16-latka próbowała wyłudzić od seniorki 40 tys. zł!

(fot. KPP Tczew)
16-latka próbowała wyłudzić od seniorki 40 tys. zł!
Tczewscy policjanci z Wydziału Kryminalnego zatrzymali 16- latkę podejrzaną o wyłudzenie pieniędzy metodą "na policjanta". Dziewczyna, która zadzwoniła do seniorki próbowała wyłudzić 40 tys. zł. 16- latka trafiła do Policyjnej Izby Dziecka, a o jej losie zdecyduje Sąd Rodzinny.

Kilka dni temu policjanci z wydziału kryminalnego zatrzymali podejrzaną o oszustwo metodą "na policjanta" 16- letnią dziewczynę.

- Jak ustalili policjanci, którzy interweniowali w tej sprawie, nastolatka zadzwoniła na numer stacjonarny do 71-letniej kobiety i podała się za policjanta. Oszustka poinformowała 71- latkę o rzekomo zaplanowanej akcji policji z prokuraturą. Kazała kobiecie spakować pieniądze do siatki i wyrzucić przez okno na trawnik. Seniorka podejrzewając oszustwo, powiadomiła osobę najbliższą o odebranym telefonie. Policjanci natychmiast zareagowali na zgłoszenie. Policjanci przygotowali paczkę z ulotkami i czekali na oszustkę. Gdy seniorka wyrzuciła przez okno siatkę z ulotkami, kryminalni natychmiast zatrzymali kobietę, która chciała je podnieść. Oszustką okazała się 16-latka z powiatu gdańskiego, która została zatrzymana i przewieziona do Policyjnej Izby Dziecka. O jej losie zadecyduje sąd rodzinny. - mówi mł.asp. Wioleta Maras-Dudyńska z tczewskiej policji.

W tym przypadku, 71- latka nie dała się oszukać dzięki swojej czujności i osób najbliższych. Jak pokazuje ten przykład, ważne jest aby zawsze korzystać z ich pomocy, gdy ktoś prosi nas o pieniądze.


- Ponownie zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych- informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą próbować wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę zwłaszcza na te osoby, które mieszkają samotnie. Zwykła ostrożność może uchronić przed utratą zbieranych latami oszczędności. - dodaje policjanta.


Jak się ustrzec:

- Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.

- Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

- Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Nie reagujmy pochopnie na hasło: syn, wnuczek, siostrzenica potrzebują pomocy, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce. Należy sprawdzić czy jest to prawdziwy krewny, np. poprzez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny.

- Bliscy mogą pomóc potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje pomocy. Pamiętajmy, że sami również możemy zweryfikować dzwoniącego. W większości przypadków mamy numer telefonu do członków naszej rodziny. Nie bójmy się do nich zadzwonić i ustalić, czy przedstawiona sytuacja ma miejsce. Lepiej wykonać jeden telefon więcej, niż stracić swoje oszczędności.

Podobne sytuacje mogą przydarzyć się naszym bliskim lub sąsiadom. Dlatego niezbędne jest pobudzenie czujności rodzinnej a także sąsiedzkiej:

- Reagujmy, kiedy widzimy lub mamy sygnały, że ktoś podejrzany "kręci" się w pobliżu naszego krewnego, sąsiada albo miejsca jego zamieszkania.

- Zapamiętajmy jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu i zachowania osoby, która wzbudza niepokój

- Zapiszmy numer rejestracyjny pojazdu, którym się taka osoba porusza. Podzielmy się wiedzą o sposobie działania sprawców z osobami najbardziej zagrożonymi - seniorami. Ostrzeżmy ich, nim będzie za późno.


- O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy Policję, korzystając z numeru alarmowego 112. Nie obawiajmy się, że alarm może okazać się fałszywy.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • +5

  qq_gość

  02.03.2023, 16:29

  ile jeszcze bedzie sie pojawiać te okno o rodo i kolejne o tym laniu sie po ryjach?

  Odpowiedz
  IP: 46.175.xx6.xx8 
 • +2

  Koko_gość

  05.03.2023, 19:12

  Przytulił bym się:-):-):-/

  Cytuj
  IP: 94.254.xx3.xx4 
  +1

  ddd_gość

  05.03.2023, 19:29

  ddd

  Popieram :I

  Cytuj
  IP: 109.207.xx2.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.