Modernizacja dworca w Tczewie? jest przetarg na dokumentację projektową, przewiduje stworzenie wysokiej jakości przestrzeni obsługi podróżnych


wydarzyło się
15
04.2017, 15:00
Sobota
Modernizacja dworca w Tczewie? jest przetarg na dokumentację projektową, przewiduje stworzenie wysokiej jakości przestrzeni obsługi podróżnych

zobacz galerię zdjęć: 1
Byłeś(aś) świadkiem jakiegoś zdarzenia? Coś Cię bulwersuje? Chcesz przekazać coś ciekawego? Zgłoś teraz zdarzenie, zapewniamy anonimowość.
Coraz więcej konkretów pojawia się w związku z planowaną realizacją kolejnej dużej inwestycji na terenie Tczewa. Gruntowną modernizację przejdzie budynek tczewskiego dworca kolejowego. W sobotę (15.04.2017 r.) został ogłoszony przez Polskie Koleje Państwowe S.A. zapowiadany przetarg na wykonanie zadania pn.: "Usługa projektowa, dokumentacja projektowa, przedprojektowa i okołoprojektowa dla zadań inwestycyjnych pn. Przebudowa dworca kolejowego Susz, Prabuty, Pszczółki, Tczew".

Wybrane zapisy ze specyfikacji istotnych warunków zamówienia:

Przedmiotem zamówienia jest opracowanie dokumentacji przedprojektowej, okołoprojektowej i dokumentacji projektowej technicznej wielobranżowej oraz prowadzenie nadzoru autorskiego nad realizacją robót budowlanych w ramach inwestycji polegającej na przebudowie dworca kolejowego w miejscowości Tczew.

Istniejący budynek dworca zostanie poddany gruntownej modernizacji wraz z dostosowaniem, powierzchni do realnego zapotrzebowania i nowych funkcji. Istotą całego przedsięwzięcia jest również usprawnienie ruchu i przepływu podróżnych przez budynek oraz w jego bezpośrednim otoczeniu.


Przebudowie podlegać będzie także układ drogowy przy budynku dworca oraz zagospodarowanie terenu wokół budynku.

Przebudowa budynku dworca obejmować będzie w szczególności, między innymi:

1. Poprawę wizerunku, estetyki, standardu oraz układu funkcjonalno- przestrzennego budynku dworca;
2. Architektoniczne i przestrzenne usprawnienie ruchu podróżnych na trasie hol główny ? kładka piesza PKP PLK;
3. Przeprowadzenie ruchu podróżnych od placu z lokomotywą do holu i na kładkę przez wewnętrzny pasaż;
4. Przebudowę świetlika dachowego;
5. Przebudowę wnętrz w oparciu o układ funkcjonalno-przestrzenny mieszczący nowe funkcje;
6. Przebudowę węzła sanitarnego;
7. Prace budowlane w zakresie izolacji, wykończenia, renowacji wnętrz i elewacji oraz dachu;
8. Zagospodarowanie terenu przy dworcu (nawierzchnie, mała architektura, zieleń);
9. Przebudowa i ew. budowa przyłączy i zewnętrznych instalacji;
10. Przebudowa, wymiana i ew. budowa instalacji wewnętrznych;
11. Dostosowanie budynku dla osób niepełnosprawnych i TSI-PRM;
12. Montaż elementów systemu identyfikacji wizualnej i dynamicznej.

Projekt powinien zakładać:

a) Stworzenie wysokiej jakości przestrzeni obsługi podróżnych, dostosowanej w pełni do korzystania z obiektu przez osoby o ograniczonej możliwości poruszania się oraz osób z małymi dziećmi, wózkami i z dużym bagażem.
b) Stworzenie w obrębie dworca mogących funkcjonować niezależnie, atrakcyjnych, wzajemnie się uzupełniających przestrzeni publicznych oraz komercyjnych.
c) Stworzenie obiektu wpisującego się w obowiązujące trendy projektowe z wykorzystaniem zasad zrównoważonego rozwoju, minimalizowania kosztów eksploatacji i maksymalizacji efektywności wykorzystania obiektu.
d) Stworzenie przestrzeni objętej czytelną i atrakcyjną wizualnie informacją dla podróżnych, zgodną z obowiązującymi wytycznymi PKP S.A., z uwzględnieniem informacji także dla osób niewidomych i niedowidzących.
e) Przywrócenie obiekcie dworca należytej reprezentacyjności, jako ?bramy do miejscowości? w której jest położony i stworzenie obiektów stanowiących wizytówkę kolei i danej miejscowości. Wyeksponowanie walorów architektonicznych i zabytkowych budynku.
f) Układ funkcjonalny obiektu oraz jego wyposażenie instalacyjne powinny zapewniać najwyższy standard obsługi podróżnych i klientów w zakresie usług kolejowych oraz towarzyszących im usług komercyjnych.
g) W procesie projektowania i realizacji budynku / przestrzeni dworca kolejowego należy dążyć do zminimalizowania oddziaływania obiektów na środowisko oraz kosztów ich utrzymania i eksploatacji.

Celem przebudowy, oprócz poprawy stanu technicznego i estetycznego dworca oraz usprawnieniu komunikacji, jest włączenie do wykorzystania komercyjnego części poziomu przyziemia, przeprowadzając ruch między placem z lokomotywą a kładką pieszą, przez wnętrze budynku za pomocą:

- nowego, ogólnodostępnego wewnętrznego biegu schodowego;
- nowych wind.

Dopuszcza się zastosowanie schodów ruchomych i pochylni.

W projektowanym budynku dworca należy przewidzieć i uwzględnić powierzchnie oraz wyprowadzenie niezbędnych instalacji dedykowanych dla:
a) paczkomatów;
b) biletomatów;
c) infomatów;
d) videomatów;
e) urządzeń vendingowych.

Zagospodarowanie otoczenia dworca, będzie polegać m.in. na:

a) reorganizacji układu komunikacyjnego na działce:
- wytyczeniu strefy dostaw do lokali komercyjnych i dojazdu do posterunku SOK,
- wytyczeniu trasy wolnej od przeszkód od miejsca postojowego dla PRM do dworca;
b) usprawnieniu dostępności dworca z zewnątrz oraz uproszczeniu komunikacji dla PRM, osób z wózkami z dziećmi i dużym bagażem ;
c) wymianie nawierzchni, urządzenie palcu dworcowego przy lokomotywie oraz w bezpośrednim sąsiedztwie dworca od strony placu;
d) urządzeniu miejsc postoju rowerów;
e) aranżacji elementów małej architektury: ławki, stojaki na rowery, śmietniki, oświetlenie terenu. etc.,
f) przebudowie/budowie sieci i przyłączy;
g) aranżacji terenów zieleni niskiej oraz nasadzenia niskich krzewów i traw ozdobnych. (uwzględniając pielęgnację istniejących drzew i krzewów, a jeśli jest to konieczne wycinkę istniejącej zieleni.)

Należy przewidzieć budowę dworca tymczasowego np. w modułowej zabudowie kontenerowej, ewentualnie adaptację pomieszczeń w innym budynku w bezpośrednim sąsiedztwie dworca i dostosowanie ich do tymczasowej obsługi podróżnych.

Dworzec tymczasowy lub zaadoptowane pomieszczenia muszą zapewniać, co najmniej:

a) kasy biletowe z zapleczem dla przewoźników kolejowych
b) biuro ochrony dworca wraz z zapleczem,
c) pomieszczenia techniczne,
d) toalety,
e) poczekalnię,
f) komunikację.

Przedmiotem zamówienia jest opracowanie dokumentacji przedprojektowej, okołoprojektowej oraz projektów budowlanych i wykonawczych branż: architektonicznej, konstrukcyjnej, instalacyjnej (sanitarnej, HVAC, elektrycznej i teletechnicznej), drogowej dla realizacji inwestycji, zakładającej przebudowę dworca kolejowego oraz jego otoczenia wraz z dokumentacją projektową dworców tymczasowych, rozbiórek, tymczasowych dojść na perony, zapewniających ciągłość funkcjonowania dworców i stacji kolejowych podczas realizacji robót budowlanych jak również prowadzenie nadzoru autorskiego nad realizacją robót budowlanych w oparciu o przedmiotową dokumentację.

Termin składania ofert: 23.05.2017 r. godz. 12:00.
Termin wykonania zadania: 36 tygodni od dnia zawarcia umowy.

Źródło: https://pkpsa.pl/pkpsa/przetargi/przetarg/przetarg.html?id=12483

Załączone zdjęcie budynku dworca pochodzi z zasobów Wikimedia Commons: https://commons.wikimedia.org/

Tcz24 jest częścią serwisu Tcz.pl, którą współtworzą jego użytkownicy. Znajdujące się tutaj materiały nie zostały stworzone przez redakcję serwisu Tcz.pl, lecz przez użytkowników serwisu zgodnie z zasadami wymienionymi tutaj: Regulamin publikacji w Tcz24.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (12)
dodaj komentarz

  • ety_gość

    19.04.2017, 11:55

    t

    PKP podobno chce też w powiecie wybudować nowe wiadukty kolejowe, aby pociągi jeździły 200km/h ;). Prace na linii kolejowej C-E 65 na odcinku Bydgoszcz ? Tczew (odc. Nowa Wieś Wielka ? Tczew linia 131)

    Odpowiedz
    IP: 46.238.xx7.xx5 
  • sds_gość

    19.04.2017, 14:10

    Schody ruchome od lokomotywy do holu, likwidacja zwężenia przy wejściu na kładkę oraz pochylnia na kładkę to obecnie konieczność!

    Odpowiedz
    IP: 193.200.xx1.xx9 
  • polandia_gość

    19.04.2017, 15:36

    Tylko nie zapomnijcie o miejscu parkingowym dla pana prezesa S.S . A nie przeciez zrobiono zakaz parkowania i wprowadzono specjalne uprawnienia do parkowania dla pana prezesa i świty wiec juz jest gdzie parkowac

    Odpowiedz
    IP: 79.186.xx2.xxx 
  • Gosc_gość

    19.04.2017, 16:04

    Wiadukty

    Wiadukty może będą za 10-15 lat budowac jak będą tak budować jak most Lisewski remontować to życzę powodzenia.W tczewie to tylko słychać ze środki unijne są na Starówkę wydaje się że Stare Miasto to tam się zaczyna tczew i kończy.Albo będzie tak ze mostatnio na Woj Polskiego będzie remontowany za tyle lat lub kładka 800 lecia.

    Odpowiedz
    IP: 188.66.xx9.xx0 
  • Kacperek_gość

    19.04.2017, 18:50

    Perony i wiaty dla koni

    Niech PKP rozwali w końcu te wiaty dla koni na peronach!! to jest po prostu jakiś koszmar budowlany!!! absurdalny bubel architektoniczny!!! ROZWALCIE TO COŚ !!! i zbudujcie przynajmniej takie jak ma Gdynia

    Odpowiedz
    IP: 178.37.xx2.xx4 
  • koper_gość

    19.04.2017, 22:25

    koper@gmail.com

    Niestety PKP SA nie ma wpływu na (cało)kształt wiat peronowych (bak kompetencji w myśl polskiego prawodawstwa) ;[

    Cytuj
    IP: 84.38.xx8.xx6 
  • a_gość

    19.04.2017, 20:36

    Zwycięży kryterium najniższej ceny

    Niskiej jakości materiały budowlane i zatrudnienie niedoświadczonych robotników spowoduje że po skończonym remoncie kolejny remont już będzie potrzebny za kilka lat bo wszystko zacznie się rozpadać.

    Odpowiedz
    IP: 78.88.xx4.xx7 
  • las_gość

    20.04.2017, 14:33

    worek życzeń...

    To worek życzeń na stulecie realizacji. Proszę tylko o jedno - zróbcie przetarg na nagłośnienie dworca. Wybierzcie fachowców. O nic więcej nie proszę. Nie pozwólcie grzebać przy tym amatorom z PKP. No i przydałaby się realizacja projektu....

    Odpowiedz
    IP: 5.60.xx0.xx2 
  • Kamil_gość

    21.04.2017, 09:58

    Wielkie inwestycje a wagony nadal z lat 50tych. Śmierdzące, brudne, skaczące jak rollercoaster... Przez ostatnie 50 lat nie udało się nawet zamontować termostatów w wagonach nie wspominając o otwierających się oknach.

    Odpowiedz
    IP: 153.19.xx8.xx2 
  • Paweł_gość

    21.04.2017, 10:28

    Niech wykonają porządne zadaszenie peronów,bo te które jest to jakiś żart. To samo dotyczy nagłośnienia,tragedia.

    Odpowiedz
    IP: 145.237.xxx.xx1 
  • Tczewiak_gość

    01.05.2017, 16:40

    PKP remont

    Czemu w Tczewie nie mogą być takie wiaty przystankowe jak ma Gdańsk Wrzeszcz,Gdańsk Główny,Bydgoszcz,Wrocław,Warszawa

    Odpowiedz
    IP: 83.21.xx7.xx9 
  • kay_gość

    18.05.2017, 07:18

    Tczew a Bydgoszcz

    Często bywam ostatnio w Bydgoszczy, dowrzec super, wiele przydatnych rozwiązań. Po remoncie ważne jest aby ten dworzec pozostał czysty. W Bydgoszczy na dworcu panie sprzątaczki kilka razy w ciągu dnia sprzątają, dbają o czystość poręczy, tablic, drzwi przeszkolnych, nie widać tam odcisków placów, podłoga lśni, zapach nie odrzuca. Nawet zimą płyta dworca czysta, zero błota pośniegowego. Zagospodarowanie bardzo przyjemne księgarnia, kawiarnia zawsze oblegana, sklep z prasą i szybkim jedzeniem i wiele innych. Na bydgoskim dworcu aż chce się przebywać dłużej np w przypadku opoźnienia pociągu. Kasjerki miłe, pomocne, kompetentne. U nas nie ma szans niestety na takie zagospodrowanie

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx7.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.