Choroby nowotworowe powodem 42% zgonów kobiet

Mammografia (fot. mat. prasowe)
Choroby nowotworowe powodem 42% zgonów kobiet
Według najnowszego raportu, przygotowanego przez Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie i Krajowy Rejestr Nowotworów najczęstszą przyczyną śmierci kobiet w młodym i średnim wieku są właśnie nowotwory. Rak najczęściej atakuje pierś, jelito grube, płuco i trzon macicy. Dlatego badaj się! Z bezpłatnej mammografii możesz skorzystać już w najbliższych dniach.

Krajowy Rejestr Nowotworów służy gromadzeniu danych o nowotworach w Polsce. Na ich podstawie oceniane jest zagrożenie społeczeństwa tymi chorobami i skuteczność podejmowanych interwencji w zakresie zdrowia publicznego i polityki zdrowotnej. Właśnie ukazał się najnowszy raport pt. "Nowotwory złośliwe w Polsce w 2022 roku", z którego wnioski mogą niepokoić:

"Choroby nowotworowe stanowią istotny problem zdrowotny przede wszystkim u osób w młodym i średnim wieku (25-64 lat). Zjawisko to jest szczególnie widoczne w populacji kobiet, w której nowotwory od lat pozostają najczęstszą przyczyną zgonów przed 65. rokiem życia, stanowiąc 27% zgonów młodych i 42% zgonów kobiet w średnim wieku (45-64)" - czytamy w raporcie.

Co istotne, "w populacji kobiet wiodącymi umiejscowieniami nowotworów nadal pozostają pierś, jelito grube (okrężnica i odbytnica), płuco i trzon macicy."

Jak się chronić przed rakiem?

Ważna jest profilaktyka. NFZ refunduje m.in. mammografię dla pań od 45 do 74 roku życia. Aby z niej skorzystać, nie trzeba mieć skierowania, wystarczy wcześniej się zarejestrować. Kobiety spoza wskazanej grupy wiekowej, również mogą się zapisać na badanie, ale potrzebują skierowania od lekarza.

- Namawiam, aby regularnie z tego korzystać, bo wczesne wykrycie raka daje znacznie większe szanse na wyleczenie i zapobiega dalszemu rozwojowi choroby. Wykonanie badania jest możliwe w wielu miejscach Polski, ponieważ nasze mammobusy każdego dnia odwiedzają setki mniejszych i większych miejscowości - tłumaczy Andrzej Stencel, prezes firmy Geneva Trust, która na zlecenie NFZ wykonuje bezpłatną mammografię.

Jak się zapisać?

Aby się zarejestrować, należy wypełnić formularz online na stronie https://rejestracja.mojamammografia.pl/ , skorzystać z Internetowego Konta Pacjenta lub zadzwonić pod numer 58 767 34 44.

- Mammografia to badanie rtg, które trwa około 5 minut. Dla zdecydowanej większości kobiet jest ono bezbolesne. Polega na wykonaniu czterech zdjęć rentgenowskich, po dwa dla każdej piersi - tłumaczy Dorota Sepko, prezes Stowarzyszenia Moja Mammografia. - Nie trzeba się wcześniej przygotowywać. Wystarczy zabrać dokument tożsamości. W mammobusach są poczekalnie, przebieralnie i co najważniejsze - nowoczesny sprzęt, który jest w stanie wykryć nawet najmniejsze zmiany w piersi.

Gdzie i kiedy można wykonać badanie?

W najbliższym czasie mammobusy odwiedzą m.in.:

- 17.03.2025 Nowa Wieś Lęborska przy Urzędzie Gminy ul. Grunwaldzkiej 24
- 17.03.2025 Główczyce przy Hali Sportowej, ul. Skórzyńska 5
- 20.03.2025 Skarszewy przy Straży Pożarnej, ul. Kościerska 2
- 21.03.2025 Pelplin na Targowisku Miejskim w Pelplinie (ul. Krótka 22)
- 21.03.2025 Tczew przy Kauflandzie, ul. Kwiatowa 17

Listę wszystkich miejsc, do których przyjadą mammobusy, można znaleźć na stronie NFZ: https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/programy-profilaktyczne/mammobusy/

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

  • +9

    Aga _gość

    17.03.2025, 07:51

    Badaj sie

    Dziady, po co takie gadanie jak do specjalisty nie można się dostać bo terminy a ogólny lekarz ma w nosie dać skierowanie na badania. Wszystko tylko prywatnie. Nie wszystkich stać prywatnie się leczyć

    Odpowiedz
    IP: 5.173.xx8.xx1 
  • +2

    Ada_gość

    17.03.2025, 18:05

    R

    Kur..a szczepmy się co drugi zaszczepiony dostaje zawał albo raka,dlaczego te mądre głowy o tym nie piszą ?

    Odpowiedz
    IP: 31.61.xx4.xx2 
  • +2

    Xyz_gość

    17.03.2025, 20:21

    Szkoda, że nikt nie myśli o profilaktyce raka piersi u młodszych kobiet (poniżej 45 roku życia) finansowanych w ramach NFZ i dostępnych, tak jak w przypadku mammografii . Takie kobiety, które nie łapią się na mammografie zazwyczaj co roku wykonują USG piersi prywatnie lecz te , których na to nie stać, muszą podlegać jedynie na samobadaniu lub liczyć łut szczęścia.

    Odpowiedz
    IP: 46.113.xx0.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.