Upamiętnili 99 rocznicę wkroczenia wojsk Hallera do Gniewu

(fot. gniew.pl)
Tczew - Upamiętnili 99 rocznicę wkroczenia wojsk Hallera do Gniewu
W poniedziałek na dziedzińcu gniewskiego zamku miała miejsce niecodzienna akademia. Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Gniewie zorganizowali wspaniałą lekcję historii, nawiązującą do wkroczenia wojsk gen. Hallera do Gniewu i włączenia naszego miasta do Macierzy.

Przedstawienie nawiązywało do historycznych dni z roku 1920, kiedy to Błękitna Armia, po blisko 150. latach niewoli, dokonała przyłączenia naszych ziem do Państwa Polskiego. W aktorów tej inscenizacji wcieliła się gniewska młodzież, przygotowana przez historyka i reżysera przedstawienia Jacka Ordowskiego. Scenki przeplatane były muzycznymi występami uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. gen. J. Hallera w Gniewie, którym akompaniował Wojciech Górski oraz wierszami poetki i działaczki społecznej Wiktorii Sidorowicz.

Przedstawienie, oprócz młodzieży obejrzeli także Starosta Powiatu Tczewskiego Mirosław Augustyn, Sekretarz Miasta i Gminy Gniew Danuta Zgubieńska oraz gniewianin Andrzej Banaszak, wnuczek prawdziwego hallerczyka, który przybliżył wszystkim postać swojego dziadka.


Pisarski talent zaprezentowała także rosnąca w Gniewie młoda poetka Zosia Kopp-Ostrowska ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. J. III Sobieskiego, która specjalnie na tę okazję napisała wiersz o Gniewie.

Galeria zdjęć do obejrzenia tutaj.

Drukuj
Prześlij dalej
 
KOMENTARZ DNIA