PSZOK - legalny i wygodny sposób na kłopotliwe odpady

PSZOK w Tczewie (fot. tcz.pl)
Tczew - PSZOK - legalny i wygodny sposób na kłopotliwe odpady
Każdy z nas mierzy się z problemem odpadów, których nie wolno wyrzucić do pojemników do segregacji. Według raportu ONZ "Global E-Waste Monitor 2020", tylko w 2019 roku w skali całego świata wyrzuciliśmy 53,6 milionów ton elektrośmieci, które są jedynie szczytem góry produktów, które nie powinny trafić do zwykłego kosza. Co w takim razie możemy z nimi zrobić? Zużyty sprzęt RTV i AGD, jak i opony, akumulatory, gruz po remoncie, czy też meble - wszystkie te odpady możemy nieodpłatnie oddać w gminnym Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK).

PSZOK to specjalnie zorganizowane dla mieszkańców gminy miejsce, w którym mogą oni pozostawić odpady komunalne, w szczególności te, których nie należy wrzucać do przydomowych pojemników/worków lub pergoli. Działają one we wszystkich gminach w wersji stacjonarnej, a dodatkowo niektóre jednostki samorządowe oferują również ich mobilne wersje. Gdzie szukać informacji na ich temat?

- Adresy PSZOK-ów oraz godziny ich pracy powinny być ogólnodostępne zarówno na stronie internetowej gminy, jak również bezpośrednio w Urzędzie. Przed wizytą w PSZOK-u warto pamiętać, aby odpady wymagające opakowania, były szczelnie zabezpieczone i posiadały oryginalną informację, np. w postaci etykiety, umożliwiającą identyfikację odpadu w chwili przekazania. Surowce w opakowaniach cieknących lub uszkodzonych w stopniu powodującym wyciek substancji znajdujących się wewnątrz mogą zostać nieprzyjęte przez pracowników. Jest to bardzo ważne, ponieważ jedna rozlana bateria z pilota samochodowego jest w stanie zatruć aż 400 litrów wody - komentuje Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.
Niedopuszczalną praktyką jest pozostawianie problematycznych odpadów w zwykłych pojemnikach do segregacji lub wręcz porzucanie ich w miejscach do tego nieprzeznaczonych (np. lasach, polach). Powoduje to wielkie straty dla przyrody i państwa, które wydaje na oczyszczanie takich miejsc ogromne środki finansowe, np. na usuwanie odpadów z lasów ponad 16 mln złotych rocznie1. Dodatkowo, takie działanie grozi nam mandatem nawet w wysokości kilku tysięcy złotych. Oddanie odpadów do PSZOK-u jest rozwiązaniem w pełni legalnym i bezpłatnym.

Jakie odpady przyjmuje PSZOK?

Każdy Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych musi zapewniać przyjęcie takich odpadów, jak:

? przeterminowane leki
? odpady wielkogabarytowe
? odpady zielone
? odpady budowlane, poremontowe i rozbiórkowe
? zużyte opony
? elektrośmieci, czyli sprzęt elektryczny i elektroniczny
? baterie i akumulatory
? opakowania z papieru i tektury
? odpady opakowaniowe z metali i tworzyw sztucznych
? szkło opakowaniowe
? opakowania z tekstyliów
? opakowania zawierające pozostałości substancji niebezpiecznych lub nimi zanieczyszczone
? pojemniki pod ciśnieniem po aerozolach, zużyte lub przeterminowane gaśnice samochodowe i z gospodarstw domowych
? beton oraz gruz betonowy
? gruz ceglany
? zmieszane odpady z betonu, gruzu ceglanego, ceramiki, glazury, terakoty itp.

? szkło okienne, drzwiowe, bezbarwne, lustra
? odzież
? tekstylia
? rozpuszczalniki
? kwasy
? alkalia (substancje żrące)
? odczynniki fotograficzne
? środki ochrony roślin zawierające substancje niebezpieczne
? świetlówki, świetlówki energooszczędne
? termometry rtęciowe
? urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne, np.: lodówki, chłodziarki, klimatyzatory domowe
? oleje spożywcze (przeterminowane zużyte)
? przepracowane lub przeterminowane oleje silników samochodowych
? farby, farby drukarskie, tusze, tonery do drukarek zawierające substancje niebezpieczne
? kleje, lepiszcze i żywice zawierające substancje niebezpieczne
? farby, farby drukarskie, tusze, tonery do drukarek
? kleje, lepiszcze i żywice
? detergenty zawierające substancje niebezpieczne
? detergenty
? leki
? akumulatory i baterie
? telewizory, monitory
? małe i duże urządzenia elektryczne i elektroniczne
? drewno zawierające substancje niebezpieczne
? drewno, tj. skrzynki drewniane, deski itp.
? odpady tworzyw sztucznych, np. wiadra, miski, zabawki, skrzynki, meble ogrodowe itp.
? odpady metali, np. ramy rowerowe, koła rowerowe, wieszaki, obudowy urządzeń, klamki, elementy metalowe itp.
? środki ochrony roślin niezawierające substancji niebezpiecznych
? inne odpady komunalne
? odpady wielkogabarytowe - np. meble, materace

PSZOK powinien również przyjąć odpady, które powstają np. w ramach samodzielnie prowadzonego przez mieszkańców remontu, np. gruz, stolarka okienna, czy też resztki styropianu.

Jakich odpadów nie oddamy do PSZOK-u?

PSZOK nie przyjmie zmieszanych odpadów komunalnych.
Punkty te nie odbiorą również odpadów, do których stosuje się odrębne przepisy w zakresie gospodarowania opadami i tak na przykład do PSZOK-u nie oddamy odpadów w ilościach wskazujących na to, że pochodzą z działalności gospodarczej albo odpadów zawierających azbest.
Szczegółowe zasady przyjmowania odpadów przez Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych są publikowane na stronach internetowych gminy lub związku międzygminnego zajmującego się odpadami na terenie danej gminy.
Warto też pamiętać, że przeterminowane leki oddamy za darmo także w aptekach, a gdy kupimy nowy toner czy sprzęt AGD, sprzedawca ma obowiązek nieodpłatnie odebrać od nas zużyty sprzęt tego samego rodzaju.
Jeżeli mamy wątpliwości dotyczące segregacji odpadów, możemy sięgnąć po ogólne wytyczne publikowane na stronie Ministerstwa Klimatu: www.naszesmieci.pl .

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (12)
dodaj komentarz

 • -6

  gosc_gość_gość

  21.10.2020, 10:10

  pszok

  co z oponami nie lezalyby po rowach i lasach

  Odpowiedz
  IP: 79.186.xx6.xx8 
 • +11

  gość_gość

  21.10.2020, 10:38

  może by tak czytać ze zrozumieniem piąty odnośnik - zużyte opony

  Cytuj
  IP: 195.191.xx1.xx2 
  +2

  TO ja_gość_gość

  21.10.2020, 10:44

  Z tego co pamiętam

  limit do 4 na gospodarstwo na rok.

  Cytuj
  IP: 195.60.xx6.xx6 
  +2

  s_gość

  21.10.2020, 11:20

  Widać że gość do szkoły miał pod górkę problemy z czytaniem ,chyba że teraz mu mózg zryli

  Cytuj
  IP: 94.254.xx4.xx8 
 • -2

  Ja_gość

  21.10.2020, 12:01

  Ściema

  Ostatnio byłem tam żeby oddać trochę gruzu i meble ogrodowe to mi przy wyjeździe babka wręcza kwit do zapłaty na 160 zł mimo tego że mieszkam i mam zameldowanie na terenie gminy.Wredota rodem z prl.-u. Dopiero jak powiedziałem że biorę to zpowrotem i wywalę do lasu to mi odpóścili. Polityka śmieciowa do bani,kasę trzepią jak poj**ani a śmieci nie biorą. Nic dziwnego że pełno leży tego po rowach i w lasach.

  Odpowiedz
  IP: 185.135.xxx.xx7 
 • +2

  loki_gość

  21.10.2020, 15:49

  Haha który raz byłeś

  Tak to jest jak sie Fuszki na czarno robi nic nie odprowadza 30 raz byłeś z gruzem bo przekroczyłeś limit i chcesz na cwaniaka Zero Tolerancji dla Cwaniaka

  Cytuj
  IP: 94.254.xx1.xx2 
  -1

  observeur_gość

  21.10.2020, 23:37

  Pół roku temu mialem podobną historię z meblami i zużytymi płytami szalunkowymi w tym całym PSZOKu. Tak samo chcieli zainkasowac kasę, załadowałem spowrotem do bagaznika i zawiozłem do Gdańska, tam przyjęli bez cwaniakowania. Tczew - to stan umysłu.

  Cytuj
  IP: 37.248.xx8.xx8 
 • +3

  Pszok_gość

  21.10.2020, 13:31

  Psz9k, zuos, nowo wybudowane, nowoczesne, automatyczne a z roku na rok płacimy więcej, jak dynac tczewiakow przez 20 lat brodaty miras się nauczył

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx7.xx6 
 • +3

  Darek_gość_gość_gość

  21.10.2020, 17:08

  Byłem

  Byłem i więcej nie skorzystam. Trzeba stać w kolejce wielkich śmieciarek do wielkiej wagi na której ważony był mój mały pojazd z paroma drobiazgami rtv. Z wyjazdem tak samo, znowu kolejka wielkich pojazdów i powtórne ważenie. W sumie godzina dziesięć. Dlaczego nie ma oddzielnego wjazdu dla detalistów a nawet jakiegoś osobnego niewielkiego punktu odbioru dla drobiazgu rtv czy agd ? Z tego co kojarzę było kiedyś coś takiego gdzie można było zostawić tego typu odpady.

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx7.xx6 
 • ..._gość

  21.10.2020, 18:11

  zgadza się, ja stałem godzinę dwadzieścia, po to, żeby oddać kwit, bo nic nie płaciłem. Bezsens. Przy wyjeździe było 16 wozów bojowych i wywrotek i ja na końcu, bo trafiłem na złą godzinę, jak mi powiedziano.

  Cytuj
  IP: 188.147.xx2.xx8 
 • +1

  Szmaciaż_gość

  25.10.2020, 00:19

  Nic nie przyjmują

  Ten "doskonale" wyposażony kombinat najchętniej nic by nie przyjmował. To gigantyczna maszyna do odpadów, która ich nie chce. Załoga jest doskonale wyszkolona w "wiciu się jak piskorz". Od ponad pół roku staram się aby przyjęli ode mnie elektroodpady jako osoby z działalnością gospodarczą. Pomimo, że mają na swojej stronie cennik za przyjęcie takich odpadów to nie chcą ich przyjąć pomimo tego, że chcę im za to zapłacić. To dziwne. Na moje zapytanie email ktoś odpowiedział, że nie przyjmują odpadów o "firm zewnętrznych" ? Jesteśmy małą firmą z Tczewa i chcę zapłacić bardzo chętnie za przyjęcie odpadów. Niestety to niemożliwe. Jeszcze raz powtarzam: CHCĘ ZAPŁACIĆ za przyjęcie odpadów. Nie chcę się ich pozbyć w lesie lub utykać w osiedlowych kiblach. Jeżeli ktoś nie wieży to odpowiedź pani ze śmietniska: "Dzień dobry, RIPOK Tczew jest instalacją regionalną utworzoną dla 23 gmin w zakresie zagospodarowania odpadów komunalnych. Z tymi Gminami jesteśmy związani umowami i mamy obowiązek odbioru i zagospodarowania z ich terenu odpadów. Odpadów komunalnych. Gminy te również dostarczają nam elektronikę - w kodach grupy 20ej. Odpady elektroniki (a raczej części elektronicznych) klasyfikowane w grupie 16ej powstają w tzw. zakładach przetwarzania ZSEiE (zapewne Pana firma jest zarejestrowana jako przetwarzający lub zbierający ZSEiE). Nie mamy obowiązku przyjmowania z takich firm odpadów, nawet jeżeli mamy dane kody w pozwoleniach czy też w cenniku. Powiem więcej - czasami nawet nie mamy prawa ani możliwości przyjęcia tych odpadów - np. ze względu na limity ilościowe w zakresie zagospodarowania określone w decyzjach. Dlatego też obecnie dostarczanie do nas odpadów spoza systemu gminnego i innych niż komunalne wymaga każdorazowo naszej zgody. A udzielamy jej po weryfikacji kodu, możliwości zagospodarowania i limitów ilościowych. Proszę skontaktować się z firmami zajmującymi się odpadami przemysłowymi (może Oiler w Tczewie, Remondis elektrorecykling?) - oni prędzej przyjmą tego typu odpadów." Koniec Cytatu Klasyczna spychologia. Czyli do lasu, skoro nie chcą kasy. Hulaj dusza. Może lepiej do jeziora. A może jeszcze lepiej: walnąć to na drogę publiczną i dostanie się tylko mandat, resztę zrobią strażacy. Od strażaków przyjmą. Tonący brzytwy się chwyta. KATASTROFA

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx2.xx3 
 • observeur_gość

  25.10.2020, 01:30

  A jakież to odpady? Małogabarytowe? Moze coś podpowiem.

  Cytuj
  IP: 31.0.xx1.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA