Co zrobić po kolizji? Krok po kroku przez procedurę zgłaszania szkody z OC sprawcy. Jak zgłosić szkodę?

(fot. mat. prasowe)
Co zrobić po kolizji? Krok po kroku przez procedurę zgłaszania szkody z OC sprawcy. Jak zgłosić szkodę?
Każdego dnia na drogach w całej Polsce dochodzi do setek kolizji i wypadków. Wielu kierowców po raz pierwszy musi stawić czoła temu, co powinni zrobić, jeśli są sprawcą lub uczestniczą w takim zdarzeniu. Jak zgłosić szkodę z OC i uzyskać należne odszkodowanie?

Wypadki i kolizje drogowe w 2022 roku
Z raportu Komendy Głównej Policji, Biura Ruchu Drogowego pod tytułem "Wypadki drogowe w Polsce w 2022 roku" wynika, że w ubiegłym roku miało miejsce 21 322 wypadki w strefach zamieszkania, strefach ruchu i na drogach publicznych, w których śmierć poniosło 1896 osób. Statystyki wskazują również, że w 2022 roku było mniej kolizji drogowych niż przed rokiem - policja przyjęła zgłoszenia o 362 266 takich zdarzeniach.

Każdy kierowca może więc znaleźć się kiedyś w sytuacji, gdy doświadczy szkody w ruchu drogowym lub będzie sprawcą wypadku lub kolizji. Co wtedy zrobić?

Czy trzeba zgłosić zdarzenie drogowe policji?

Nie zawsze w przypadku zdarzenia, do którego doszło na drodze, trzeba wzywać funkcjonariuszy policji. Jeśli doszło do kolizji, inaczej stłuczki, nie ma takiej konieczności. Oznacza to, że żaden z uczestników zdarzenia nie został ranny.

Zupełnie inaczej jest w razie wypadku. Jest to zdarzenie, w którym udział bierze jeden lub więcej uczestników ruchu drogowego i co najmniej jedna osoba dozna urazu ciała lub poniesie śmierć. Za taki uraz uznaje się przy tym szkodę, w przypadku której czas powrotu do zdrowia lub hospitalizacji poszkodowanego jest dłuższy niż 7 dni.

Przy kolizji można, ale nie trzeba wzywać policji. Takie wezwanie z reguły nie leży w interesie samego sprawcy lub sprawców, ponieważ za samo stworzenie zagrożenia na drodze kierowca może zapłacić mandat w wysokości od 1000 zł i otrzymać minimum 6 punktów karnych. Wystarczy w takim przypadku spisać oświadczenie sprawcy szkody, który będzie podstawą do zgłoszenia szkody z OC sprawcy.

Jednak jeśli uczestnicy kolizji nie są w stanie dojść do porozumienia, kto spowodował zdarzenie, uczestnictwo służb będzie konieczne. Policja na miejscu sporządza protokół, który jest niezaprzeczalnym dowodem w sprawie.

Kto jest uprawniony do wypłaty odszkodowania z OC sprawcy
Osoba poszkodowana jest uprawniona do zaspokojenia roszczenia związanego z doznanymi szkodami rzeczowymi i osobowymi z ubezpieczenia OC sprawcy. Trzeba jednak zgodnie z procedurami ubezpieczyciela taką szkodę zgłosić. Odszkodowanie należy się przy tym nie tylko kierującemu pojazdem, który jest poszkodowanym, ale również:

- wszystkim pasażerom, którzy znajdowali się w samochodzie poszkodowanego i sprawcy;
- pieszym lub rowerzystom, którzy doznali szkody w wyniku potrącenia przy zdarzeniu drogowym;
- najbliższym poszkodowanego, jeśli w wyniku wypadku taka osoba umrze.

Jak zgłosić szkodę z OC sprawcy? Likwidacja szkody w praktyce
Zdarzenie można zgłosić do towarzystwa, w którym sprawca zdarzenia ma polisę OC lub do ubezpieczyciela poszkodowanego, o ile należy ono do systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkody.
Szkody są likwidowane według metody kosztorysowej lub serwisowej. Pierwsza polega na tym, że zakład ubezpieczeniowy wypłaca jedynie pieniądze na naprawę samochodu i jego przywrócenie do stanu sprzed zdarzenia. Natomiast w metodzie serwisowej właściciel uszkodzonego pojazdu odstawia auto do wskazanego warsztatu i odbiera po naprawie, a rozliczeniem naprawy zajmuje się ubezpieczyciel.


Do towarzystwa trzeba złożyć następujące dokumenty:

- oświadczenie sprawcy kolizji drogowej (oświadczenie o zdarzeniu drogowym) lub protokół policyjny z miejsca zdarzenia,
- dane osobowe i kontaktowe poszkodowanego i sprawcy,
- numer polisy OC sprawcy,
- szczegółowe dane pojazdów biorących udział w zdarzeniu,
- opis okoliczności zdarzenia,
- dokładny opis uszkodzenia samochodu.

Uwaga! Ile jest czasu na zgłoszenie zdarzenia? Przy stłuczce skutkującej szkodą rzeczową roszczenia poszkodowanych przedawniają się w ciągu 3 lat od momentu jej zauważenia i ustalenia, kto był sprawcą, a w razie wypadku - 20 lat.

By uzyskać więcej informacji, wejdź na: uniqa.pl/ubezpieczenie-oc/ .

Zgłoszenie szkody z OC u swojego ubezpieczyciela
Wielu ubezpieczycieli, w tym np. UNIQA, oferuje swoim klientom możliwość zgłoszenia szkody w systemie BLS - Bezpośredniej Likwidacji Szkód. Oznacza to, że poszkodowany może poinformować o zdarzeniu swoje towarzystwo, w którym ma polisę OC. Istnieją pewne ograniczenia, ponieważ z systemu BLS skorzystają tylko poszkodowani, w przypadku których ubezpieczyciel sprawcy także przystąpił do systemu. Po drugie wartość szkody nie może przekroczyć maksymalnego limitu wynoszącego 30 000 zł. Zwykle zdarzenie można zgłosić w trybie online i otrzymać odszkodowanie na wskazany w formularzu elektronicznym numer konta bankowego. W ramach BLS można zgłosić wyłącznie szkody, w których uczestniczyły maksymalnie dwa pojazdy i nie było szkód osobowych.
Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeniowego na stronie towarzystwa UNIQA: uniqa.pl/quote/start i oblicz swoją składkę OC!

Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej