Konkurs Weki z Pomorskiej Spiżarni rozstrzygnięty. Ogórki z Kociewia docenione

(fot. pomorskie.eu)
Tczew - Konkurs Weki z Pomorskiej Spiżarni rozstrzygnięty. Ogórki z Kociewia docenione
Do konkursu Weki z Pomorskiej Spiżarni zgłoszono 39 produktów w 3 kategoriach. Zdaniem komisji konkursowej najlepszymi produktami lokalnymi okazały się: żurawina ucierana na surowo (kategoria produkt pochodzenia roślinnego), wypasiony jogurt naturalny (kategoria produkt pochodzenia zwierzęcego) oraz gulasz myśliwski (kategoria produkt mieszany).

Przypomnijmy, że konkurs został ogłoszony przez Zarząd Województwa Pomorskiego i trwał od 1 do 15 października.

- Plebiscyt cieszył się dużym zainteresowaniem wśród rolników prowadzących działalność w formie tzw. rolniczego handlu detalicznego - mówiła zastępca dyrektora Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWP Aneta Gajger.

Jakie produkty zgłaszano?

Konkurs rozgrywany był w 3 kategoriach: produkt pochodzenia roślinnego, zwierzęcego i mieszany. Do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego wpłynęło 39 zgłoszeń, w tym: 26 w kategorii produktów roślinnych, 5 - pochodzenia zwierzęcego i 8 - mieszanych. Wśród zgłoszonych produktów były: dżemy i konfitury z owoców, soki i syropy, sałatki warzywne, oleje tłoczone z nasion z rzepaku, lnu, pasztety, kiełbasy, jogurty, gulasze i bigosy.

Co oceniała komisja?

Oceny produktów dokonała, powołana przez marszałka województwa pomorskiego, komisja konkursowa pod przewodnictwem szefa kuchni Piotra Domańskiego. Komisja oceniała smak, zapach i wygląd przetworów, a także ogólna prezentacja produktu.

- Dodatkowe punkty można było zdobyć np. za niepowtarzalną recepturę, specjalny sposób obróbki, jak również posiadane przez wytwórcę certyfikaty np. ekologiczne - tłumaczyła Aneta Gajger
.
Warto podkreślić, że produkty musiały być wytwarzane w sposób niemasowy, tzn. musiały być zawekowanie i w minimum 50 proc. przygotowane ze składników z własnego gospodarstwa. Chodziło też o przygotowanie ich zgodnie z przepisami bezpieczeństwa żywności. Natomiast data przydatności do spożycia musiała być nie krótsza niż 10 dni od dostarczenia produktu komisji konkursowej.

Które produkty przypadły do gustu?

Zgodnie z werdyktem komisji wyłoniono laureatów konkursu w poszczególnych kategoriach.

Produkty pochodzenia roślinnego:

I miejsce - żurawina ucierana na surowo - Gospodarstwo Rolne, Małgorzata Siłakowska, Chrzanowo, powiat wejherowski
II miejsce - ekologiczny olej rydzowy - Gospodarstwo Rolne, Aneta i Jarosław Kułynycz, Koczała powiat człuchowski
III miejsce - ogórki królewskie - Markowe Przetwory, Mariusz Śledź, Małe Walichnowy, powiat tczewski

Produkty pochodzenia zwierzęcego:


I miejsce - wypasiony jogurt naturalny - Wypas u Tośka, Bartosz Krauze, Barłomino, powiat wejherowski
II miejsce - kiełbasa myśliwska w słoiku - Ekologiczne Gospodarstwo Agroturystyczne Pod Strzechą, Iwona i Michał Bianga, Kierzkowo, powiat wejherowski
III miejsce - zrazy wołowe - Gospodarstwo Rolne, Karolina i Mariusz Mierzejewscy, Chmielno, powiat kartuski

Produkty mieszane:

I miejsce - gulasz myśliwski - Ekologiczne Gospodarstwo Agroturystyczne Pod Strzechą, Iwona i Michał Bianga, Kierzkowo, powiat wejherowski
II miejsce - miód z pokrzywą - Kaszubskie Zioła, Bożena Ogar-Ekiert, Łąkie, powiat bytowski
III miejsce - miód z czarną porzeczką - Miodolandia ,Mateusz Browarczyk, Stanisławowo, powiat gdański

Konkurs zrealizowany został w ramach Planu Działania KSOW. Jego celem była promocja rolników zajmujących się przetwórstwem żywności i sprzedażą produktów wytworzonych z własnej uprawy, hodowli lub chowu oraz zwiększenie zainteresowania produktami lokalnymi wśród konsumentów.

Więcej tutaj.

Drukuj
Prześlij dalej