracji i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Tczewie we współpracy z Gdańsk Transport Company, koncesjonariusza oraz Intertoll Polska, operatora autostrady A1. Akcją dowodzić będzie Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie.

- Organizując ćwiczenia, chcieliśmy przede wszystkim sprawdzić czas reakcji poszczególnych służb ratowniczych z terenu powiatu tczewskiego we współpracy z powiatami gdańskim i starogardzkim, a także ocenić szybkość obiegu informacji w sytuacji kryzysowej. Wnioski z ćwiczenia mają spowodować działania prowadzące do podniesienia poziomu bezpieczeństwa użytkowników autostrady - wyjaśnia Włodzimierz Mroczkowski, Naczelnik Wydziału Administracji i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Tczewie.
 
Autor: red
drukuj
Artykuł przeczytano 3831 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Archiwum wydarzeń
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew - Ankieterzy odwiedzą każde mieszkanie
Więcej w dziale "Archiwum wydarzeń":
 
Opinie i komentarze (0)   Zmień kolejność
kikit logo kikit logo  
 
Brak komentarzy
Do tej pory nikt nie skomentował artykułu w tym dziale. Bądź pierwszy i napisz teraz komentarz...
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
najpopularniejsze
najpopularniejsze
Tczew - Dni Ziemi Tczewskiej - sztandarowa miejska impreza Dni Ziemi Tczewskiej 2013 [aktualizacja] (49)
Data wydarzenia: 22.06.2013
Tczew - Tczewska Aleja Stóp powstanie na bulwarze w sąsiedztwie placu zabawDzień Komunalnika i Pracownika Samorządowego (35)
Data wydarzenia: 11.05.2013
Tczew - Sylwia GrzeszczakDni Ziemi Tczewskiej (15)
Data wydarzenia: 21.06.2014
 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew