tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest sobota, 3 grudnia 2016r, godz. 03:29
Imieniny:
Wiadomości: Archiwum wydarzeń
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

Weekend dla miłośników kultury. Ruszył festiwal ZDARZENIA

Data wydarzenia: sobota, 04.09.2010
Opublikowano: piątek, 03.09.2010, 00:01. Ilość komentarzy: 0

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Rozpoczęła się 11. edycja Międzynarodowego Festiwalu Działań Teatralnych i Plastycznych "Zdarzenia". Tegoroczny festiwal, który potrwa od 3. do 5. września, to czterdzieści pięć różnorodnych artystycznych przedsięwzięć, spektakli teatralnych, performance’ów, instalacji plastycznych, etiud warsztatowych, pokazów filmowych, także panele dyskusyjne, nocne rozmowy, jak również wystawa poświęcona twórczości Józefa Szajny. Zaplanowane na trzy dni imprezy artystyczne odbywać się będą w tczewskim Centrum Kultury i Sztuki, nowoczesnym Centrum Wystawienniczo - Regionalnym Dolnej Wisły, ale także w małych salkach i przestrzeniach industrialnych (PKP i Straży Pożarnej) czy w klimatycznych przestrzeniach miasta - na nadwiślańskiej przystani, rynku, w miejskich zaułkach.

W ramach tegorocznego konkursu zaprezentowanych zostanie jedenaście spektakli teatralnych i dziewięć instalacji w przestrzeni miasta. Będą to autorskie projekty debiutujących młodych artystów z uczelni wrocławskiej, białostockiej, gdańskiej, warszawskiej, poznańskiej, łódzkiej, ale także z Brna, Bańskiej Bystrzycy, Pragi i Rzymu. Poza tym wystąpi siedem zagranicznych profesjonalnych zespołów teatralnych z Węgier, Hiszpanii, Iranu, Włoch, Czech, Słowacji, Szwajcarii, które pokażą osiem spektakli. Hiszpanie rozbawią spektaklem przedstawiający losy popularnego hiszpańskiego kowboja Cuttlasa, zrealizowanym na podstawie komiksu hiszpańskiego artysty Calpurnio, utrzymanym w komiksowej konwencji. Węgierski teatr tańca, The Symptoms, założony przez Réka Szabó, zaprezentuje Nylonową rewię, ekscentryczny fashion show, z humorem i ironią ukazujący społeczeństwo konsumpcyjne oraz spektakl zatytułowany Od zera. Irańczyk Mehdi Farajpour przedstawi swoją wersję Ostatniej taśmy Krappa Becketta, Włosi pokażą spektakl Źli ludzie w Guantanamo, Czesi Bajeczki dla niegrzecznych dzieci, słowacki Teatr Pôtoň Ziemię nad rzeką Horn, a zespół szwajcarski Człowieka i jego sobowtóra.

Przygotowano także dwa specjalne pokazy dla najmłodszych widzów Prostą historię Teatrzyku Latarnia Magiczna oraz czeskiego teatru Bajeczki dla niegrzecznych dzieci.

Wśród imprez towarzyszących obejrzeć będzie można cykliczną projekcję godzinnego czeskiego filmu Miroslava Kačora i Břetislava Pojara Złoty wiek czeskiej animacji. Otwarta zostanie również wystawa Ślady Śladów Józefa Szajny, poświęcona twórczości artysty, ukazująca charakterystyczną, szajnowską stylistykę i wizję świata, w której los człowieka naznaczony jest śladami totalitaryzmów i zagłady.

ZDARZENIOM towarzyszyć będą interdyscyplinarne warsztaty Euro-Inter-Trans, poświęcone terapeutycznej i społecznej roli teatru, których celem jest aktywizacja i inspiracja zachowań twórczych, rozwijanie ekspresji i kreatywności, a także promocja wymiany młodzieżowej jako skutecznego narzędzia edukacji i profilaktyki społecznej. Projekt obejmuje cykl pięciu warsztatów, których rezultaty w postaci przygotowanych etiud, pokazane zostaną podczas festiwalu.

Panel dyskusyjny, z udziałem przedstawicieli wyższych uczelni - Akademii Sztuki w Pradze, Akademii Sztuki w Bańskiej Bystrzycy, Akademii Teatralnej w Warszawie oraz instytucji artystycznych i organizatorów festiwali z krajów grupy Wyszehradzkiej, poświęcony będzie kondycji i kierunkom rozwoju teatru. Umożliwi uczestnikom wymianę doświadczeń, zaprezentowanie swej działalności, ewentualne wspólne artystyczne inicjatywy.

Więcej o festiwalu na stronie www.pomost.art.pl

Program

3 września 2010 (piątek)

15:00 KONFERENCJA PRASOWA 40min
miejsce: sala konferencyjna Centrum Wystawienniczo- Regionalnego Dolnej Wisły, ul. 30 Stycznia 4
16:00 Otwarcie wystawy ŚLADY ŚLADÓW JÓZEFA SZAJNY
miejsce: sala wystawiennicza (parter) Centrum Wystawienniczo- Regionalnego Dolnej Wisły, ul. 30 Stycznia 4
17:00 Etiuda GENIUS GEDANUS LOCI 40min / w realizacji Tomáš Zižka
miejsce: poddasze Centrum Kultury i Sztuki, ul. Wyszyńskiego 10
18:00 Pokaz filmu ZŁOTY WIEK CZESKIEJ ANIMACJI LALKOWEJ 60min / w reżyserii Miroslav Kačor
miejsce: sala konferencyjna Centrum Wystawienniczo- Regionalnego Dolnej Wisły, ul. 30 Stycznia 4
18:00 Etiuda L’ARTE DELLA COMMEDIA 40min / w realizacji Flavio Albanese
miejsce: Szkoła Podstawowa nr 5, ul. Obrońców Westerplatte 18
19:00 PIF PAF 30min / Katarzyna Grajlich / Akademia Teatralna w Warszawie – Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku / Polska / miejsce: patio Centrum Kultury i Sztuki, ul. Wyszyńskiego 10
20:00 MAŁA PASJA, CZYLI HISTORIA O PSIE PANA JEZUSA 30 min / Paulina Karczewska i Mateusz Tymura / Akademia Teatralna w Warszawie - Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku / Polska miejsce: dziedziniec przy ul. Kościuszki 8-7
20:00 90×90 / instalacja / Arkadiusz Drawc / Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku / galeria Centrum Kultury i Sztuki, ul. Wyszyńskiego 10
21:00 Etiuda QUASI 40min / w realizacji Piotra Tetlaka / miejsce: Plac Hallera
21:00 JAK POCZĄTEK UMIERANIA 30min / Małgorzata Kazińska / Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego – Wydział Lalkarski we Wrocławiu/ Polska
miejsce: poddasze Centrum Kultury i Sztuki, ul. Wyszyńskiego 10
21:00 NIBYNIĆ / Anna Gutowska i Natalia Warwas / Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku / Polska / miejsce: przystań nad Wisłą
21:30 [...] / instalacja/ Cezary Koczwarski / Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie / Polska /
miejsce: teren przy ul. Chopina
22:00 CUTTLAS, ANATOMIA REWOLWEROWCA 60min /Produccions Essencials / Hiszpania
miejsce: scena główna Centrum Kultury i Sztuki, ul. Wyszyńskiego 10
23:00 NOCNE ROZMOWY 60min
miejsce: patio Centrum Kultury i Sztuki, ul. Wyszyńskiego 10

4 września 2010 (sobota)


11:00 PANEL DYSKUSYJNY 45min
miejsce: sala konferencyjna Centrum Wystawienniczo - Regionalnego Dolnej Wisły, ul. 30 Stycznia 4
12:00-18:00 projekcje filmu ZŁOTY WIEK CZESKIEJ ANIMACJI LALKOWEJ 60min / w reżyserii Miroslav Kačor / miejsce: sala konferencyjna Centrum Wystawienniczo – Regionalnego Dolnej Wisły, ul. 30 Stycznia 4
12:00 NEUROTYCZNY SURVIVAL 60min / Irene Faccio / Akademia Teatralna w Rzymie „Sofia Amendolea” / Rzym / Włochy / miejsce: patio Centrum Kultury i Sztuki, ul. Wyszyńskiego 10
13:30 OD ZERA 60min / The Symptoms / Węgry
miejsce: scena główna Centrum Kultury i Sztuki, ul. Wyszyńskiego 10
15:00 ZAGRAJ TO JESZCZE RAZ…- SAM 30min / Lech Walicki / Akademia Teatralna w Warszawie – Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku / Polska/ miejsce: poddasze Centrum Kultury i Sztuki, ul. Wyszyńskiego 10
15:30 OKNA CZASU / instalacja/ Wanda Swajda / Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku / Polska
miejsce: przejście przy ul. Wyszyńskiego 24-26
16:00 URODZINY 45min / Teatr Ludem / Akademia Muzyki i Sztuki im. Janáčka, Uniwersytet Śląski w Opawie oraz Uniwersytet Ostrawski / Czechy / miejsce: sala Straży Pożarnej, ul. Gdańska 1
17:00 AMEDE 30min / Martyna Rozwadowska / Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego – Wydział Lalkarski we Wrocławiu / Polska / miejsce: garaże Straży Pożarnej, ul. Gdańska 1
17:00 METAFORA MOSTU TCZEWSKIEGO / instalacja / Grupa Szmyteszyk / Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku / Polska / miejsce: taras widokowy nad Wisłą
18:30 BECKETT 40min/ Mehdi Farajpour / Iran / miejsce: Szkoła Podstawowa nr 5, ul. Obrońców Westerplatte 18
20:00 SPOWIEDŹ TELEFONICZNA /instalacja/ Justyna Strąk / Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu / Polska
miejsce: budka telefoniczna przy ul. Krótkiej
21:00 PRZY-STAŃ / instalacja / Anna Siwik i Maria Jankowska / Akademia sztuk Pięknych w Poznaniu / Polska
miejsce: przystań nad Wisłą
22:00 ŹLI LUDZIE W GUANTANAMO 60min/ Akademia Teatralna w Rzymie “Sofia Amendolea” / Włochy
miejsce: scena główna Centrum Kultury i Sztuki, ul. Wyszyńskiego 10 [spektakl dozwolony tylko dla widzów dorosłych]
23:00 NOCNE ROZMOWY 60min / miejsce: patio Centrum Kultury i Sztuki, ul. Wyszyńskiego 10

5 września 2010 (niedziela)

11:00 BAJECZKI DLA NIEGRZECZNYCH DZIECI 45min / Akademia Sztuki w Pradze / Czechy
miejsce: galeria Centrum Kultury i Sztuki, ul. Wyszyńskiego 10
11:00- 18:00 projekcje filmu ZŁOTY WIEK CZESKIEJ ANIMACJI LALKOWEJ 60min / w reżyserii Miroslav Kačor / Břetislav Pojar / miejsce: sala konferencyjna Centrum Wystawienniczo – Regionalnego Dolnej Wisły, ul. 30 Stycznia 4
12:00 NYLONOWA REWIA 25min / The Symptoms / Węgry / miejsce: Plac Hallera
12:30 TRANSFORMACJE 30min/ Grupa Parallel / Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku / Polska
miejsce: sala w Straży Pożarnej, ul. Gdańska 1
13:30 BEZTLENOWCE 70min/ Akademia Sztuki w Bańskiej Bystrzycy / Słowacja / miejsce: Szkoła Podstawowa nr 5, ul. Obrońców Westerplatte 18
13:30 UCHO MIASTA / instalacja/ Marek Dubiel / Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie / Polska
miejsce: przejście przy ul. Wyszyńskiego 24-26
15:30 PINK FLOE / instalacja / Grupa Tulkunst / Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi / Polska
miejsce: przystań nad Wisłą
15:30 PROSTA HISTORIA 30min / Teatrzyk Latarnia Magiczna / Akademia Teatralna w Warszawie – Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku / Polska
miejsce: poddasze Centrum Kultury i Sztuki, ul. Wyszyńskiego 10
17:00 BAJECZKI DLA NIEGRZECZNYCH DZIECI 45min / Akademia Sztuki w Pradze / Czechy
miejsce: galeria Centrum Kultury i Sztuki, ul. Wyszyńskiego 10 [spektakl zamknięty – dla dzieci]
17:00 TERRA GRANUS [Ziemia nad rzeką Hron] 45min / Teatr Pôtoň / Słowacja / miejsce: garaże Kolejowej Straży Pożarnej, ul. Gdańska 1
18:00 PROSTA HISTORIA 30min / Teatrzyk Latarnia Magiczna / Akademia Teatralna w Warszawie – Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku / Polska / miejsce: poddasze Centrum Kultury i Sztuki, ul. Wyszyńskiego 10 [spektakl zamknięty – dla dzieci]
20:00 CZŁOWIEK I JEGO SOBOWTÓR 60min / Szkoła Teatralna Teatro Dymitri / Szwajcaria
miejsce: scena główna Centrum Kultury i Sztuki, ul. Wyszyńskiego 10
22.00 CEREMONIA FINAŁOWA
miejsce: scena główna Centrum Kultury i Sztuki, ul. Wyszyńskiego 10
drukuj
Artykuł przeczytano 1181 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Archiwum wydarzeń
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew -
Więcej w dziale "Archiwum wydarzeń":
 
Opinie i komentarze (0)   Zmień kolejność
kikit logo kikit logo  
 
Brak komentarzy
Do tej pory nikt nie skomentował artykułu w tym dziale. Bądź pierwszy i napisz teraz komentarz...
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
kalendarz wydarzeń
Grudzień 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
najpopularniejsze
najpopularniejsze
Tczew - Dni Ziemi Tczewskiej - sztandarowa miejska impreza Dni Ziemi Tczewskiej 2013 [aktualizacja] (49)
Data wydarzenia: 22.06.2013
Tczew - Tczewska Aleja Stóp powstanie na bulwarze w sąsiedztwie placu zabawDzień Komunalnika i Pracownika Samorządowego (35)
Data wydarzenia: 11.05.2013
Tczew - Sylwia GrzeszczakDni Ziemi Tczewskiej (15)
Data wydarzenia: 21.06.2014
 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew