Jak wiceminister kultury, Jarosław Sellin, widzi przyszłość Mostu Tczewskiego?

Jarosław Sellin w Tczewie (fot. tcz.pl)
Tczew - Jak wiceminister kultury, Jarosław Sellin, widzi przyszłość Mostu Tczewskiego?
O polityce historycznej państwa mówił podczas wizyty w Tczewie sekretarz stanu w resorcie kultury, Jarosław Sellin. Nie mogło zabraknąć pytań o przyszłość Mostu Tczewskiego i szans na utworzenie muzeum, upamiętniającego walki o ten obiekt we wrześniu 1939.

- Most jest niezwykle ważnym zabytkiem wpisanym - choć stosunkowo niedawno do rejestru - w całości. To było dziwne, że pewna część była zabytkiem od dawna, a pewna od niedawna. Całość zasługuje na wpis do rejestru. O zabytki oczywiście państwo powinno dbać. Sporo już zainwestowano, jeśli chodzi o rekonstrukcję w sensie zabytkowym. Ale poza zabytkiem to ma być trakt komunikacyjny wciąż czynny. Wchodzą na siebie obowiązki służb konserwatorskich i obowiązki infrastrukturalne. - mówił Jarosław Sellin (PiS).


Zdaniem ministra Sellina powojenne przęsła ESTB nie powinny być niszczone w całości i wywożone do huty. Natomiast droga, która przebiega przez most, powinna zyskać status drogi wojewódzkiej.


- Jeśli chodzi o muzeum, to jak najbardziej popieram. Placówka opisująca szczegółowo historię mostu i tego, co działo się we wrześniu 1939 roku, powinna powstać w mostowym przyczółku. Pytanie o jego status. Są muzea prywatne, samorządowe, niewiele jest państwowych. Moim zdaniem samorządowe muzeum państwowe to raczej być nie powinno. To są tego typu wielkie placówki jak Muzeum Narodowe w Krakowie, czy Warszawie - w Gdańsku tylko Muzeum II Wojny Światowej i Narodowe Muzeum Morskie. - dodawał.

Jarosław Sellin pytany przez społeczników zrzeszonych w ramach akcji #MostTczewskiJakWesterplatte - o to, czy na podobnych zasadach jak działająca już w Tczewie filia Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku - czyli Muzeum Wisły - filią Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku nie mogłaby zostać ekspozycja na tczewskim moście, zachęcał do rozmów z dyrektorem gdańskiej placówki - Karolem Nawrockim.

- Zachęcam też do założenia muzeum samorządowego, które mógłby wspierać minister kultury grantami - nawet na zbudowanie tego muzeum. My możemy takie pieniądze znaleźć, ale musi być instytucja. - mówił wiceminister.


Prace związane z odbudową Mostu Tczewskiego są wstrzymane - Starostwo Powiatowe czeka na decyzję odnośnie wznowienia od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.


Podczas wizyty w Tczewie Sellin podkreślał, że zakładanie nowych muzeów jest bardzo ważne, bo 70 procent turystów odwiedzających nasz kraj przyciągają zabytki i kultura. Gość spotkania dodawał, że za obecnych rządów rozpoczęto budowę takich placówek jak Muzeum Jana Pawła II, Muzeum Kresów w Lublinie, czy Muzeum Józefa Piłsudskiego. W ciągu ostatniego roku placówki kultury odwiedziło 38 mln. zwiedzających.

Chcesz przyspieszyć remont Mostu Tczewskiego i stworzyć tu część Muzeum II Wojny Światowej?

W akcję może włączyć się każdy z Was. Wystarczy podpisać petycję, którą przekażemy decydentom. Link do petycji można znaleźć tutaj.

Zachęcamy do wrzucania na swoje profile na portalach społecznościowych krótkich filmików opatrzonych hasztagiem - #MostTczewskiJakWesterplatte.

Jak możesz pomóc w akcji?

- najważniejsze: podpisz petycję na stronie www.MostTczewskiJakWesterplatte.pl

- pomóż nagłośnić naszą akcję, tak aby dotarła nie tylko do tczewian

- nagraj krótki filmik i opublikuj go na swojej tablicy najlepiej publicznie. Proponowana treść: "Most Tczewski - to tu 80 lat temu wybuchła II wojna światowa. Skarb Państwa przejął Westerplatte, apeluję do władz Polski o przejęcie również Mostu Tczewskiego. Podpisz petycję! Most Tczewski jak Westerplatte!"

- w opisie filmiku koniecznie podlinkuj adres petycji oraz wklej nasz hasztag, czyli #MostTczewskiJakWesterplatte

- alternatywnie zamiast filmiku opublikuj swoje zdjęcie np. z kartką, na której umieść hasztag #MostTczewskiJakWesterplatte!


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (11)
dodaj komentarz

 • +7

  były Solidaruch..._gość

  09.10.2019, 17:30

  Sellin i jego porady....

  ...to trochę tak, jakby sutener udzielał mi porady z moralności!

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx3.xx1 
 • -10

  Dobra rada_gość

  09.10.2019, 18:40

  Poje...ów PO porady zaprasza poseł Nojmann

  Cytuj
  IP: 5.173.xx8.xx0 
 • -4

  Fran_gość_gość_gość_gość

  09.10.2019, 18:48

  Po co to klepać nie dało jak i tak most rozbiora i tak i tyle będzie bo przez tyle lat nic nie zrobili i nie zrobią

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx4.xx9 
 • -7

  Łupaszko_gość_gość

  09.10.2019, 19:11

  '' a'la long"

  Augustyn powinien sie podać do dymisji i razem z Dzwonkowskim spłacać ten most!!!!!!!!

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx8.xx3 
 • -3

  Adamo_gość

  10.10.2019, 00:03

  spotkanie z Biedroniem dziś Tczew

  Dzis spotkanie z Biedroniem ,ale nikt nie wie, gdzie i o której godzinie. Dajcie niusa na stronie bo chcemy iść Czekamy na wiadomość ?

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx1.xx6 
 • +2

  Patrzacz_gość

  10.10.2019, 09:48

  Zapewne w tej tęczowej budce przy końcu Gdańskiej.

  Cytuj
  IP: 46.76.xx3.xx3 
 • abc_gość

  10.10.2019, 07:19

  tylko przypominam nie samym mostem człowiek żyje Ten pan to nic sam nie może zaproponować

  Odpowiedz
  IP: 88.199.xx2.xxx 
 • +2

  Patrzac_gość

  10.10.2019, 09:45

  Ten most jest bardzo potrzebny dla obu stron mieszkańców, te te roboty idą jak krew z nosa.

  Odpowiedz
  IP: 46.76.xx3.xx3 
 • Tczewianin _gość_gość

  10.10.2019, 11:21

  Ministrowie Kultury....

  bez KULTURY-J.S.LEC."Myśli nieuczesane"

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx3.xx9 
 • +1

  Tczewianin_gość

  10.10.2019, 11:45

  Most

  Fajnie. Niech samorząd założy muzeum a my na święte nigdy dołożymy trochę grosza. Tak jak do remontu.

  Odpowiedz
  IP: 188.146.xx5.xx5 
 • Łupaszko_gość_gość

  10.10.2019, 13:06

  '' a'la long"

  Trzeba szukać wsparcia finansowego w okolicznych gminach przylegajacych do mostu itd. Miasto niech pomoże. Priorytetem juz od wielu lat powinien byc most, a nie trasa rowerowa!!!!!! Weźcie sie do roboty miernoty!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Cytuj
  IP: 37.47.xx9.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.