Najpierw dobra praca, później dziecko. Tak wyglądają priorytety Polek [RAPORT]

Ból pleców, kobieta
Tczew - Najpierw dobra praca, później dziecko. Tak wyglądają priorytety Polek [RAPORT]
"Czy macierzyństwo przeszkadza w rozwoju kariery?" - to jedno z pytań, które w swoim nowym badaniu zadali respondentom autorzy serwisu CVeasy.pl. Okazało się, że większość Polek i Polaków dostrzega nierówne traktowanie kobiet i mężczyzn na rynku pracy, a równy udział w wychowaniu dzieci jest widoczny tylko na papierze.

Zdaniem aż 94% ankietowanych oboje rodziców powinno opiekować się potomstwem w takim samym stopniu. Rzeczywistość wygląda jednak zgoła inaczej. Nawet jeśli obie osoby pracują, to matki zwykle zostają z chorującymi dziećmi w domu, a ojcowie stanowią tylko 1% osób korzystających z urlopu rodzicielskiego. Czego jeszcze dowiadujemy się z raportu CVeasy.pl, przygotowanego we współpracy z agencją Elephate?

Polki chcą być niezależne
Zgodnie z danymi przywołanymi w raporcie, przeciętna Polka planuje zajście w ciążę o 5 lat później niż jeszcze kilka lat temu. Przed 30. urodzinami coraz częściej skupia się na zdobyciu dobrej pracy. Zdaniem aż 85% przepytanych osób kobieta powinna mieć stabilną sytuację zawodową, zanim urodzi dziecko.

Ponad połowa badanych zgodziła się, że kariera jest równie ważna co rodzina. Jak czytamy w raporcie, zmalał odsetek Polek, które byłyby gotowe zrezygnować z pracy zawodowej nawet w sytuacji, gdyby poziom zarobków ich partnera na to pozwalał. Co istotne, także Polacy są mniej chętni do bycia jedynymi żywicielami rodziny.

Kobietom brakuje wsparcia
Wśród skojarzeń z łączeniem macierzyństwa z pracą wysoko plasuje się zmęczenie, ale i samorealizacja. Nic więc dziwnego, że aż 9 na 10 niepracujących zawodowo mam chciałoby wrócić na rynek pracy. W większości powstrzymuje je jednak konieczność opieki nad dziećmi i trudności logistyczne. Według uczestników badania matkom w największym stopniu brakuje wsparcia bliskich, a w dalszej kolejności - państwa i samych pracodawców.

- Mało miejsc pracy jest przygotowanych na nas, matki, w obawie o nasze ewentualne nieobecności - mówi jedna z ekspertek wypowiadających się w raporcie.

Doceniamy pracujące matki
Mimo licznych wyzwań związanych z łączeniem macierzyństwa z pracą, przeważa opinia, że przynosi to więcej korzyści niż strat - także dla dziecka. Ze względu na umiejętność dobrego zarządzania i troskę o work-life balance, Polki i Polacy w większości uznają matki za równie dobre (61%) lub nawet lepsze (25%) pracownice niż inne kobiety.

Podczas powrotu na rynek pracy po dłuższej przerwie przydaje się wsparcie, które oferuje stojące za raportem CVeasy.pl. Udostępnia łatwy w obsłudze kreator CV oraz intuicyjne narzędzie do pisania listów motywacyjnych. Aplikacje powstały na bazie wiedzy pozyskanej od samych rekruterów, a z ich podstawowych funkcji można korzystać za darmo.

Kompletny raport o wpływie macierzyństwa na kariery Polek jest dostępny na CVeasy.pl: https://cveasy.pl/blog/raport-o-sytuacji-matek-na-rynku-pracy

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • ._gość

  16.03.2023, 00:50

  http://www.youtube.com/watch?v=tC5vie59hec

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx0.xx4 
 • -3

  Fryc_gość_gość_gość

  16.03.2023, 02:42

  Po co praca Dają 500plus i inne dodatki Też w domu siedzę nie będę się zrywał do roboty Oby PiS rządził może więcej dadzą

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx8.xx8 
 • +3

  hmm_gość

  16.03.2023, 02:50

  Interesujące

  Zazwyczaj oznaczacie artykuły, które są sponsorowane i wyłączacie komentarze

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx0 
 • qq_gość

  16.03.2023, 06:17

  az dziwne że nie ma zje.b.anych statystyk z rankomatu.

  Odpowiedz
  IP: 46.175.xx6.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.