Jarosław Sellin Generalnym Konserwatorem Zabytków. Co to zmieni w sprawie mostu?

Jarosław Sellin w Tczewie (fot. tcz.pl)
Jarosław Sellin Generalnym Konserwatorem Zabytków. Co to zmieni w sprawie mostu?
Pomorski poseł Prawa i Sprawiedliwości i sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu - Jarosław Sellin - został Generalnym Konserwatorem Zabytków, zastępując Magdalenę Gawin. Czy to może oznaczać jakiekolwiek zmiany dla Mostu Tczewskiego, która odbudowa została wstrzymana przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków?

Jak czytamy na stronie ministerstwa , Jarosław Sellin jest doktorem nauk humanistycznych. Po studiach na Uniwersytecie Gdańskim pracował jako nauczyciel w V LO w Gdańsku, a następnie, w latach 1989-93, jako nauczyciel akademicki w swojej Alma Mater, specjalizując się w historii nowożytnej XVI-XVIII wieku. Prowadził również zajęcia z historii sztuki. Od roku 1990 pracował jako dziennikarz w tygodniku "Młoda Polska", a później w TVP i Telewizji Polsat. W 1998 r. objął funkcję rzecznika prasowego rządu Jerzego Buzka. W latach 1999-2005 był członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Od 1983 r. związany z opozycją antykomunistyczną. Wziął udział w obradach "okrągłego stołu" (luty-kwiecień 1989) w tzw. podstoliku młodzieżowym. W tym samym roku zatrudnił się też jako urzędnik działu szkoleń związkowych w Komisji Krajowej "Solidarności", będąc formalnym członkiem związku. W latach 1990-91 należał do Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, w latach 1991-93 do Koalicji Republikańskiej, a następnie Partii Konserwatywnej. W maju 2005 r. zdecydował się kandydować - z sukcesem - do Sejmu RP z list komitetu Prawa i Sprawiedliwości. W latach 2005-2007 pełnił funkcję sekretarza stanu (wiceministra) w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2007 roku został ponownie wybrany do Sejmu z list Prawa i Sprawiedliwości. We wrześniu 2010 roku przystąpił do partii Prawo i Sprawiedliwość, jest członkiem PiS w Kole Gdańsk. Od listopada 2015 jest sekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czy ta zmiana oznacza coś dla Mostu Tczewskiego i przybliża do zakończenia impasu w sprawie odbudowy tego cennego zabytku? Pewne jest to, że Jarosław Sellin temat odbudowy mostu zna, ale w temacie utworzenia tu filii Muzeum II Wojny Światowej wypowiadał się bardzo ostrożnie. O tym jak widzi przyszłość mostu, pisaliśmy tutaj.

- Most jest niezwykle ważnym zabytkiem wpisanym - choć stosunkowo niedawno do rejestru - w całości. To było dziwne, że pewna część była zabytkiem od dawna, a pewna od niedawna. Całość zasługuje na wpis do rejestru. O zabytki oczywiście państwo powinno dbać. Sporo już zainwestowano, jeśli chodzi o rekonstrukcję w sensie zabytkowym. Ale poza zabytkiem to ma być trakt komunikacyjny wciąż czynny. Wchodzą na siebie obowiązki służb konserwatorskich i obowiązki infrastrukturalne. - mówił Jarosław Sellin podczas wizyty w Tczewie w 2019 roku - Jeśli chodzi o muzeum, to jak najbardziej popieram. Placówka opisująca szczegółowo historię mostu i tego, co działo się we wrześniu 1939 roku, powinna powstać w mostowym przyczółku. Pytanie o jego status. Są muzea prywatne, samorządowe, niewiele jest państwowych. Moim zdaniem samorządowe muzeum państwowe to raczej być nie powinno. To są tego typu wielkie placówki jak Muzeum Narodowe w Krakowie, czy Warszawie - w Gdańsku tylko Muzeum II Wojny Światowej i Narodowe Muzeum Morskie.


Tuż przed wyborami portal onet.pl pisał o dwugłosie w PiS na temat przejęcia mostu przez Skarb Państwa. Były wiceminister infrastruktury, tczewianin, Kazimierz Smoliński uważał, że państwo powinno przejąć Most Tczewski i znaleźć najlepszą metodę sfinansowania jego odbudowy. Z kolei wiceminister kultury Jarosław Sellin widział tutaj większą rolę dla samorządu.

- Widać, że pomysł dofinansowania odbudowy mostu z ministerstwa infrastruktury się wyczerpuje, bo powiat nie ma stosownego wkładu własnego - przyznawał na łamach onetu Kazimierz Smoliński. - Z kolei Jarosław Sellin podkreślał - Uważam, że starostwo nadal powinno zabiegać o kolejne środki na odbudowę Mostu. A inwestycja powinna odbywać się ze środków rządowych, ale i również samorząd powinien tutaj wnieść trochę własnych środków - mówi Onetowi. Co Jarosław Sellin twierdził w stworzeniu na moście filii Muzeum II Wojny Światowej. - Pamiętajmy, że tej sytuacji nie można przyrównywać do Westerplatte, gdzie ma powstać duże muzeum. Tutaj mówimy o moście, który ma być jednak również ważnym traktem. Oczywiście ten most ma swoją dramatyczną historię i jest zabytkiem wybitnym. Trzeba go ratować.


Przed wyborami prezydenckimi w 2020 roku resort kultury zmienił jednak narrację i zapowiedział prace na stworzeniem filii Muzeum II Wojny Światowej w Tczewie.

Przypomnijmy, sytuacja mostu jest obecnie tak zła, jak jeszcze nigdy w historii. Most jest powiatowy, bo latach 90-tych został przekazany nowo tworzonej jednostce. Stał się w ten sposób jedynym mostem przez Wisłę zarządzanym przez tak mały podmiot. Od lat trwają starania, by państwo ponownie go przejęło i wyremontowało (na zakończenie remontu potrzeba środków w postaci mniej więcej CAŁEGO rocznego budżetu powiatu, z którego utrzymywane są m. in. szpital, czy szkoły). Mimo tego, remont trwał od paru lat etapami, a jakiś czas temu pojawiły się zapowiedzi polityków partii rządzącej, że rząd most przyjmie i wyremontuje do 2023 - a na terenie odbudowanego przyczółka powstanie filia Muzeum II Wojny Światowej). Było zatem światło nadziei - niestety wszystko runęło w 2019 roku, kiedy wojewódzki konserwator zabytków przerwał prace na moście. Pat w sprawie odbudowy jednego z najcenniejszych polskich zabytków techniki trwa nadal. W XIX wieku most zbudowano w 7 lat - a jego odbudowa w XXI wieku trwa już 9! Niestety, końca nie widać. Całość utknęła na poziomie proceduralnym. Po wielu miesiącach postępowania dopiero 21 stycznia ub. roku konserwator wydał decyzję ws. przebudowy Mostu Tczewskiego. Postanowił umorzyć wszczęte przez swój urząd postępowanie dotyczące konserwatorskiego pozwolenia na prowadzenie robót. Konserwator uznał, że w trakcie wielomiesięcznego postępowania pozwolenie na budowę zdążyło samo wygasnąć. Starostwo zaskarżyło decyzję - jednak 26 lutego ub. roku minister kultury poinformował, że utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję. Z początkiem kwietnia starostwo złożyło skargę na decyzję resortu kultury, która trafi do Wojewódzkiego Sąd Administracyjnego. Zatem na moście zgodnie z obowiązującym stanem prawnym nie można prowadzić obecnie prac. Most - a raczej pomost od strony Lisewa - czyli część wyremontowana kilka lat temu - stoi i niszczeje. Równocześnie resort infrastruktury nie rozliczył dotąd dotacji na wstrzymany przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków poprzedni etap robót. Nadal też nie wiadomo, czy będą kolejne środki na odbudowę tego cennego zabytku - i czy przejmie go skarb państwa. Dodatkowo sytuację komplikuje fakt, że na razie Rada Powiatu - głosami radnych PiS, Inicjatywy Samorządowej i radnych niezrzeszonych, zdecydowała się nie przyjąć budżetu na 2022 - jeśli taka sytuacja się utrzyma, może to wręcz uniemożliwić składanie powiatowym urzędnikom wniosków na dalsze prowadzenie prac z Polskiego Ładu - warunkiem jest tu bowiem wkład własny na poziomie min. 5 procent.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (19)
dodaj komentarz

 • qq_gość

  04.01.2022, 13:36

  tak samo jak zmieniła Pomaska, Hołownia, Smoliński i całe inne dziadostwo tylko gadali jak zbliżały sie wybory :D. także niech to wytną na złom przynajmniej kasa bedzie na kundle i jowejki

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx1.xx8 
 • Gość _gość

  04.01.2022, 13:43

  Jakiego mostu, most łączy 2 brzegi a tak nie jest a to to jest molo które już nigdy nie będzie mostem

  Odpowiedz
  IP: 89.8.xx9.xx7 
 • marek_gość

  04.01.2022, 13:56

  Jak to co zmieni? Jak każdy z tej złodziejskiej bandy, powsadza na stołki swoich przyd**asów, nagrabią co się da i przyjdzie następny.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx7.xx7 
 • j23_gość

  04.01.2022, 14:08

  Fragment tekstu z trojmiasto.pl - Nieoficjalnie mówi się o tym, że powołanie Sellina to "dobra zmiana" dla pomorskiego konserwatora, który sprzyja PiS i w niektórych kręgach jest wręcz nazywany "człowiekiem Sellina". Wszystko wskazuje więc na to, że Igor Strzok będzie miał teraz większą niż dotychczas swobodę w podejmowaniu decyzji - nawet tych kontrowersyjnych. Czytaj więcej na: tnij.tcz.pl/?u=fefb1b

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx1.xx4 
 • Rowerowy_johny_gość

  04.01.2022, 14:21

  Gdzieś w jakimś wywiadzie na YT....

  .....jeden z miejscowych posłów mówił, że on by wiele zrobił dla odbudowy mostu, ale to nie jego kompetencja tylko miejscowych władz, które powinny rozmawiać z konserwatorem (który notabene nie chce rozmawiać) i z władzami wyżej. Aż musiałem przerwać oglądanie tego bo skala naiwności tych wypowiedzi była zbyt wielka na moje nerwy. Ale z nowym Generalnym, zobaczymy ......????

  Odpowiedz
  IP: 212.160.xx2.xxx 
 • qq_gość

  04.01.2022, 14:55

  ja tak Ci powiem, przygotuje dla nich wypowiedź " nie mogliśmy nic zrobić jak ruszyły prace bo most (tu... nazwa) w Warszawce sie spalił i tam jest ważniejsze. A wy (my) sie bujajcie bo ten most i tak nigdzie nie prowadzi. na koniec tępy uśmieszek z warszawki

  Cytuj
  IP: 109.197.xx1.xx8 
 • Alex robot robotnik_gość

  04.01.2022, 15:47

  Recepta jedna wynocha z SKOM EM i jego dworem prezes Łukasz. B Populistycznie wrogo nastawionymi mediami, zmiana projektanta, zmiana wykonawca, nadzoru budowlane go i będzie git te zakalce trutnie na pastwisko bez trawki i konieczynki... TERAZ WIELKA DYSKUUUSJA HAA HII O WAŻNE KORUPCJE ZABLOKOWAĆ'... DO DO BOJU Z KOMENTARZAMI I POSTULATAMI..... START... Nieudaczni społecznicy++++...

  Odpowiedz
  IP: 109.42.xx5.xx6 
 • a_gość

  04.01.2022, 16:47

  A tak po polsku, o co ci chodzi?

  Cytuj
  IP: 109.197.xx7.xx2 
 • STARY TCZEWIAK_gość_gość_gość

  04.01.2022, 15:54

  Jedyne co się zmieni..

  to ręka ,która kradnie!O,czym wy piszecie,przecież ta NIEMOTA ,JAKO JEDYNE ZADANIE DO WYKONANIA -TO MA SIĘ NACHAPAĆ!

  Odpowiedz
  IP: 95.51.xx9.xx3 
 • Prorok lisewiak _gość

  04.01.2022, 19:30

  Upadł

  Most się rozpadnie wraz z tymi SKOMlącymi. I upadł wielki Babilon, a wraz z nim wszyscy jego kapłani

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx2.xx1 
 • Alex_gość_gość _gość_gość_gość

  04.01.2022, 19:36

  Most

  MOST BEDZIE ZAMKNIĘTY PRZEZ KOLEJNE LATA AMEN.

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx1.xx1 
 • Yhy_gość_gość_gość

  04.01.2022, 23:04

  Sellin to nieoficjalny patron Strzępka w ministerstwie. Ten most nie powstanie dopóki rządzi PiS.

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx0.xx1 
 • Yhy_gość_gość_gość

  04.01.2022, 23:05

  *Strzoka ( j***na autokorekta)

  Cytuj
  IP: 37.47.xx0.xx1 

  qq_gość

  05.01.2022, 07:45

  dobrze że jest edytuj na pseudoportaliku....a nie czekaj nie ma :D

  Cytuj
  IP: 109.197.xx1.xx8 
 • Gladius_gość_gość_gość

  04.01.2022, 23:44

  Most będzie zrobiony

  Jak 120% populacji wyszczepią 15 dawką szczepionki na 23 wariant covida

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx7.xx4 
 • Rzygający z Tczewa_gość

  05.01.2022, 07:49

  MOST

  Gdyby Smoliński coś Znaczył w PiSie to sprawa mostu byłaby załatwiona. Niestety jest za ,,krótki "Selin jest w hierarchii wyżej od złotoustego ale zapewne będzie miał w dupie bo go most nie obchodzi z resztą też jest za krótki.Tym bardziej że w tej chwili przychodzi kryzys inflacyjny, są straty po covidzie, trzeba dopłacić nierobom , czyli przekupić elektorat bo zbliżają się wybory no i powoli uzbierać 2,5 miliarda na odbudowę pałacu Saskiego więc na most nie ma kasy i w najbliższym czasie nie będzie. Potem przyjdzie Rudy i będzie wszystko,,naprawiał"po Jarku, odda Westerplatte do Gdańska i pomysł z muzeum w Tczewie też odejdzie do Lamusa . Najlepiej go rozebrać i postawić tablicę upamiętniającą że taki kiedyś most w tym miejscu był.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx9.xx8 
 • Gucio_gość_gość

  05.01.2022, 08:33

  Wybory

  Tak kasę lepiej przeznaczyć na wybory i 500 plus

  Cytuj
  IP: 188.147.xx1.xx2 

  Rowerowy_johny_gość_gość

  05.01.2022, 12:04

  Z tą tablicą to byłby nawet .....

  .... dobry pomysł, gdybym k**wa mógł po niej rowerem do Lisewa dojechać.

  Cytuj
  IP: 212.160.xx2.xxx 
 • Kara was nie ominie_gość

  17.02.2022, 12:29

  MOST? nigdy nie zostanie otwarty !!!

  Jesteście nieudacznym państwem państwem ze srajpapieru Wszyscy tzw. politycy to katoliccy kłamcy specjalizujący się tylko w destrukcji i kłamstwie no i teraz jeszcze morderstwach na zlecenie na własnej ludności !!!

  Odpowiedz
  IP: 37.248.xx1.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.