Ponad 1,2 mld zł zainwestowały firmy w okolicy Tczewa. Jakie spółki jeszcze powstaną?

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (fot. Marcin Burclaw)
Tczew - Ponad 1,2 mld zł zainwestowały firmy w okolicy Tczewa. Jakie spółki jeszcze powstaną?
W okolicy Tczewa właśnie budują się - lub rozbudowują - cztery firmy. A w ostatnich latach przedsiębiorstwa zainwestowały w sumie w Ziemię Tczewską ponad 1,2 mld zł! Jak nowy sposób funkcjonowania stref ekonomicznych wpłynie na rozwój przedsiębiorczości i lokalny rynek pracy?

Dobra koniunktura wciąż trwa - przedsiębiorcy inwestują i szukają rąk do pracy. W okolicy Tczewa powstaje kilka dużych inwestycji:

- Obecnie nowe inwestycje w Podstrefie Tczew realizują trzy przedsiębiorstwa: Metrix Metal, SD Poland i Finn Marin, a na terenach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zakład buduje także firma Etac. W tym roku rozpoczęcie budowy zakładu planuje również firma Mettec. - mówi Beata Ostrowska Główny Specjalista ds. PR i komunikacji w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.


Spółka wydała 16 zezwoleń na działalność w Podstrefie Tczew 13 podmiotom. Nakłady inwestycyjne poniesione dotąd przez inwestorów, którym PSSE wydała zezwolenia na działalność, wyniosły ponad 1,24 mld zł. Na terenie Podstrefy Tczew PSSE dysponowała łącznie ponad 102 ha, które niemal w całości zostały zagospodarowane przez inwestorów pozyskanych przez PSSE (pozostało jedynie ok. 1,5 ha).

- To efekt aktywności Pomorskiej Strefy oraz atrakcyjności inwestycyjnej powiatu. - podkreśla przedstawicielka strefy - Brak wolnych terenów w samej Podstrefie Tczew nie oznacza jednak braku napływu nowych inwestycji w ramach działalności Strefy. Nowa ustawa o wspieraniu inwestycji, która obowiązuje od połowy ubiegłego roku, wprowadziła inne zasady funkcjonowania stref ekonomicznych - zniosła ich granice i ułatwiała przedsiębiorcom inwestowanie, tworząc Polską Strefę Inwestycji. Obecnie mogą się oni ubiegać o zwolnienie z podatku dochodowego na okres od 10 do 15 lat niezależnie od miejsca inwestycji. Dzięki odejściu od ograniczeń terytorialnych firmy nie muszą przenosić się do poszczególnych stref i inwestować z dala od swojego obszaru działania. Mogą to robić tam, gdzie jest to dla nich najkorzystniejsze. Ustawa wprowadziła też prostsze i bardziej dostępne zasady ułatwiające inwestowanie małym i średnim przedsiębiorcom. Aby otrzymać pomoc publiczną w postaci zwolnienia z podatku dochodowego Inwestor musi spełnić kryteria wartości inwestycji, jak i jej jakości, które zależą od warunków konkretnej lokalizacji. W przypadku powiatu tczewskiego minimalne nakłady inwestycyjne to 60 mln dla dużych przedsiębiorstw, 12 mln zł - dla średnich, 3 mln zł - dla małych i 1,2 mln zł dla mikro firm.


Jak przekonuje Beata Ostrowska, lokalizacja powiatu, działania władz lokalnych i Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp. z o.o. oraz prężne otoczenie biznesu powodują, że powiat jest atrakcyjnym miejscem dla biznesu i spodziewamy się napływu kolejnych inwestycji. Tym bardziej, że nowa ustawa, szczególnie korzystna dla sektora MŚP, powoduje duże zainteresowanie inwestowaniem wśród przedsiębiorców. Do tej pory PSSE wydała już 10 decyzji o wsparciu inwestycji na terenie województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Wciąż zgłaszają się do nas kolejni zainteresowani inwestowaniem na nowych zasadach przedsiębiorcy.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna podejmuje szereg działań mających na celu przyciągnięcie inwestycji do powiatu tczewskiego, m.in. spotkania informacyjne z przedsiębiorcami czy aktywności związane ze wspieraniem edukacji i szkolnictwa branżowego.


- Przedstawiciel PSSE jest członkiem Powiatowego Zespołu Opiniodawczo-Doradczego ds. edukacji w Powiecie Tczewskim, współpracujemy z siecią doradców zawodowych, uczestniczymy w targach edukacyjnych w szkołach ponadgimnazjalnych powiatu, prezentując sytuację na rynku pracy, pomagamy firmom z Podstrefy Tczew ułatwiając im kontakt ze szkołami, uczelniami, m.in. firmom Belbal, Gemalto, Flex, Vetrex. Wspieramy lokalnych przedsiębiorców, pomagając im zdobyć wykwalifikowana kadrę. W tym celu współpracujemy z Zespołem Szkół Technicznych, Zespołem Szkół Ekonomicznych, Zespołem Szkół Ekonomicznych, Zespołem szkół Budowlanych i Odzieżowych, Zespołem Kształcenia Zawodowego, aby dostosować profile kształcenia do potrzeb przedsiębiorców. - wylicza spółka.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (10)
dodaj komentarz

 • Rubasznik_gość_gość_gość

  11.02.2019, 11:39

  Yhy

  Bardzo się cieszę... Lukreatywne miejsca pracy powstają

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx8.xx0 
 • +11

  we_gość

  11.02.2019, 12:04

  Lukratywne powstają dla wysokiej klasy inżynierów, architektów, prawników, doradców podatkowych, handlowców. W strefie w większości powstają dla innej grupy pracowników, a tym samym nieco mniej lukratywne

  Cytuj
  IP: 109.197.xx8.xx4 
 • Tczewianin _gość

  11.02.2019, 11:54

  Wie ktoś co powstaje obok starej kotłowni obecnie mass dek za Kauflandem?

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx6.xx2 
 • +20

  Prawda Czasu__gość_gość_gość_g_gość

  11.02.2019, 12:27

  Mieszane uczucia !!

  Co to za firmy które płacą mniej niż na zachodzie ma bezrobotny na zasiłku ?!

  Odpowiedz
  IP: 188.146.xx0.xx4 
 • +7

  ŁUPASZKO_gość_gość_gość

  11.02.2019, 12:36

  "a'la long"

  Matrix metal -ratuj się i uciekaj kto może :) (komuna i komuniści w czystej postaci :)

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx8.xx8 
 • +9

  observeur_gość

  12.02.2019, 06:23

  Bardzo lukratywne miejsce do robienia biznesu opartego na wyzysku pracownika i zerowych podatkach "...ubiegać o zwolnienie z podatku dochodowego na okres od 10 do 15 lat .." . Za 10-15 lat firma sie zwinie albo zmieni nazwe jak zrobiono to z Flextronicsem i bedzie mogła w tym samym magazynie zaczac nowa działalnosc, z nowymi władzami, z nową siedzibą na Kajmanach na tych samych 10-15 letnich zwolnieniach. Tak wlasnie robi się biznesy. A ja zadam proste pytanie, nie oczekuję odpowiedzi, bo ją znam: A jak przełozy sie zainwestowane 1,3 mld zl na dobrobyt mieszkanców Tczewa?

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx0.xx5 
 • -3

  gdff_gość

  12.02.2019, 08:19

  Ludzie pracuja i maja pieniadze . Gdyby w tym miejscu rosła sobie łąka nikt by nie zarabiał . W takim np malborku to nam zazdroszcza że mamy tyle zakładów

  Cytuj
  IP: 83.21.xx6.xx7 
  -5

  dick_gość

  12.02.2019, 08:38

  Srak.

  Cytuj
  IP: 195.191.xx0.xx2 
  +2

  ŁUPASZKO_gość_gość_gość

  12.02.2019, 11:58

  "a'la long"

  Ludzie pracują i mają pieniądze ?!?! To dlaczego Tczew się wyludnia ,dlaczego zamykana jest galeria handlowa ?

  Cytuj
  IP: 37.47.xx6.xx0 
 • zzz_gość_gość

  01.07.2019, 12:57

  "Ludzie pracują i mają pieniądze ?!?! To dlaczego Tczew się wyludnia ,dlaczego zamykana jest galeria handlowa ?"

  Bo mają tyle siana że do Gdańska jeżdżą ;-D

  Odpowiedz
  IP: 62.111.xx3.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.