Archeolodzy kończą prace - ciekawe odkrycia na gniewskiej ziemi

Szkielety znalezione podczas prac archeologicznych (fot. UMiG Gniew)
Tczew - Archeolodzy kończą prace - ciekawe odkrycia na gniewskiej ziemi
Dobiegają końca tegoroczne prace archeologiczne przy kościele św. Mikołaja w Gniewie, prowadzone po raz kolejny przez dr Małgorzatę Grupę z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ich wyniki znowu zaskakują archeologów - udało im się odkryć mnóstwo pochówków - najstarsze z XV wieku - w mogiłach znajdowane są zaś rzeczy świadczące o dawnym bogactwie mieszkańców miasta - fragmenty jedwabnych szat, medaliki, szkaplerze.

Badania są prowadzone na terenie kościoła i byłego cmentarza przykościelnego. W przestrzeni świątyni badane są groby pod posadzką, które są pięcio- i sześciowarstwowe oraz przeprowadza się analizę murów i fundamentów budowli.

- Na cmentarzu natomiast szukamy przede wszystkim najstarszych pochówków z XIV i XV wieku - mówi dr Małgorzata Grupa.

Do tej pory odnaleziono dwie mogiły zbiorowe i nienaruszone pochówki z XV i XVI wieku. W dalszym ciągu w większości są to pochówki ludzi bogatych. W kościele prawie przy każdym szkielecie odnaleziono fragmenty jedwabiów i rożnego rodzaju ozdoby stroju, a także dewocjonalia: krzyżyki, różańce, medaliki, jedwabny szkaplerz.

- Ciekawostką jest odnalezienie szkieletu kapłana ubranego w ornat jedwabny, który zamierzamy w pełni zrekonstruować i pokazać w przyszłym roku w kościele - dodaje kierowniczka wykopalisk.

W tym roku na wystawie (14,15 sierpnia) znalazły się odzież i inne zabytki wydobyte z krypty Radziwiłłów w październiku 2009 r. Tegoroczne prace pozwolą na skonstruowanie szczegółowego programu badań archeologicznych na następne lata.

- W przyszłym roku wystawa będzie o wiele bogatsza ponieważ czeka nas jeszcze rekonstrukcja 4 świeckich szat i 2 ornatów - mówi dr Małgorzata Grupa, która planuje w 2011 roku dwumiesięczny pobyt w Gniewie.

Poza kościołem prowadzone są badania na terenie miasta w okolicach murów miejskich od strony zachodniej. Archeolodzy odkryli tam relikty z późnego średniowiecza (XIV/XV w.), które znajdują się o 2,5 metra niżej od obecnego poziomu miasta. Mają również nadzieję zarejestrowania osadnictwa wczesnośredniowiecznego w rejonie prowadzonych badań (X/XI w).
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • ciekawy temat_gość

  25.08.2010, 08:49

  Kurcze, bardzo ciekawy temat, podeślijcie więcej zdjęć i opublikujcie na tcz.pl Z góry dzięki, pozdrawiam Archeologów

  Odpowiedz
  IP: 81.210.xx4.xx8 
 • gn_gość

  25.08.2010, 12:31

  Tutaj są zdjęcia z prac archeologów http://www.gniew.pl/redir,index?wiecej=3120&wiecej_news=1 .

  Odpowiedz
  IP: 83.18.xx5.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.