ZUS czeka na wnioski o 800 plus

ZUS (fot. Tcz.pl)
ZUS czeka na wnioski o 800 plus
Część rodziców i opiekunów nie złożyła jeszcze wniosków o 800 plus na nowy okres. Jeśli zrobią to w czerwcu to Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wypłacał świadczenie za cały okres 2024/2025. Spóźnienie się nawet o jeden dzień sprawi, że pieniądze za czerwiec przepadną.

Nowy okres rozliczeniowy w programie 800 plus rozpoczął się 1 czerwca i potrwa do 31 maja 2025 r. Rodzice, którzy chcą otrzymywać świadczenie w tym czasie, powinni złożyć wniosek. Najlepiej zrobić to do 30 czerwca. Jeśli rodzice złożą wniosek po tym terminie, nie otrzymają już wyrównania za ten miesiąc. Prawo do świadczenia będzie przysługiwało od momentu złożenia dokumentów, czyli wniosek złożony w lipcu będzie oznaczał wypłatę świadczenia od lipca.

- Z danych ZUS wynika, że na Pomorzu rodzicie i opiekunowie złożyli do tej pory ponad 273 tys. wniosków o świadczenie wychowawcze 800 plus na nowy okres. W całym kraju ZUS czeka jeszcze na wnioski za 100 tys. dzieci. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik pomorskiego ZUS - Jeśli rodzic bądź opiekun dziecka nie jest pewny, czy złożył wniosek o 800 plus na nowy okres może to sprawdzić logując się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Można tam upewnić się czy wniosek wpłynął bez względu na to w jaki sposób został złożony, tj. czy był wysyłany przez PUE, bankowość elektroniczną, Emp@tię czy aplikację mobilną mZUS. W zakładce "Rodzina 800+" w oknie "Szczegóły Twoich wniosków'' można sprawdzić nie tylko czy wniosek wpłynął, ale także na jakim jest etapie obsługi.


Jeśli rodzic czy opiekun, który nie miał dotychczas profilu na PUE ZUS złożył wniosek o świadczenie wychowawcze przez bankowość elektroniczną bądź za pośrednictwem portalu Emp@tia, to konto zostało mu założone automatycznie. Dane do logowania otrzymał na adres mailowy wskazany we wniosku o świadczenie wychowawcze.


Świadczenie 800 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Pieniądze są przekazywane bezgotówkowo na rachunek bankowy. W tym roku do rodziców i opiekunów dzieci z Pomorza już prawie 1,9 mld zł z programu "Rodzina 800+".

Drukuj
Prześlij dalej