Recykling odpadów - Tczew w czołówce

(fot. mat. prasowe)
Recykling odpadów - Tczew w czołówce
Efektywniejsze odzyskiwanie materiałów odpadowych to jedno z najważniejszych zadań, jakie przed krajami członkowskimi stawia Unia Europejska. Wyższy współczynnik przetwarzania odpadów pozwoli poprawić sytuację środowiska naturalnego i zmniejszyć ilość zanieczyszczeń, które każdego dnia trafiają do wody, powietrza i gleby. Jak wygląda recykling w Tczewie? Jakie odpady podlegają przetwarzaniu i jakie przynosi to korzyści dla regionu?

Produkcja odpadów w Polsce i w Tczewie - statystyki

Jak podaje GUS, w ubiegłym roku statystyczny Polak wytworzył aż 342 kilogramy odpadów, które trafiły na wysypiska śmieci lub do zakładów zajmujących się utylizacją i przetworzenia. Dane pokazują, że aż 26,7% odpadów zostało oddanych właśnie do recyklingu. To o 1,7% więcej niż rok wcześniej.

Powoli w Polsce wdraża się restrykcyjne przepisy unijne, mające na celu zwiększenie udziału recyklingu i odzyskiwania odpadów w stosunku do tych składowanych na wysypiskach śmieci.

W ubiegłym roku odpady przetwarzano głównie na drodze:

- odzysku (59%),
- składowania (39,8%),
- unieszkodliwienia (41%),
- recyklingu (26,7%),
- przekształcenia termicznego z odzyskiem energii (20,3%),
- kompostowania lub fermentacji (12%),
- przekształcenia termiczne bez odzysku energii (1,3%).

A jak wygląda pod tym względem sytuacja w Tczewie? W mieście za gospodarowanie odpadami odpowiada Zakład Utylizacji Odpadów Stałych. Trafiają do niego zarówno odpady zmieszane, jak i surowce segregowane do recyklingu oraz odpady zielone do kompostowania. Jak można przeczytać w miejskim Programie Ochrony Środowiska dla miasta Tczewa na lata 2021-2024 z perspektywą do 2028, Tczew ma jeden z najwyższych wskaźników recyklingu w naszym kraju. Kształtuje się on na poziomie 14%. Z roku na rok szuka się też dalszych rozwiązań, które sprawią, że przetwarzanie odpadów osiągnie jeszcze wyższy poziom.

Recykling - najważniejsze korzyści

Jako recykling rozumie się wielokrotne przetwarzanie surowców do uzyskania nowych produktów. Świetnym tego przykładem są choćby opakowania kartonowe lub papierowe wytwarzane z papieru wcześniej poddanego procesowi przetwarzania. Takie materiały pakowe oferuje choćby e-Hurtownia-Opakowan.pl .
Co może zyskać nasze miasto, jeśli poziom recyklingu znacząco wzrośnie? Oddawanie większej ilości odpadów opakowaniowych do recyklingu przyniesie szereg korzyści środowiskowych i ekonomicznych.
Przede wszystkim pozwoli na lepsze wykorzystanie posiadanych już surowców, dzięki kilkukrotnemu użyciu ich. Do procesów przetworzenia istniejących materiałów zużywa się też mniej energii niż przy pozyskiwaniu nowych, co przekłada się na obniżenie kosztów całego procesu.
Z drugiej strony, jeśli materiały są wielokrotnie przetwarzane, to odciąża się wysypiska, na które trafia znacznie mniej śmieci. Prowadzi to do kolejnego obniżenia kosztów składowania oraz do ograniczenia negatywnego wpływu wysypisk na środowisko naturalne.

Segregowanie odpadów - recykling zaczyna się w domu


Aby ponownie wykorzystać surowce i zmniejszyć ilość odpadów zmieszanych, niezbędne jest wspólne działanie wszystkich ogniw w łańcuchu. Na szczęście w naszym regionie z roku na rok obserwujemy rosnącą świadomość społeczną mieszkańców oraz lokalnego przemysłu, który coraz chętniej angażuje się w działania proekologiczne w ramach społecznego zaangażowania biznesu.
Pierwszym krokiem do recyklingu jest bowiem odpowiednio przeprowadzona segregacja odpadów, pozwalająca na wyodrębnienie podstawowych grup materiałów, jak: metal, szkło, papier, tworzywa sztuczne. Każda z nich musi trafić do odpowiedniego zakładu, zajmującego się przetwarzaniem surowców na drodze właściwie dobranych procesów. O ten element muszą zadbać wszyscy - i przedsiębiorcy, i przeciętni mieszkańcy. O tym, jak ważny jest temat nie tylko segregacji odpadów, ale i właściwego korzystania z opakowań, w zależności od branży, można przeczytać na stronie https://bud-dom.org.pl/ .

Recykling i segregacja - krok w stronę czystszego środowiska

Lepsza organizacja procesu przetwarzania i recyklingu odpadów to ważna sprawa dla wszystkich obywateli. W ten sposób poprawia się sytuację gospodarczą, zmniejsza obszar zajmowany przez składowiska odpadów oraz ogranicza zanieczyszczenia trafiające do środowiska. Warto zatem wprowadzić na stałe precyzyjną segregację w swoich domach i zakładach pracy - dla poprawy jakości życia nas wszystkich.

Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

  • +9

    observeur_gość

    17.08.2021, 10:09

    Bełkot redakcyjny na najwyzszym swiatowym poziomie. Tytuł artykułu, mowi o Super Hiper Tczewie w recyklingu smieci. W tresci podane sa dane dla Polski jako całości, potem przewija się wątek, w którym nieporadny redaktor skrócił efekty Tczewa do niemiarodajnych efektów opisujac to jako "aż 14%", a potem pojawiaja sie ogolniki z reklamami firm. Rany boskie tego czytac nie idzie, co wy tam za nieudolnych manipulatorów trescią zatrudniacie???

    Odpowiedz
    IP: 37.248.xx3.xx2 
  • +4

    aaaaa_gość

    17.08.2021, 15:38

    Co z tego mamy że jesteśmy w czołówce ? coraz większe ceny za śmieci .dziękuję

    Cytuj
    IP: 47.70.xx4.xx2 
    +1

    Johny bimbrownik _gość

    18.08.2021, 08:44

    Cenowy lider

    Bo Tczew jest liderem nie w segregacji tylko w podnoszeniu cen za śmieci

    Cytuj
    IP: 37.47.xx2.xx8 
  • +6

    konik_gość

    17.08.2021, 10:59

    kto prezesem zakładu odpadów?

    ilu kandydatów się zgłosiło na prezesa

    Odpowiedz
    IP: 5.173.xx1.xx2 
  • +1

    jh jn_gość

    17.08.2021, 16:19

    Ciekawe co robią z odpadami zielonymi

    Odpowiedz
    IP: 83.20.xx9.xxx 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.