Cytologia i kolonoskopia bezpłatnie do 30 czerwca 2021 r.

Lekarz
Tczew - Cytologia i kolonoskopia bezpłatnie do 30 czerwca 2021 r.
Aktywni zawodowo mieszkańcy województwa pomorskiego będą mogli skorzystać z bezpłatnej cytologii i kolonoskopii jeszcze przez pół roku. Badania są realizowane w ramach projektów pod hasłem: "Rzeczywistość zaskakuje! Nie daj się zaskoczyć". Programy profilaktyki zdrowotnej, zainaugurowane przez Copernicus Podmiot Leczniczy na lata 2017-2020, zostały przedłużone o 6 miesięcy.

Raki jelita grubego i szyjki macicy są jednymi z najczęstszych nowotworów złośliwych w Polsce. Poddając się badaniu profilaktycznemu odpowiednio wcześnie i usuwając zmiany przednowotworowe, można zapobiec rozwojowi obu chorób, które we wczesnym stadium zwykle nie dają żadnych objawów.

- Nawet w tak niespokojnym czasie musimy pamiętać, że oprócz wirusa SARS-CoV-2 zagrożeniem dla naszego zdrowia są też inne choroby - mówi rzecznik spółki Copernicus Katarzyna Brożek. - Edukacja przeciwnowotworowa przypomina o konieczności wykonywania badań profilaktycznych. Sytuacja epidemiczna spowodowała czasowe utrudnienia w dostępności do badań i konieczność opracowania niezbędnych procedur sanitarnych, dzięki którym badania wykonywane są w sposób bezpieczny dla pacjenta i personelu medycznego - dodaje Katarzyna Brożek.

Kto może się przebadać?


Badania można wykonać do 30 czerwca 2021 r., czyli o pół roku dłużej niż planowano. Z bezpłatnej cytologii mogą skorzystać aktywne zawodowo kobiety w wieku 25-59 lat, mieszkające w województwie pomorskim, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonywanego tego badania w ramach programu przesiewowego finansowanego przez NFZ.

Zapisy na badania poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.cytologia-pomorze.pl lub pod numerem 58 727 01 30.

Natomiast kolonoskopię mogą wykonać aktywni zawodowo mieszkańcy województwa pomorskiego w wieku 50-65 lat (którzy nie mają objawów raka jelita grubego), w wieku 40-65 lat (którzy mają w rodzinie krewnego pierwszego stopnia z rozpoznaniem raka jelita grubego) oraz w wieku 25-65 lat (z rodziny z zespołami genetycznymi) oraz którzy nie mieli wykonywanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat.

Zapisy na badanie poprzez formularz zgłoszeniowy na www.kolonoskopia-pomorze.pl lub pod numerem 58 727 01 30.

Drukuj
Prześlij dalej
 
KOMENTARZ DNIA