Tłumy oblężyły zamek w Gniewie

W Gniewie kruszyli kopie (fot. tcz.pl)
Tczew - Tłumy oblężyły zamek w Gniewie
Właśnie zaczyna się pierwsze lato pod rządami nowych włodarzy gniewskiej twierdzy. I już pierwsza duża impreza, czyli XX Międzynarodowy Konny Turniej Rycerski, okazała się wielkim sukcesem i przyciągnęła do zamku nie tylko turystów, ale i mieszkańców gminy, dla których w tych dniach wejście na zamek było darmowe.

Każdego dnia długiego czerwcowego weekendu na gości odwiedzających zamek czekała moc atrakcji. Dwudziestego czwartego czerwca po raz pierwszy pod zamkiem pojawiły się gondole, które teraz będą już regularnie pływać znad nowo otwartej przystani. Gondolą przypłynął do Gniewa tego popołudnia sam Jan III Sobieski z ukochaną Marysieńką i synem.

XX Międzynarodowy Konny Turniej Rycerski został otwarty w samo południe 25 czerwca. Jako pierwsi w szranki stanęli rycerze na koniach walczący kopiami.

- Szczególnym wydarzeniem podczas tegorocznego turnieju było odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Janowi z Jani, który to w 1454 r. z nominacji króla został wybrany pierwszym Wojewodą Pomorskiem. Pierwszą siedzibą Jana z Jani był gniewski zamek, a w tym roku minęła 550. rocznica jego śmierci. Wśród znamienitych gości, którzy przybyli na uroczystość znalazł się między innymi poseł Jan Kulas. Odsłonięcia tablicy dokonał starosta tczewski, Józef Puczyński. Nowi włodarze zamku wręczyli też tego dnia zasłużonym dla zamku pamiątkowe szable i tytuły obrońców Gniewa. Wyróżnieni w ten sposób zostali: Józef Puczyński, Sławomir Kazimierczak, Stanisław Grzegorzewski, Kazimierz Rutkowski i Zenon Sobecki. - relacjonuje Agnieszka Świercz-Hyska z Referatu Promocji i Informacji Urzędu Miasta i Gminy Gniew.

Podczas turnieju twierdza gościła najsławniejszych zawodników, rycerzy Europejskiej Ligii Joustingowej, organizacji skupiającej ponad 100 przedstawicieli z 16 krajów z Europy, USA, Kanady, Nowej Zelandii i Australii. Zawodnicy uczestniczyli w gonitwach turniejowych, opartych o wzorce historycznych turniejów średniowiecznych i nowożytnych. Podczas imprezy rycerze nie tylko walczyli na koniach, ale też zdobywali "zamczysko", czy też brali udział w zawodach sprawnościowych. Jak co roku nie zabrakło też i tym razem nocnego widowiska "Turniej złotej róży", czyli nocnych pojedynków w oprawie światła, laserów, ognia i dźwięku.

Zwycięzcy turnieju: Konne gonitwy sprawnościowe - Caroline Egelman (Szwecja); konne gonitwy ostre (Joust) Adam Firyn, turniej bojowy pieszy - Andrzej Żmuda-Trzebiatowski, gaciohurt - Adam Firyn, zamczysko - Chorągiew Podolska.

Galerię zdjęć dotyczącą tego wydarzenia można zobaczyć tutaj
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • +1

  wiedźma_gość

  30.06.2011, 11:15

  "Oblężyły"? A może jednak "obległy"?

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx6.xx9 
 • Michu_gość

  30.06.2011, 15:26

  Caroline EGEMALM

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx1.xx9 
 • +2

  GryFFF

  30.06.2011, 17:31

  W Gniewie kruszyli konopie? Tak na legalu? Osz ci rycerze;)

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 

Komentarz dnia