Coraz mniej czasu na korekty dokumentów w ZUS

ZUS (fot. tcz.pl)
Coraz mniej czasu na korekty dokumentów w ZUS
Tylko do 1 stycznia 2024 r. płatnicy składek mogą przekazywać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych korekty dokumentów rozliczeniowych za okresy od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. To efekt zmiany przepisów jak weszła w życie w 2022 r.

Zbliżający się termin dotyczy  korygowania deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych - ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA za okresy od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. Natomiast korekty dokumentów rozliczeniowych złożonych za okresy od stycznia 2022 r. płatnicy mogą sporządzić i przekazać w ciągu 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy. Po upływie tych terminów korekty mogą być sporządzane tylko z urzędu przez ZUS, jedynie na koncie ubezpieczonego. Takie korekty będą przygotowane na podstawie prawomocnego wyroku sądu lub prawomocnej decyzji. W ich wyniku nie nastąpią już żadne zmiany w rozliczeniach z płatnikiem składek.

- Z tego względu warto przeanalizować dokumenty rozliczeniowe za okresy od stycznia 1999 do grudnia 2021 r., żeby ewentualnie je jeszcze poprawić. O możliwości korekty i jej nieprzekraczalnej dacie ZUS przypominał płatnikom za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik pomorskiego ZUS.

Przy weryfikacji płatnicy składek mogą skorzystać z pomocy ZUS. Jest ona dostępna podczas e-wizyty, w Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) pod numerem tel. 22 560 16 00 lub w dowolnej placówce ZUS. Płatnicy, którzy składają dokumenty przez program Płatnik lub e-Płatnik mogą także zwrócić się z wnioskiem  o udostępnienie plików KEDU z danymi za okresy wcześniejsze niż te, które mają w swojej bazie danych.


Drukuj
Prześlij dalej