Morfologia krwi - jak pomaga w diagnostyce anemii?

(fot. mat. prasowe)
Morfologia krwi - jak pomaga w diagnostyce anemii?
Podstawowym badaniem wykonywanym w ramach diagnostyki niedokrwistości (anemii) jest morfologia krwi. Dowiedz się, jakie parametry krwi mają szczególne znaczenie w diagnostyce anemii, a także jak przygotować się do morfologii i kiedy warto wykonywać to badanie.

Anemia - czym jest i skąd się bierze?
O anemii mówimy w przypadku stwierdzenia u pacjenta obniżonej wartości hemoglobiny we krwi. Hemoglobina ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu - jest niezbędna do tego, aby z krwią do narządów i tkanek mogła być dostarczana odpowiednia ilość tlenu. U pacjentów z obniżoną wartością hemoglobiny mogą występować też mała liczba erytrocytów (krwinek czerwonych) i obniżona wartość hematokrytu (HCT).

Przyczynami anemii mogą być:

- choroby przewlekłe;
- przyjmowanie niektórych leków;
- utrata krwi;
- obniżona zdolność organizmu do wytwarzania krwinek czerwonych (np. z powodu niedoboru erytropoetyny, żelaza, witaminy B12 i kwasu foliowego, zaburzeń gospodarki hormonalnej, radioterapii bądź chemioterapii, chorób szpiku kostnego);
- patologie układu krwiotwórczego, które prowadzą do skrócenia czasu przeżycia erytrocytów.

Jakie objawy daje anemia?

Niedokrwistość może dawać objawy ze strony różnych układów. Do najczęstszych objawów anemii należą:

- bladość skóry i błon śluzowych;
- obniżenie odporności na infekcje;
- duszności, osłabienie, spadek tolerancji wysiłku fizycznego;
-kołatanie serca, bóle wieńcowe, częstoskurcz mięśnia sercowego;
- senność, szumy uszne, zawroty głowy, mroczki przed oczami.

Morfologia w diagnostyce niedokrwistości

Morfologia krwi to ważne badanie w diagnostyce anemii, ponieważ uwzględnia jakościową i ilościową ocenę wybranych parametrów krwi podczas analizy próbki w laboratorium. W ramach diagnostyki anemii szczególnie istotne są:

- HGB - stężenie hemoglobiny,
- MCV - średnia objętość erytrocytu,
- MCHC - średnie stężenie hemoglobiny w erytrocytach,
- MCH - średnia masa hemoglobiny w krwince,
- RDW - miara zróżnicowania wielkości erytrocytów.

Kiedy wykonać morfologię?

Morfologia to jedno z podstawowych badań laboratoryjnych, które zaleca się w ramach regularnej profilaktyki zdrowia. Osoby zdrowe powinny rozważyć wykonywanie morfologii raz w roku. Morfologia to także jedno z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych, które może okazać się pomocne w wykrywaniu m.in. anemii, stanów zapalnych, zakażeń bakteryjnych i wirusowych, niektórych nowotworów, a także niedoborów witamin i minerałów i wynikających z nich komplikacji.
W przypadku osób ze zdiagnozowanymi chorobami o częstotliwości wykonywania morfologii decyduje lekarz. W razie zauważenie objawów niedokrwistości należy niezwłocznie udać się do lekarza, a następnie wykonać wszystkie zalecone przez niego badania laboratoryjne.

Morfologia - jak przygotować się do pobrania krwi?

Morfologia wykonywana w ramach diagnostyki anemii lub w jakimkolwiek innym celu wymaga prawidłowego przygotowania się pacjenta do pobrania próbki krwi. Jest to warunek uzyskania wiarygodnych wyników, które pozwolą lekarzowi prawidłowo ocenić stan zdrowia pacjenta. Próbkę krwi należy oddać rano (w godzinach 7-9), być wypoczętym i wyspanym, być na czczo (dopuszczalne wypicie jednej szklanki wody), a także powstrzymać się przed przyjęciem porannej porcji leków i suplementów (chyba, że lekarz zalecił inaczej). Ważne jest też to, aby na 2-3 dni przed badaniem nie spożywać alkoholu.

Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej