130 baśkarzy walczyło o wielki topór kata gniewskiego

(fot. gniew.pl)
130 baśkarzy walczyło o wielki topór kata gniewskiego
19 listopada w murach gniewskiej twierdzy rozegrany został VII Turniej o Wielki Topór Kata Gniewskiego. Tego dnia karciane pojedynki stoczono przy 32 stolikach.

Po wspólnym odśpiewaniu hymnu baśkarskiej braci, zgromadzonych na zamkowym dziedzińcu zawodników powitali Grzegorz Dąbrowski, prezes Zarządu Koła Baśki w Gniewie w towarzystwie Marii Taraszkiewicz-Gurzyńskiej Burmistrz Miasta i Gminy Gniew, która dokonała oficjalnego otwarcia VII Turnieju o Wielki Topór Kata Gniewskiego. - Dotąd nie opuściłam żadnego z turniejów. Cieszy mnie fakt, że w tegorocznej edycji aż przy 32 stolikach rozdane zostaną karty, a w baśkę zagra więcej pań niż w poprzednich latach. Życzę państwu wielkich emocji. Nie ważne, kto dzisiaj zwycięży, ważne jest to, że jesteście państwo z nami w Gniewie. - mówiła włodarz. Nim rozpoczęły się turniejowe rozgrywki wręczono nagrody tym, którzy odegrali znaczącą rolę w rozwoju gniewskiej baśki. I tak pamiątkowe statuetki oraz dyplomy otrzymali: Kazimierz Rajski, Ludwik Kurczyński oraz Stanisław Rezmer. Po części oficjalnej, wystrzał salwy armatniej dał znak o rozpoczęciu się prawdziwej, karcianej rywalizacji.

W turnieju udział wzięli zawodnicy m.in. z Gdańska, Chełmży, Chojnic, Sztumu, Rytla, Mikołajek Pomorskich, Grudziądza, Kościerzyny, Pelplina i oczywiście z Gniewu. Łącznie w turnieju udział wzięło 130 graczy. W zawodach rozegrane zostały 4 serie gier po 40 rozdań, a rozgrywki prowadzone były wg tradycyjnej "Baśki" z AS-em serce, jako najstarszym trumfem.

I tak po wielogodzinnych zmaganiach, najlepszym zawodnikiem turnieju i zdobywcą głównej nagrody Wielkiego Topora Kata Gniewskiego, został Bernard Piekański z drużyny As Pik III Chełmża. Tuż za nim na podium znalazł się Andrzej Hapka z Alibi Kościerzyna. Natomiast trzecie miejsce zajął Andrzej Trochowski z Pelplinkowo Pelplin. Tuż za podium znalazł się Mirosław Tucholski z drużyny Atomy Gniew, natomiast na piątym miejscu uplasował się Ludwik Kurczyński z Alibi Kościerzyna.


Nagrodzone zostały również 3 najlepsze zawodniczki turnieju - Karolina Kuczkowska z Pelplinkowo Pelplin, Ewa Jendernal z drużyny Ewa + trzech i Ludwika Pokojska z Sołectwo Klawkowo.

Najlepszym młodym graczem okazał się Szymon Poleszak z drużyny Mak-Pol Gniew. Drugie miejsce w kategorii juniorów uzyskał Paweł Tucholski z Atomy Gniew.

Drużynowo w turnieju zwyciężyło, Alibi Kościerzyna w składzie: Andrzej Hapka, Ludwik Kurczyński, Adam Szczypior i Władysław Wilma. Drugie miejsce zajęła drużyna Borowiacy Chojnice - Kazimierz Trześniewski, Franciszek Kortas, Marcin Kania i Jan Słomiński. Na trzecim miejscu rywalizację ukończył zespół Wejher Wejherowo - Jacek Pohl, Bogusław Napieralski, Tadeusz Sychowski, Mariusz Kozakiewicz.

Organizatorem turnieju było: Koło "Baśki" nr 3 w Gniewie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Urząd Miasta i Gminy Gniew oraz Zamek Gniew Sp. z o.o.

Wydarzenie dofinansowane jest ze środków Gminy Gniew.

Zdjęcia z imprezy można obejrzeć tutaj .

Drukuj
Prześlij dalej
 
KOMENTARZ DNIA