Jest czwarty numer "Tek Kociewskich" - gratka dla miłośników Kociewia

Tym razem będzie to już 4. edycja "Tek" (fot. tcz.pl)
Tczew - Jest czwarty numer "Tek Kociewskich" - gratka dla miłośników Kociewia
Ukazał się kolejny, już czwarty numer "Tek Kociewskich". Publikacja zawiera m. in. materiały posesyjne z IV Nadwiślańskich Spotkań Regionalnych, ale także mnóstwo innych cennych informacji dla osób, które interesują się sprawami Kociewia.

Co znajdziemy w kolejnym wydaniu "Tek"? W pierwszej części m. in. relację z VIII Pomorskiego Zlotu Przewodników, autorstwa Zdzisława Bergiela, przy którym pomagali członkowie oddziału. Następnie Michał Kargul zabrał głos w zamiarze podsumowania IV Kongresu Kociewskiego, Leszek Muszczyński apeluje o ratowanie żuławskiego kościółka, w położonym kilka kilometrów od Tczewa Gnojewie, a Tomasz Rejkowski przedstawia ciekawą, osobistą relację dotyczącą historii swojej rodziny oraz perturbacje związane z kontaktami jej członków mieszkających W Polsce, w Niemczech w Mołdawii i na Ukrainie. W kolejnym tekście Bogdan Wiśniewski przedstawia swoje refleksje związane z obchodami dwudziestej rocznicy funkcjonowania demokratycznych samorządów w Polsce. Ostatni artykuł w tej części, to niezmiernie ciekawe omówienie wyników badań socjologicznych dotyczących kultury regionalnej, jakie na potrzeby swojej pracy magisterskiej przeprowadziła w Gniewie Małgorzata Zielińska.

Kolejny dział, poświęcony historii, otwiera Karolina Czonstke, która omawia średniowieczne kontakty pomorsko-duńskie. Następnie Kazimierz Ickiewicz przypomina historię strajków w tczewskim "Polmo" w roku 1980, a Tomasz Jagielski, przypomina sylwetkę nauczyciela z małej żuławskiej wsi Wróblewo. Kolejny, niezmiernie ciekawy tekst, to opracowanie dotyczące historii tczewskiej piłki ręcznej w okresie PRL-u autorstwa Lecha Kordy, a Krzysztof Korda przedstawia ciekawe relacje źródłowe z okresu powrotu Tczewa do Polski w roku 1920. Równie warte uwagi jest opracowanie autorstwa Pawła Okulskiego prezentujące sylwetkę jego dziadka, Edwarda Okulskiego, przedwojennego komisarza straży Granicznej w Tczewie oraz tekst Bogdana Wiśniewskiego, prezentujący historie Komitetu Obywatelskiego w Pelplinie.

Trzeci dział, poświęcony działalności Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego na Kociewiu, otwiera relacja Małgorzaty Kruk z przebiegu IV Nadwiślańskich Spotkań Regionalnych, którą uzupełnia zapis dyskusji, jaka w ramach tej imprezy, odbyła się 21 października 2010 r. Następnie prezentowane są sprawozdania z działalności Oddziałów Kociewskich Zrzeszenia w Pelplinie i Tczewie, a następnie tradycyjna już relacja z letniej wyprawy zagranicznej naszych członków, tym razem do Krymu.

Ostatnią częścią tegorocznego zeszytu jest "Śpiewnik na kociewsko-kaszubska nutę", przygotowany przez Radosława Kornasa, w którym poza piosenkami opartymi na wierszach Jana Karnowskiego, prezentujemy również aranżacje muzyczne tradycyjnych utworów kociewskich.

- Mamy nadzieję, że kolejny zeszyt „Tek” wzbudzi nowe dyskusje oraz dostarczy ciekawej lektury wszystkim zainteresowanym Kociewiem, Pomorzem oraz życiem i historią naszego regionu
- podkreśla Michał Kargul, prezes Oddziału Kociewskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Tegoroczne "Teki Kociewskie" podobnie jak poprzednie zostały wydane drukiem oraz zamieszczone w Internecie, skąd można je pobrać bezpłatnie na stronie Kociewskiej Biblioteki Cyfrowej www.kbi.tczew.pl w zakładce czasopisma (bezpośredni link ). Wydawcą "Tek Kociewskich" jest Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Czasopismo zostało dofinansowane ze środków Samorządu Miasta Tczewa i Związku Miast Nadwiślańskich oraz Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • _gość

    13.01.2011, 10:31

    Ciekawe czy będzie możliwość otrzymania wersji papierowej lepiej mi się czyta niż na kompie , bo fajnie się ją ściąga tylko przy dłuższym czytaniu z ekranu bolą oczy .

    Odpowiedz
    IP: 89.200.xx8.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.