84-latka straciła 75 tys. zł. Za oszustwo odpowie 16-latka!

(fot. KPP Tczew)
84-latka straciła 75 tys. zł. Za oszustwo odpowie 16-latka!
Niedawno informowaliśmy, że tczewscy policjanci z Wydziału Kryminalnego zatrzymali 16- latkę podejrzaną o próbę wyłudzenia pieniędzy metodą "na policjanta". Dziewczyna, która zadzwoniła do seniorki, próbowała wyłudzić 40 tys. zł. Seniorka nie dała się jednak nabrać - i "przedsiębiorcza" nastolatka trafiła w ręce mundurowych. Dalsza praca policjantów doprowadziła do ustaleń, z których wynika, że 16-latka mogła już wcześniej dopuścić się oszustwa. Dziewczyna jest podejrzana o wyłudzenie od 84-latki z Tczewa 75 tysięcy złotych!

Na przełomie lutego i marca policjanci z tczewskiej komendy skierowali wniosek do sądu rodzinnego, aby ten zdecydował o odpowiedzialności za wyłudzenie pieniędzy metodą "na policjanta" zatrzymanej 16-latki. Pisaliśmy o tym tutaj :

- Jak ustalili policjanci, którzy interweniowali w tej sprawie, nastolatka zadzwoniła na numer stacjonarny do 71-letniej kobiety i podała się za policjanta. Oszustka poinformowała 71- latkę o rzekomo zaplanowanej akcji policji z prokuraturą. Kazała kobiecie spakować pieniądze do siatki i wyrzucić przez okno na trawnik. Seniorka podejrzewając oszustwo, powiadomiła osobę najbliższą o odebranym telefonie. Policjanci natychmiast zareagowali na zgłoszenie. Policjanci przygotowali paczkę z ulotkami i czekali na oszustkę. Gdy seniorka wyrzuciła przez okno siatkę z ulotkami, kryminalni natychmiast zatrzymali kobietę, która chciała je podnieść. Oszustką okazała się 16-latka z powiatu gdańskiego, która została zatrzymana i przewieziona do Policyjnej Izby Dziecka. O jej losie zadecyduje sąd rodzinny. - tłumaczyła nam wtedy mł.asp. Wioleta Maras-Dudyńska z tczewskiej policji.

W toku prowadzonych czynności kryminalni ustalili, że ta sama osoba może być odpowiedzialna również za inne oszustwo dokonane w styczniu tego roku.


- 16 stycznia tego roku młoda kobieta skontaktowała się z 84-letnią mieszkanką Tczewa i podając się za jej wnuczkę, poprosiła o gotówkę, którą musi przeznaczyć na kaucje, ponieważ spowodowała wypadek drogowy. Seniorka spakowała do koperty łącznie 75 tysięcy złotych i przekazała nieznanej kobiecie na klatce schodowej. Zebrany w tej sprawie materiał dowodowy policjanci przekazali do sądu rodzinnego, który zadecyduje o odpowiedzialności za to oszustwo. - informuje mł. post. Katarzyna Ożóg z tczewskiej policji.


Jak się ustrzec przed oszustami:

- Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.

- Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

- Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Nie reagujmy pochopnie na hasło: syn, wnuczek, siostrzenica potrzebują pomocy, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce. Należy sprawdzić czy jest to prawdziwy krewny, np. poprzez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny.

- Bliscy mogą pomóc potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje pomocy. Pamiętajmy, że sami również możemy zweryfikować dzwoniącego. W większości przypadków mamy numer telefonu do członków naszej rodziny. Nie bójmy się do nich zadzwonić i ustalić, czy przedstawiona sytuacja ma miejsce. Lepiej wykonać jeden telefon więcej, niż stracić swoje oszczędności.

Podobne sytuacje mogą przydarzyć się naszym bliskim lub sąsiadom. Dlatego niezbędne jest pobudzenie czujności rodzinnej a także sąsiedzkiej:

- Reagujmy, kiedy widzimy lub mamy sygnały, że ktoś podejrzany "kręci" się w pobliżu naszego krewnego, sąsiada albo miejsca jego zamieszkania.

- Zapamiętajmy jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu i zachowania osoby, która wzbudza niepokój

- Zapiszmy numer rejestracyjny pojazdu, którym się taka osoba porusza. Podzielmy się wiedzą o sposobie działania sprawców z osobami najbardziej zagrożonymi - seniorami. Ostrzeżmy ich, nim będzie za późno.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (9)
dodaj komentarz

 • +6

  ..._gość

  15.03.2023, 14:40

  ...

  Która to była taka mądra ? Co na to rodzice ?

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx0.xx8 
 • +4

  Gość _gość_gość_gość

  15.03.2023, 15:06

  ?

  16 lat dziecko jeszcze, a co będzie robić jak dorośnie. Strach się bać.

  Cytuj
  IP: 188.147.xx4.xx2 

  Gość aa_gość

  15.03.2023, 17:50

  Ładna fotka

  Cytuj
  IP: 5.173.xx7.xx5 
 • -9

  qq_gość

  15.03.2023, 15:22

  po ch..uj te wykrzykniki na końcu tytułu czy pierwszego akapitu ?

  Odpowiedz
  IP: 46.175.xx6.xx8 
 • +7

  bbq_gość

  15.03.2023, 16:02

  po ch..uj ta spacja na końcu znaku interpunkcyjnego?

  Cytuj
  IP: 153.19.xx1.xx0 
  +3

  miro_gość

  15.03.2023, 16:09

  dokładnie. Wykrzyknik mogliby dać, jeśliby to 16latka została w ten sposób oszukana przez 84latkę. Wtedy to byłaby afera.

  Cytuj
  IP: 83.8.xx9.xx8 
 • +3

  he he_gość

  15.03.2023, 16:56

  stara nie wie nawet jakie ma wnuki... Poproszę o adres tej szczodrej babci. Czuję że też jestem jej wnukiem.

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx4.xx1 
 • +11

  Hegemon_gość_gość

  15.03.2023, 18:01

  Mnie zawsze zastanawia, skąd te "biedne" emerytki maja tyle kasy?!

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx5.xx2 
 • +6

  qq_gość

  15.03.2023, 18:37

  jo i jeszcze płacza że chcą 14stą 15stą i wiecej emerytur

  Cytuj
  IP: 109.197.xx2.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA