In Memoriam Festiwal Grzegorza Ciechowskiego - odbierz bezpłatną wejściówkę

In Memoriam (fot. materiały organizatora)
In Memoriam Festiwal Grzegorza Ciechowskiego - odbierz bezpłatną wejściówkę

zobacz galerię zdjęć: 5
Już w sobotę, 26 sierpnia, szykuje się nie lada gratka dla fanów twórczości najbardziej znanego tczewskiego muzyka - wielkimi krokami zbliża się bowiem In Memoriam Festiwal Grzegorza Ciechowskiego. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny na podstawie wejściówek dostępnych w kasie CKiS lub u organizatora, tel. 692 311 363.

In Memoriam Festiwal Grzegorza Ciechowskiego odbywa się od 2002 roku w Tczewie, rodzinnym mieście artysty. Na koncerty festiwalowe przyjeżdżają ludzie z okolicznych województw, a fani Republiki pielgrzymują z całej Polski i zagranicy.

W ramach Festiwalu od 2006 roku ma miejsce również Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego, podczas którego rozmaici artyści prezentują własne interpretacje utworów tej nietuzinkowej postaci polskiej muzyki. Piosenki te wchodzą na stałe do repertuaru uczestników.

Na festiwalowych scenach w różnych salach, klubach i na świeżym powietrzu słyszeliśmy wykonawców grających alternatywne odmiany rocka, metal, hip hop, muzykę klasyczną, jazz, blues a nawet chór i DJów prezentujących style IDM, house i techno. Na ulicach, placach i w parkach miały miejsce rozmaite formy artystyczne takie jak czytanie poezji, happeningi i flash moby, parady pieszych, rowerzystów i motocyklistów, spacery ze zwierzętami. Wszystko to w biało czarnych kolorach Republiki, skutecznie reanimowało niezwykły klimat twórczości Grzegorza Ciechowskiego.


W koncertach finałowych Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego zagrało 200 różnych solistów i zespołów, a cały Festiwal stworzył przestrzeń dla występu ponad 500 artystów. Z muzyką i poezją lidera Republiki zmierzyli się znani artyści tacy jak m. in.: Monika Brodka, Krzysztof Zalewski, Myslovitz, Ralph Kaminski, KAYAH, Natalia Przybysz, Paulina Przybysz, Igor Herbut, Natalia Nykiel, Muchy, Maciej Maleńczuk, Krystyna Prońko, Grażyna Łobaszewska, Jorgos Skolias, Tymon Tymański, Krzysztof Kiljański, Tomek Makowiecki, Cool Kids of Death, Damian Ukeje, Adam Wendt, Vienio, Sztywny Pal Azji, Piotr Bukartyk, a także młode polskie wokalistki: Kasia Lins, Zuza Jabłońska, Marta Gałuszewska, Alicja Szemplińska, aktorzy scen trójmiejskich, krakowskich i warszawskich oraz Orkiestra Kameralna Progress.

W przygotowaniu Festiwali wzięło udział ponad 100 wolontariuszy, a o imprezie informowały ogólnopolskie radia i gazety, portale internetowe i telewizje. W organizację imprezy włączyli się muzycy związani z Grzegorzem Ciechowskim, tacy jak perkusista Republiki Sławomir Ciesielski, czy Adam Wendt.

In Memoriam Festiwal Grzegorza Ciechowskiego od 2002 roku wspiera Samorząd Tczewa, który jest głównym sponsorem imprezy. Bez środków Gminy Miejskiej Tczew przeznaczonych na realizację zadania publicznego pt. "Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego" organizacja Festiwalu byłaby niemożliwa.

PROGRAM

26 VIII 2023 r., godz. 10:00 - 18:00
Fabryka Sztuk, Tczew, ul. 30 Stycznia 4
Masakra 25 lat: gadżety handmade, fotościanka, happening

26 VIII 2023 r., godz. 18:30
sala widowiskowa Centrum Kultury i Sztuki
Tczew, ul. Stefana Wyszyńskiego 10

KONCERT FINAŁOWY

- XVII Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego


Claustrophonic, Jacko Brango, Julia Rover, Korporobot, Machaon, Nieznany Wykonawca, Paweł Rychert, Pozory, Rat Kru

- KONCERT SPECJALNY "Wielki hipnotyzer"

Eurazja, Krzysztof Jaryczewski, Krzysztof Antkowiak, Titus, Julia Ziółkowska

Wstęp na wszystkie imprezy festiwalowe jest bezpłatny.
Wejście na koncerty tylko na podstawie bezpłatnych wejściówek dostępnych w kasie CKiS lub u organizatora, tel. 692 311 363, rgazeta@wp.pl.


UCZESTNICY KONCERTU FINAŁOWEGO XVII OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PIOSENEK GRZEGORZA CIECHOWSKIEGO

CLAUSTROPHONIC

Zespół powstał pod koniec 2021 roku w Knurowie. Nasza muzyka jest określana jako mieszanka post rocka oraz dream popu. Zespół ma na kocie koncerty klubowe oraz plenerowe. W czerwcu wydał debiutancką EP'kę.

JACKO BRANGO


Jacko Brango to szczere piosenki, trochę wprost, trochę między wierszami, dużo bardzo różnorodnie brzmiących gitar, czasem szybko, czasem romantycznie, czasem szybko i romantycznie. Autorski projekt Szymona Paduszyńskiego - wrocławskiego muzyka znanego m.in. z zespołu Krzysztofa Zalewskiego, grup Jamal oraz Neony to mieszanka pasji do muzyki i emocji, które musiały wyjść poza ciało. Opowieści snute w barwach indie rocka ze względu na upodobania, choć w szufladach nie lubią się zamykać żadnych.

JULIA ROVER

Julia Rover to młoda, ekscentryczna wokalistka, obdarzona aksamitnym głosem; autorka zmysłowych tekstów, przyprawiające o szybsze bicie serca; animatorka chillout'owych koncertów, porywająca publiczność swoją autentycznością i otwartością. Stroną muzyczną jej projektów zajmuje się Witold Skrzypczak, szukając inspiracji w brzmieniach lat 80. Trochę zimnej fali, synthwave'u i dreampop'u, a do tego sensualne teksty Julii i jej głos o oldschoolowej barwie - to przepis na piosenki, czasem niepokojące i pełne kontrastów, innym razem przywołujące romantyczne wspomnienia, zabierające nas w sentymentalną podróż w przeszłość.

KORPOROBOT


Zespół zadebiutował na jesieni 2019 i szybko zyskał uznanie fanów i znajomych artystów. Korporobot tworzy muzykę w stylu 80s Pop-Rock nawiązującym do takich gigantów estrady jak Prince, Michael Jackson, Toto, Chicago czy rodzimy Andrzej Zaucha. Tworzą go profesjonalni muzycy udzielający się w takich zespołach jak Dawid Kwiatkowski Live, Sound'n'Grace, Bartek Królik, Nick Sinclair i in.

Ich autorska muzyka trafiła na składankę PR4 "Będzie Głośno" 2022, znają go też na pewno słuchacze Trójki i rozgłośni regionalnych: Lublin, Łódź, Akadera, eM Kielce. W sierpniu 2022 w głosowaniu jury zespół zdobył II miejsce na festiwalu Scyzoryki.

MACHAON

Machaon to toruński zespół istniejący od kilku lat. Na swym koncie ma kilkanaście dobrze przyjętych koncertów i dwie, wydane własnym sumptem płyty: Ep-kę pt. Machaon i pełnometrażowy album "Światło dłonią przeczesane". Wszyscy członkowie zespołu swą przygodę z muzyką rozpoczęli zainspirowani twórczością Republiki.

NIEZNANY WYKONAWCA

Zespół Nieznany Wykonawca został założony na początku 2020 z inicjatywy wokalisty i gitarzysty Jarosława Chęć (wcześniej CREW, NIC). Projekt muzyczny wykiełkował z pomysłu na stworzenie solowego albumu, a w miarę rozwoju prac nad płytą, przeistoczył się w pełnoprawny zespół. Muzyka Nieznanego Wykonawcy nawiązuje do korzeni szeroko pojętego Rock'n'Rolla i czerpie inspiracje z gatunków, które stały się jego fundamentami. W nagraniach debiutanckiego materiału, wzięli udział: Jarosław Chęć, Tomasz Górnicki (eM), Paweł Kaczyński (eM), Krzysztof Lewandowski (Radio Bagdad) oraz Krzysztof Stachura (Bielizna). Na płycie gościnnie wystąpili ponadto: Michał Chęć (Łąki Łan) oraz Artur Sekura (Ziemianie).

PAWEŁ RYCHERT


Paweł Rychert lat 35, hulaka i urwipołeć. Producent muzyczny, multiinstrumentalista i fotograf zamieszkały we Wrocławiu. Współzałożyciel zespołów Jabłonka i Pchełki, z którym koncertował w Polsce, Niemczech, Francji, Norwegii i Danii, gościł na największych polskich festiwalach muzycznych (Of Festival 2008, Open'er 2009) i został laureatem: nagród Przestrzeń Muzyki 2008, Generacja 2008, Nagrody Trytona za największą osobowość artystyczną na Festiwalu FAMA 2008, nagrody festiwalu 'Folkowo 2009' w Ostródzie, Radio Waves 2010, wyróżnienia na festiwalu Nowa Tradycja 2008 i 2010. Odpowiada za produkcję w projekcie Melika, z którą wygrał główną nagrodę przeglądu Moico 2016 oraz w tymże roku wydał płytę "Tales Part One". Współtworzył muzykę do spektakli teatralnych (m.in. "Knock On Unpainted Wood" duńskiego Mute-Comp. Physical Teatre w latach 2010-2013, "Dzień Osiemdziesiąty Piąty" w Teatrze Lalki I Aktora w Wałbrzychu, "Ojczyzna" w Bielsku Białej, "Jaś i Małgosia 2.0" w Łomży), stworzył muzykę dla wrocławskiego Psychoteatru: do spektakli "Miejsce", "Rzeczy" oraz do wielokrogtnie nagradzanego "Las". Współpracował z takimi zespołami i artystami jak: Valravn (remiks utworu "Marsk" na płycie Re-Coded), Żywiołak (remiks utworu "Petre" na płycie Nowa Mix-Tradycja), Variete, Parassol, Mrs No One.

POZORY

Pozory nie tworzą koła od nowa (w gitarowej muzyce wszystkie riffy wymyśliło już przecież Black Sabbath). W kompozycjach korzystają z filozofii mocno/lekko, a w tekstach liczy się dla nich prawda i emocje. Pozory grają tak jak czują i piszą to co myślą. Wbrew rzeczywistości przeżartej konsumpcjonizmem i pięknymi obrazkami.
Pozory na koncercie naładują Twoje akumulatory i skrócą dystans, po koncercie prawdopodobnie wrócisz do nagranych numerów i powiesz: "kurde, miałem dokładnie tak jak śpiewa ten gość" i... zostaniesz z Pozorami na dłużej.
Trio wydało w 2021r. dziewięć singli, które składają się na album pt. "Wahania" (wydany w 2023r.), który został gorąco przyjęty przez krytyków muzycznych oraz kuratorów playlist edytorskich w serwisach streamingowych. Utwory gościły przez długie miesiące na playlistach: "Tylko Polski Rock", "New Music Friday" na Spotify oraz: "Rockowania", "Rockowe Hity" czy "Świeżaki", na Tidal.

RAT KRU

RAT KRU balansują na granicy sztuki i kiczu, niekiedy przekraczając i jedno, i drugie.. Odpowiedzialny za warstwę muzyczną, ukrywający się za maską szczura Rat One (zwany również Witkiem) gwarantuje chłostę tanecznym bitem, a znany też z solowej działalności muzycznej i poetyckiej oraz konsekwentnego budowania majestatu Winogradzki Lew maluje fragmenty rzeczywistości w pobudzających wyobraźnię tekstach. Sami swoją muzykę określają mianem betonowej samby, siejąc zgorszenie i porywając do tańca na koncertach i festiwalach zarówno w
Polsce (Spring Break, Tauron Nowa Muzyka, Męskie Granie) jak i tych za granicą (Tallinn Music Week, Seasplash Festival).

W koncercie finałowym XVII Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego każdy wykonawca będzie prezentować dwa utwory, jeden z repertuaru Grzegorza Ciechowskiego i Republiki oraz drugi własny.

JURORZY XVII OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PIOSENEK GRZEGORZA CIECHOWSKIEGO


Barbara Jackiewicz - redaktorka naczelna Telewizji Tetka oraz Radia Tczew, którego była także pomysłodawczynią. Autorka audycji muzycznej Jazzowanie, producentka programów telewizyjnych Kinotetka i Bezdomniaki, fanka muzyki, zwłaszcza polskiej oraz koncertów, a także miłośniczka zwierząt.

Kamil Wicik - dziennikarz muzyczny Radia Gdańsk, twórca programu "Młoda polska muzyka", organizator wspólnie z Pawłem Lucińskim "Dnia z twórczością Grzegorza Ciechowskiego", producent radiowego koncertu w dziesiątą rocznicę śmierci Obywatela GC, autor audycji dokumentalnych o życiu i twórczości Grzegorza Ciechowskiego.
Sławomir Ciesielski - polski muzyk. W latach 80 współzałożyciel, perkusista i autor muzyki niektórych utworów legendarnego zespołu Republika, którego liderem był Grzegorz Ciechowski. Grał w takich zespołach jak Opera, Kobranocka i wielu innych rockowych zespołach. Był założycielem i liderem zespołu perkusyjnego Kije. Od 2011 roku współpracował z Teatrem Tworzenia Jarosława Pijarowskiego. Obecnie razem z wokalistką Eurazją Srzednicką współtworzy zespół Eurazja.

Eurazja Srzednicka - polska wokalistka, kompozytorka muzyki i autorka tekstów. Zwyciężczyni jednego z odcinków popularnego programu telewizyjnego "Szansa na Sukces".W latach 90 wyróżniona na Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych w Olsztynie. Od roku 2011 związana była z Teatrem Tworzenia Jarosława Pijarowskiego gdzie poznała Sławka Ciesielskiego byłego perkusistę Republiki z którym obecnie współtworzy zespół Eurazja.

Kajetan Golicki - (ur. 1990) - krytyk muzyczny, znawca muzyki rozrywkowej, entuzjasta i popularyzator muzyki eksperymentalnej i alternatywnej. Od 2002 roku związany z Festiwalem Grzegorza Ciechowskiego.

Mariusz Rolka - z wykształcenia prawnik z zamiłowania wydawca i poligraf.  Twórca grupy Republikanie,  zrzeszającej ponad 4 500 fanów zespołu Republika

NAGRODY W XVII OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PIOSENEK GRZEGORZA CIECHOWSKIEGO

1. Grand Prix (8000 zł) - Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego
2. I Miejsce (5000 zł) - Nagroda Prezydenta Tczewa
3. Nagroda Specjalna Starosty Tczewskiego (3000 zł)
4. Nagroda Specjalna firmy Flex (3000 zł)
5. Nagroda Specjalna Stowarzyszenia "Porozumienie na Plus" (2000 zł)
6. Nagroda Specjalna Fanów Republiki i Grzegorza Ciechowskiego (2000 zł)

UCZESTNICY KONCERTU SPECJALNEGO "WIELKI HIPNOTYZER"

ZESPÓŁ EURAZJA
Sławomir Ciesielski, współzałożyciel, perkusista zespołu "Republika". Autor muzyki do utworów: "Układ sił", "Zielone usta" "Noc Wampira", "Witamina X" "Pornografia", oraz współautor muzyki do wielu innych utworów "Republiki". Grał również w "Operze", "Kobranocce" i innych formacjach rockowych . Wydał autorską płytę zespołu perkusyjnego "Kije". Współpracował z Teatrem Tworzenia Jarosława Pijarowskiego. Obecnie razem z wokalistką Eurazją Srzednicką współtworzy zespół EURAZJA.
Eurazja Srzednicka wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów. Zwyciężczyni jednego z odcinków popularnego programu telewizyjnego "Szansa na Sukces", wyróżniona na Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych w Olsztynie. Związana była z Teatrem Tworzenia Jarosława Pijarowskiego. Tam poznała Sławomira Ciesielskiego, z którym obecnie współtworzy zespół EURAZJA.
Zespół EURAZJA powstał z inicjatywy Sławomira Ciesielskiego i Eurazji Srzednickiej. W repertuarze zespołu są własne poetyckie kompozycje, jak i piosenki z repertuaru "REPUBLIKI". Skład zespołu dopełniają muzycy ze sceny trójmiejskiej. Sławomir Ciesielski i Eurazja Srzednicka, oprócz działań z zespołem EURAZJA, zapraszani są do projektów muzyki awangardowej , m.in. Teatru Tworzenia Jarosława Pijarowskiego. Występowali w widowiskach, oratoriach i koncertach wspólnie z: Józefem Skrzekiem, Władysławem Komendarkiem, Bogusławem Raatzem, Jorgosem Skoliasem, Markiem Piekarczykiem, Stevem Kindlerem (The Mahavishnu Orchestra). Eurazja Srzednicka i Sławek Ciesielski są też producentami muzyki i videoclipów.
Skład zespołu:
Eurazja Srzednicka - wokal, kompozycje, teksty
Sławomir Ciesielski - instrumenty perkusyjne, instrumenty klawiszowe, wokal , kompozycje, teksty
Michał Stryniewski -gitary, kompozycje, chórki Kasia Maliszewska-instrumenty klawiszowe, flet, chórki
Paweł Falbin-gitara basowa, chórki.

Krzysztof Antkowiak jest jednym z najbardziej charakterystycznych i charyzmatycznych wokalistów swego pokolenia. Artysta popularność zdobył już jako nastolatek pod koniec lat 80., wykonując utwór "Zakazany owoc". Na scenie, estradzie występuje od 5 roku życia. Współpracował z Grzegorzem Ciechowskim, Edytą Górniak, Justyną Steczkowską, komponował, koncertował, grał w filmach i serialach. Grzegorz Ciechowski był producentem jego drugiego albumu "Delfin" w 1997 roku i napisał słowa do wszystkich utworów na płycie. W 2021 roku Krzysztof Antkowiak otrzymał platynową płytę za album "Zostanie mi muzyka". Był uczestnikiem VII edycji programu telewizyjnego "Twoja twarz brzmi znajomo", zajmując II miejsce. W swoich kompozycjach łączy brzmienia lat 70. i 80. ze współczesnymi.

Krzysztof Jaryczewski, kolega i uczestnik wielogodzinnych spotkań i dyskusji z Grzegorzem Ciechowskim z okresu wspólnych tras koncertowych "Republiki" i "Oddziału Zamkniętego".
Krzysztof "Jary" Jaryczewski to legenda polskiego rocka, współzałożyciel, lider, pierwszy wokalista i autor największych przebojów Oddziału Zamkniętego. Od 2013 roku jest liderem zespołu Jary Oddział Zamknięty, z którym cały czas nagrywa płyty i koncertuje. Krzysztof Jaryczewski w tym roku obchodzi 45-lecie aktywności estradowej i pracuje nad solową płytą podsumowującą ten jubileusz pracy artystycznej.

TITUS (Tomasz Pukacki) - muzyk, kompozytor, autor tekstów, członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Wraz z zespołem "Acid Drinkers" ośmiokrotnie zdobył nagrodę Fryderyka i nagrał 12 albumów studyjnych. Od 2009 roku występuje w ramach autorskiego projektu TITUS Tommy Gunn.

Julia Ziółkowska - młoda tczewianka. Śpiewa, gra na skrzypcach, fortepianie i gitarze. Jest laureatką telewizyjnego programu "Szansa na sukces" poświęconego twórczości Grzegorza Ciechowskiego.

DZIAŁANIA ARTYSTYCZNE "FABRYKI SZTUK"


FABRYKA SZTUK motywem przewodnim tegorocznych swoich działań festiwalowych uczyniła "Masakrę" - płytę "Republiki" wydaną 25 lat temu. Muzyka z "Masakry" zabrzmi nie tylko w republikańskiej windzie, ale również z szafy grającej - komody na płyty winylowe z PRL. FABRYKA SZTUK zaprasza fanów Grzegorza Ciechowskiego do pomalowania wielkoformatowego malowidła stylizowanego na okładkę. Dla dzieci zostaną zorganizowane warsztaty plastyczne, podczas których powstanie eko-krowa w czarno-białe pasy. Jak co roku będzie quiz, sprawdzający znajomość piosenek z płyty "Masakra".

SPONSORZY
Festiwal jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Tczew przeznaczonych na realizację zadania publicznego pt. "Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego".

Sponsorami ponadto są:
ZWiK Tczew, ZUOS Tczew, Bank Spółdzielczy w Tczewie, Przychodnia Rogowscy, Apator-Metrix, Stowarzyszenie "Porozumienie na Plus", Flex.
FLEX - to światowej klasy partner produkcyjny, pomagający klientom z różnych branż w opracowaniu i budowaniu produktów, które zmieniają świat. Oferuje innowacyjne i elastyczne rozwiązania oraz specjalistyczną wiedzę obejmującą różne dziedziny, począwszy od projektowania i opracowania procesów produkcyjnych, skończywszy na magazynowaniu i logistyce. Realizując zlecenia dla czołowych przedstawicieli wielu sektorów, pracownicy Flex codziennie udowadniają, że świadczone przez nich usługi stanowią gwarancję najwyższej jakości.

WSPÓŁPRACA
Centrum Kultury i Sztuki, Fabryka Sztuk, Restauracja "Piaskowa", Hotel "Carina"

MEDIA:

TvTetka, Radio Gdańsk, Radio Tczew, portal TCZ.PL, Panorama Miasta, Wrota Tczewa, Dziennik Bałtycki, Kurier Tczewski, Gazeta Tczewska, Wieści z Kociewia, portal zawszepomorze.pl, Portal Pomorza, tczewska.pl.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (8)
dodaj komentarz

  • +6

    Tik Tok_gość

    07.08.2023, 11:59

    To jest Muza!!!!

    http://www.youtube.com/watch?v=b6Gdg9hhOas

    Odpowiedz
    IP: 80.52.xx9.xx8 
  • bKLIS_gość

    07.08.2023, 13:05

    To je lepsze

    http://www.youtube.com/watch?v=BBh-50AvMN4

    Odpowiedz
    IP: 213.195.xx4.xx3 
  • +4

    Pipi_gość_gość

    07.08.2023, 13:11

    Pan Ciechowski z TCZEWA nie pochodzi tylko z Torunia , a może z Gdańska. On się nie przyznawał do Tczewa , wstydził się tego miasta , a wy czcicie go jak bóstwo .

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx0.xx9 
  • +5

    _gość

    07.08.2023, 13:32

    Nic nie rozumiesz

    Trzeba na siłę kasę wydać i jakoś to rozpisać. To jasne, że wszyscy w Tczewie mają to w poważaniu.

    Cytuj
    IP: 213.195.xx4.xx3 
    -6

    Gosc_gość_gość_gość

    07.08.2023, 14:59

    Do Pipi

    Nie pisz bzdur tylko przeczytaj Ciechowskiego zyciorys, jezeli chodzi o jego muzyke to jej nie lubie.

    Cytuj
    IP: 46.114.xx1.xx2 
  • -1

    Pipi_gość

    07.08.2023, 15:18

    Głąb

    "Nie pisz bzdur tylko przeczytaj Ciechowskiego zyciorys, jezeli chodzi o jego muzyke to jej nie lubie."

    Oczywiście, że w życiorysie jest podane prawdziwe miejsce urodzenia , a jakby miało być inaczej. Chodzi o to , że Ciechowski osobiście, prywatnie nie przyznawał się , że urodził się w Tczewie. W rozmowach, wywiadach często podawał Gdańsk , Toruń . Ja nie pisze bzdur głąbie.

    Odpowiedz
    IP: 109.197.xx0.xx9 
  • -5

    Gc_gość

    07.08.2023, 15:28

    Do organizatorów: przenoście ten festiwal do Starogardu, a od razu okaże się że to najlepsza impreza ever. Popieprzonym komentującym z Tczewa wała. Ich żywi hejt i głupota. Wtedy czują się KIMŚ.

    Odpowiedz
    IP: 31.60.xx7.xx7 
  • +2

    _gość

    07.08.2023, 15:36

    Grzej zalówy stara raszplo

    Po prostu martwisz się, że nie zarobisz na tym kiczu i fajansie

    Cytuj
    IP: 31.0.xx1.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.