Punkt Paszportowy. Starosta ma pomysł na przywrócenie obsługi interesantów

Paszport (fot. tcz.pl)
Tczew - Punkt Paszportowy. Starosta ma pomysł na przywrócenie obsługi interesantów
Starostwo Powiatowe chce przejąć od wojewody zadania związane z prowadzeniem Terenowego Punktu Paszportowego. Obecnie punkt jest zamknięty z powodu braków kadrowych, a po paszporty trzeba jeździć do Gdańska. Dzięki przejęciu zadań placówka byłaby obsługiwana przez pracownika starostwa i mieszkańcy powiatu mogliby być przyjmowani na miejscu.

Punkt paszportowy działa w budynku Starostwa Powiatowego, ale placówka znajduje się w strukturach Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego - za funkcjonowanie którego odpowiada wojewoda pomorski - Dariusz Drelich. O problemach z funkcjonowaniem punktu informowaliśmy już na naszej stronie. Jedyna pracownica od jakiegoś czasu nie przebywa w pracy - i obecnie jedyna punkt jest nieczynny do odwołania.

- Wojewoda Pomorski podjął działania zmierzające jak najszybszego przywrócenia obsługi paszportowej w Tczewie. O terminie ponownego otwarcia punktu będziemy informować z wyprzedzeniem. Informujemy również, że wydrukowane i gotowe do wydania paszporty zostały przekazane do Oddziału Paszportów w Gdańsku i tylko tam można je odebrać. Punkt jest nieczynny od 13 czerwca 2019 do odwołania. Bardzo przepraszamy za zaistniałe niedogodności - informuje Biuro prasowe Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.

Okazuje się, że równolegle swoje działania podjął starosta. W związku ze sprawą na czerwcowej sesji podejmowana była specjalna uchwała związana z przejęciem przez powiat zadań z zakresu administracji rządowej. Pozwoliłoby to na obsługę interesantów Terenowego Punktu Paszportowego przez pracownika Starostwa Powiatowego. Starosta Tczewski chce też zwrócić się do włodarzy gmin z terenu powiatu o pomoc w zakresie utworzenia jeszcze jednego stanowiska do obsługi osób wyrabiających paszporty:

- Myślę, że dwie osoby będą w stanie zapewnić mieszkańcom dobre funkcjonowanie tego punktu - mówił starosta Mirosław Augustyn podczas czerwcowej sesji. - Wiem, że te zadania nie należą do nas - powiatu, ale trudno byłoby wytłumaczyć mieszkańcom, że punkt nie będzie działał.

Przejęcie zadań będzie wymagało m. in. specjalnego porozumienia z wojewodą. Starosta chce, by Pomorski Urząd Wojewódzki przekazał stosowne środki na utworzenie stanowiska. Będzie też szukał dodatkowych środków wśród gmin. Jeśli porozumienie z wojewodą zostanie zawarte, natychmiast ma ruszyć nabór. Procedury potrwają i na razie nie ma dokładnej daty ponownego uruchomienia punktu paszportowego, ale starosta liczy na to, że jeśli wszystko pójdzie bez problemów, punkt mógłby ponownie wrócić w sierpniu.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (11)
dodaj komentarz

 • +15

  Alex _gość

  26.06.2019, 11:17

  Tczew

  To sie nadaje do telewizji Polsat Interwencja z powodu jednej- jedynej osoby punkt paszportowy zamknięty do odwolania.Pytanie jest takie gdy ta pani juz nie wroci do pracy bo moze odejsc na druga strone swiata bo choruje,mamy rozumiec ze punkt paszportowy bedzie calkowicie zamkniety bo przeciez w tczewie juz nikogo nie ma na jej miejsce.

  Odpowiedz
  IP: 188.66.xx9.xx0 
 • +1

  starosta emeryt_gość

  26.06.2019, 18:42

  Starosta nie ma kompetencji

  Według mnie emerytowany wuefista, który prowadził działalność gospodarczą piekarnię nie jest kompetentny nigdy nie był urzędnikiem, co on potrafi?

  Cytuj
  IP: 84.38.xx3.xx6 
  +4

  Nn_gość

  26.06.2019, 20:12

  Zazdrość

  To do tych którzy krytykują starostę przestańcie zazdrościć i sami zabierzcie się do roboty to może kiedyś też będzie wam dane objąć takie stanowisko

  Cytuj
  IP: 188.146.xx4.xx3 
  +8

  XYZ_gość

  27.06.2019, 11:48

  Najpierw nagonka, że urzędników jest za dużo i że nic nie robią, a jak zabraknie jednego człowieka to piszecie artykułu i komentujecie w mediach i wylewacie swoje żale. Bardzo dobrze się stało - macie na żywym przykładzie do czego jest potrzebna praca szeroko rozumianej administracji. Niestety w społeczeństwie wciąż panuje przekonanie, że praca urzędnika jest zbędna i pozbawiona sensu... Dla wyjaśnienia, nie pracuje w urzędzie ale uważam, że dla każdej wykonywanej pracy należy się szacunek.

  Cytuj
  IP: 153.19.xx1.xx0 
 • +13

  Vjx_gość

  26.06.2019, 11:39

  To jest smiech na sali

  Do Gdańska po paszport z powodu jednej osoby.... Tczew to jednak stan umysłu!

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx1.xx8 
 • -2

  mbecknl_gość

  26.06.2019, 13:09

  uraaaa

  zabłysną , jaki poziom IQ, no prawie jesteśmy w europie , jaka władza taka kolejka , k.....a m.ć , czew to wioska bez sołtysa.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx1 
 • +3

  monia_gość

  26.06.2019, 13:16

  paszport

  Dla wszystkich zainteresowanych. Nie trzeba wcale jechać do Gdańska. Wystarczy jechać do Starogardu:)

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx6.xx5 
 • -3

  kasia_gość

  26.06.2019, 13:51

  Do Starogardu można jechać jak chcesz paszport wyrobić, ale co z tymi co już mieli swój odebrać? Mój M. wyrabiał paszport w kwietniu jak punkt był jeszcze czynny, a teraz nie moze go odebrać. Musi brać urlop z pracy żeby do Gdańska po paszport pojechać. Żenada!

  Cytuj
  IP: 109.207.xx8.xx4 
 • +11

  Salazar_gość

  26.06.2019, 13:36

  posadzić Urbana albo pułkownika

  a najlepiej ich obu to się wzajemnym mobbingiem szybko wykończą

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx5.xx6 
 • niezadowolony _gość

  27.06.2019, 12:43

  Starostwo

  Starostwo w Tczewie to jedna wielka karuzela niekompetencji. Oczywiście, że punkt paszportowy nie należy do zadań powiatu, ale " łaskawie" postanowią zadbać o mieszkańców. Może niech PAN STAROSTA spojrzy na sytuację, która ma miejsce codziennie czasami od godziny 4 rano przed budynkiem starostwa. Ludzie czekają w kolejkach żeby zarejestrować samochód po 4 godziny i na to nie ma żadnego pomysłu? Panie w Wydziale Komunikacji robią co mogą, ale nawet dwie nie są w stanie obsłużyć 60 osób. Od miesiąca Pani Naczelnik skrupulatnie zbiera opinię na najgorszy Wydział Komunikacji w całej Polsce.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx2.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.