Ogień zabija - stop podpalaniu traw!

Stop pożarom traw (fot. mat. prasowe)
Ogień zabija - stop podpalaniu traw!
Ogień sieje spustoszenie. Alarmują przyrodnicy, naukowcy, strażacy, a mimo to wiosną i jesienią płoną znaczne połacie łąk. Zwierzęta palą się żywcem. Ofiarami bywają też ludzie, którzy nie zdążą uciec przed szalejącym żywiołem. Pomorscy strażacy od początku roku już blisko sto razy gasili pożary traw!

Przetrwał mit, że wypalanie traw i pozostałości roślinnych poprawi żyzność gleby, zniszczy chwasty oraz zwiększy kolejny plon siana. Wypalenie wierzchniej, najżyźniejszej próchniczej warstwy gleby, pociąga za sobą obniżenie jej wartości użytkowej nawet na kilka lat. Zahamowane zostają naturalne procesy rozkładu pozostałości roślinnych, dzięki którym tworzy się urodzajna warstwa gleby. Wysoka temperatura niszczy roślinność, powoduje degradację gleby i stanowi poważne zagrożenie dla zwierząt.

Wypalanie łąk, trzcinowisk i zakrzaczeń powoduje śmierć organizmów, żyjących w wierzchnich warstwach gleby, o istnieniu których większość z nas nawet nie wie, a których obecność wpływa na właściwą kondycję gleby. Giną małe zwierzęta, takie jak dżdżownice, które niezwykle efektywnie poprawiają strukturę i właściwości fizyczne gleb. Wymierają całe kolonie mrówek, które jako zwierzęta drapieżne regulują populacje szkodliwych owadów. Wypalanie uśmierca także biedronki, które są sprzymierzeńcem człowieka w walce z mszycami.

Dym uniemożliwia trzmielom i pszczołom zapylanie kwiatów, co w konsekwencji obniża plonowanie roślin. Pożary traw oznaczają także śmierć wielu pożytecznych zwierząt kręgowych, takich jak płazy i gady oraz małych ssaków (krety, ryjówki, jeże, młode zające, nornice i inne drobne gryzonie). Zniszczeniu ulegają też miejsca lęgowe ptaków, a pożary stanowią szczególnie poważne zagrożenie dla przedstawicieli gatunków gnieżdżących się na ziemi lub w zaroślach. Ofiarami stają się także większe zwierzęta leśne, takie jak sarny, jelenie czy dziki, a nawet zwierzęta domowe.


Przypominamy, że wypalanie traw jest również niedozwolone. W ustawie z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody wprowadzono zakaz wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów. Za łamanie tego zakazu grożą sankcje karne w postaci grzywny albo aresztu. Zakaz wypalania traw jest również jednym z wymogów dobrej kultury rolnej. Ich przestrzeganie jest konieczne między innymi w ramach systemu dopłat bezpośrednich i stanowi jedną z tzw. zasad wzajemnej zgodności - katalogu wymogów i ograniczeń, jakim podlegają rolnicy korzystający z tych dopłat.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

  • +1

    Dzień dobry Tczew! _gość

    03.04.2023, 04:16

    Co roku są okresy zagrożone pożarem.

    W tym czasie powinien być zakaz poruszania się samochodów elektrycznych po za wyznaczonymi okręgami, to jest takimi, gdzie jest infrastruktura ppoż taka jak hydranty i remizy strażackie.

    Odpowiedz
    IP: 185.206.xx5.xxx 
  • +2

    Smog_gość

    03.04.2023, 06:39

    Zakaz palenia papierosów.

    Na obszarze całego kraju.

    Cytuj
    IP: 188.147.xx0.xx2 
  • Www_gość

    03.04.2023, 07:16

    Co za głupota. Za dzieciństwa rok w rok były wypalane trawy Wały Wiślane, nie było to nic nadzwyczajnego, wszystko płonęło nic się nikomu nie działo. Skutek był taki ze Nie było kleszczy nie było zarazy, teraz płaczecie o kleszcze że borelioza itd. macie to na własne życzenie. myślenie nie boli. Pozdrawiam czytających udanego dnia

    Odpowiedz
    IP: 37.248.xx2.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.