RAPORT WSPÓLNOTY: Pieniądze na drogi dla swoich?

Pieniądze (fot. tcz.pl)
Tczew - RAPORT WSPÓLNOTY: Pieniądze na drogi dla swoich?

zobacz galerię zdjęć: 3
"Orientacja polityczna władz samorządowych ma znaczenie dla decyzji dotyczących rozdziału pieniędzy z Funduszu Dróg Samorządowych" - do takich wniosków doszło PISMO SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO WSPÓLNOTA. Ilość otrzymanych środków w gminach rządzonych przez samorządowców związanych z Prawem i Sprawiedliwością jest kilkakrotnie wyższa niż w gminach bezpartyjnych. Większość gmin, gdzie u władzy są samorządowcy opozycyjni, nie otrzymała z programu ani złotówki.

Jak pisze we wstępie do analizy wykorzystania środków z Funduszu Dróg Samorządowych prof. Paweł Swianiewicz struktura dochodów budżetów samorządowych powoli, ale systematycznie zmienia się - na niekorzyść. Stopniowo maleje udział dochodów własnych, a rośnie dotacji celowych, o których wykorzystaniu samorządy decydują tylko w niewielkim stopniu, stając się wykonawcą polityk określanych na poziomie rządowym. Zmiany w tym kierunku zachodziły od dawna. Dotacja to najczęstszy sposób, za pomocą którego politycy próbują rozwiązywać różne problemy społeczne, a także usprawniać usługi, za które odpowiadają samorządy.

- Skutki tej ewolucji to nie tylko zmniejszająca się samodzielność samorządów w zakresie podejmowania decyzji odnoszących się do struktury wydatków. Obszerna literatura akademicka oparta na badaniach prowadzonych w różnych krajach wskazuje, że programy dotacji celowych wiążą się z zagrożeniem politycznego zniekształcenia alokacji środków - pisze prof. Swianiewicz.


W analizie przedstawionej na łamach "Wspólnoty" prof. Swianiewicz wykazuje, że z takim zniekształceniem mamy do czynienia także w przypadku Funduszu Dróg Samorządowych. Z przedstawionych wywodów wynika, że jest ono dość znaczące.


Podstawową miarą zastosowaną w raporcie są mediany rozkładu. Mediana to wartość, która dzieli w tym przypadku gminy (powiaty) na dwie połowy - w jednej z nich wartości zmiennej są niższe, a w drugiej - wyższe od mediany.

Jak widać na rys. 1. i 2. przewaga dotacji otrzymywanych przez gminy, których władze powiązane są z PiS, jest bardzo wyraźna. Najmniejsze wsparcie otrzymują gminy rządzone przez ugrupowania opozycyjne - w tym przypadku mediana wartości wynosi 0, co oznacza, że więcej niż połowa tych gmin nie otrzymała żadnej dotacji. Jednostki, w których dominują ugrupowania lokalne, znajdują się pośrodku między oboma omówionymi wyżej grupami. Zbliżony obraz dostajemy biorąc pod uwagę nie medianę, a średnią wielkość dotacji (por. rys. 3.).

Przytoczone wyniki wskazują, że rozdział środków z Funduszu Dróg Samorządowych wykazuje skrzywienie, które może być interpretowane jako wynikające z orientacji politycznej władz samorządowych. Wydaje się również, że skala tego skrzywienia jest większa, niż miało to miejsce w latach ubiegłych w innych programach dotacyjnych.

Prof. Paweł Swianiewicz jest profesorem ekonomii, kierownikiem Katedry Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

 • +3

  md_gość

  04.02.2020, 07:25

  A kto spodziewał się czegoś innego? Dalej głosujcie na PiS to na pewno się to poprawi :/

  Odpowiedz
  IP: 80.55.xx9.xx0 
 • -1

  mieczyslaw

  04.02.2020, 09:19

  PiS upartyjnia Polskę i dzieli Polaków

  PiS decyduje o naszych pieniądzach tak, jakby to były ich prywatne, partyjne środki. Traktują Polskę jak swój prywatny folwark.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • -2

  PiS = PZPR _gość

  04.02.2020, 09:37

  Dla przypomnienia slowa Balbiny "kto nie znami to przeciwko nam" to są zdtajcy, Żydzi i Volksdeutsche i nie ma czemu się dziwić, przecież partia PiS powstała na kłamstwach a społeczeństwo zostało podzielone na sort lepszy i gorszy, typowe metody stalinowskie wpojone Jarosławowi przez ojca Rajmunda Kaczyńskiego

  Odpowiedz
  IP: 37.201.xx3.xx0 
 • -1

  q1_gość

  04.02.2020, 10:13

  drogi

  niech daje wam nojman dosc nakradl

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx3.xx9 
 • +2

  Gość_gość

  04.02.2020, 18:27

  Droga

  Zawsze tak było..nie tylko za pisowców drogi są robione sobie,a nie wszystkim,także gminy, miasta naprawiają blisko urzędów,mając wsie,ich mieszkańców daleko gdzieś..

  Odpowiedz
  IP: 37.30.xxx.xx2 
 • -1

  md_gość

  05.02.2020, 07:30

  Polityczny nepotyzm zawsze istniał i istnieć będzie. tu chodzi o skalę tego zjawiska, która znacznie zwiększyła się od 2015. Pieniądze stały się narzędziem walki i upokarzania. Nie jest nowiną, że PiS preferuje mieć w rękach całą władzę (Jeden kraj - jedna partia), a samorządy są solą w jego oku, bo często nie mają na nie innego wpływu niż właśnie obcinać środki. Wwięc to właśnie robią.Kto nie z nami ten przeciwko nam.

  Cytuj
  IP: 80.55.xx9.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA