Wady i zalety druku solwentowego - co warto wiedzieć?

(fot. mat. prasowe)
Wady i zalety druku solwentowego - co warto wiedzieć?
Technologia druku solwentowego jest chętnie wykorzystywana zwłaszcza w przypadku tworzenia zewnętrznych, wielkoformatowych materiałów o charakterze reklamowym. Jej zastosowanie ma zarówno plusy, jak i minusy. Czym charakteryzuje się druk solwentowy oraz jakie są jego największe wady i zalety?

Charakterystyka i zastosowanie druku solwentowego

Druk solwentowy bywa powszechnie nazywany solwentem. To specyficzna technologia, która od dawna cieszy się dużą popularnością w przypadku realizacji wielkoformatowych. Wyróżnia się stosowaniem urządzenia o nazwie ploter atramentowy i korzystaniem z tuszy, które powstają na bazie rozpuszczalników organicznych (zamiast tuszy na bazie wody). Niestety, są one toksyczne. Warto przy tym wiedzieć, że druk solwentowy ma trzy odmiany:

- twardy druk solwentowy - wyróżnia się największą trwałością, ale też największą toksycznością;

- druk solwentowy mild - ma średnią trwałość, jednak wykazuje nieco mniejszą toksyczność;
- ekosolwent - jest najmniej trwały, ale jednocześnie najbardziej przyjazny dla środowiska.

Technika poligraficzna druku solwentowego idealnie sprawdza się w przypadku tworzenia zewnętrznych materiałów reklamowych i marketingowych. Wykorzystuje się ją często w przypadku billboardów, bannerów, witryn, tablic, siatek mesh, kasetonów, potykaczy, plakatów, plandek na pojazdy itp.

Jakie zalety ma stosowanie tzw. solwentu?

Nie bez przyczyny druk solwentowy cieszy się dużą popularnością. Ta technika wydruku ma wiele zalet. Przede wszystkim jest korzystna cenowo. Ponadto wyróżnia się bardzo dobrą trwałością. Jest odporna na uszkodzenia oraz działanie takich czynników jak np. wilgoć, ścieranie, działanie promieni słońca czy zmienne temperatury. Wytrzymałość wydruków zależy od konkretnej odmiany solwentu, którą zastosowano. W przypadku twardego druku solwentowego jest to 3-7 lat, mild solwentu - 2 lata, a ekosolwentu - poniżej 2 lat.

Do zalet druku solwentowego należy również wyrazistość kolorów. Wydruki prezentują się bardzo dobrze. Ponadto ich przygotowanie jest szybkie, co stanowi kolejny plus.

Podstawowe wady druku solwentowego 

Druk solwentowy ma również pewne wady. Największą z nich jest jego niekorzystne oddziaływanie na środowisko naturalne i ludzi. Ze względu na to, że bazą wykorzystywanych w nim tuszy są toksyczne rozpuszczalniki, jest potencjalnie szkodliwy dla zdrowia. Z tego względu solwentu nie używa się w przypadku materiałów reklamowych czy marketingowych, które mają znaleźć się wewnątrz budynków. Na szczęście obecnie sporą popularność zyskuje ekosolwent, który jest o wiele bezpieczniejszy. Należy jednak pamiętać, że ma on wyższą cenę.

Do minusów druku solwentowego można też zaliczyć mniejszą precyzję wydruku. Nie jest to jednak istotna wada, ponieważ tę technikę wykorzystuje się głównie do przygotowywania wydruków wielkoformatowych, gdzie precyzyjność nie ma aż tak dużego znaczenia.

Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • qq_gość

    29.06.2023, 03:52

    Wielkoformatowy chodnik se wydrukuje...bo naczelnik nie ogarnia.

    Odpowiedz
    IP: 5.173.xx4.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.