Młodzi w sieci - nadzieje i obawy

(fot. mat. prasowe)
Młodzi w sieci - nadzieje i obawy
Więcej internetowych przestępstw, ataków hakerskich, włamań i kradzieży - to główne obawy nastolatków związane z rozwojem Internetu. Znamy też nadzieje i oczekiwania młodych internautów.

Polskie nastolatki dorastały w zupełnie innym środowisku społecznym, technologicznym i kulturowym niż poprzednie generacje. Jak wynika z przygotowanego przez Pracownię Badań Społecznych NASK raportu "Nastolatki 3.0"* młodzi ludzie są online non-stop. Korzystają z sieci samodzielnie już od siódmego roku życia (im młodsze pokolenie, tym kontakt następuje wcześniej).

Internet jest wszystkim

- Nastolatki wykorzystują Internet przede wszystkim do rozrywki i traktują jako medium umożliwiające dostęp do kultury oraz jako ośrodek życia społecznego - mówi dr Agnieszka Ładna, ekspertka Pracowni Badań Społecznych NASK. - Internet dla młodych ludzi jest źródłem wielu korzyści takich jak poszerzanie wiedz czy możliwość autokreacji - dodaje.


W związku z tym, że Internet jest dla nich tak ważny, zapytaliśmy młodych ludzi o ich oczekiwania, nadzieje i obawy związane z rozwojem sieci i technologii cyfrowych.

I tak, co trzeci zapytany nastolatek chciałby w przyszłości pracować w zawodzie ściśle związanym z Internetem i/lub technologiami cyfrowymi.

Kolejne pytanie - w jakich sferach życia powinno się według Ciebie w większym stopniu wykorzystywać możliwości Internetu?

Pięć najpopularniejszych odpowiedzi to:

- Edukacja, szkoła, studia, kursy - 61,9%

- Zakupy - 50,5%

- Rozrywka - 46,5%

- Pasje, hobby - 46,2%

- Jedzenie, gotowanie, przepisy - 45,6%

Nadzieje online


Oprócz oczekiwań i potrzeb młodzi Polacy wyrazili nam także swoje nadzieje związane z rozwojem Internetu.

Oto jak odpowiedzieli na pytanie "W związku z rozwojem Internetu mam nadzieję, że...":

- Będzie coraz więcej otwartych i bezpłatnych zbiorów wiedzy, książek, filmów, muzyki, ilustracji, itp. - 74%

- Przez Internet będzie można załatwić coraz więcej spraw urzędowych i/lub administracyjnych - 57,6%

- Inteligentne urządzenia będą miały coraz bardziej przydatne funkcje - 48,1%

- Nauka i technika osiągną poziom zdecydowanie wyższy niż w czasach poprzednich pokoleń - 44,1%

- Będą powstawać coraz atrakcyjniejsze miejsca pracy - 40,8%

- Znikną bariery językowe i/lub kulturowe w komunikacji między ludźmi (język, kultura) - 40,5%

- Coraz większą część pracy i/lub działalności zarobkowej będzie można wykonywać przez Internet - 35,7%

- Reklamy i treści informacyjne będą coraz bardziej dopasowane do potrzeb użytkowników - 32,6%

- Będzie można korzystać z sieci bezinteresownej współpracy (np. bezkosztowa wymiana rzeczy)

- Dzięki technologiom, aby żyć na satysfakcjonującym poziomie, nie będzie trzeba pracować - 15,3%

- Inne - 1,8%

Z obawami

- Młodzi ludzie obawiają się, że wraz z rozwojem Internetu wzrośnie liczba ataków hakerskich, włamań na konta e-mail, kradzieży pieniędzy lub danych - mówi dr Agnieszka Ładna, ekspertka Pracowni Badań Społecznych NASK. - Nastolatki obawiają się m.in. także tego, że coraz więcej usług w sieci będzie płatnych, w związku z czym nie będą mogli z nich korzystać. Młodzi ludzie wskazują także na obawy związane z ograniczeniem swobody wypowiedzi w Internecie - dodaje.

Uczniowie zdają sobie też sprawę z zagrożeń, które mogą ich spotkać w Internecie. Bezpośrednie doświadczenie przemocy nie dotyczyło jedynie połowy badanych. Najczęściej nastolatkowie padali ofiarami wyzywania, ośmieszania i poniżania.

- To, co niepokoi to fakt, że blisko co trzeci poszkodowany w sieci uczeń nie podejmuje żadnego działania, nawet rozmowy z bliskimi, które mogłyby udzielić w tej sytuacji wsparcia - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Dlatego wkrótce rozpoczniemy adresowaną do rodziców kampanię edukacyjno-informacyjną. Chcemy ich edukować w zakresie bezpieczeństwa w sieci, m.in. po to, aby najpierw potrafili dostrzec, że ich dziecko jest ofiarą przemocy online, a później wiedzieli jak mu pomóc - dodaje szef MC.

* Badanie "Nastolatki 3.0" zostało zrealizowane przez Państwowy Instytut Badawczy NASK od września do listopada 2018 r. To trzecia edycja badania - zapoczątkowanego w 2014 r. i odbywającego się co 2 lata. W badaniu wzięło udział 1173 uczniów z 55 szkół z całej Polski, w tym uczniowie: szkół podstawowych (531), gimnazjów (25), liceów (456) i techników (161).

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • +2

    Konsultant

    28.07.2019, 12:53

    och ta nasza młodzież

    Zdjęcie do artykułu mówi wszystko. Czy rozmawiają ze sobą w sieci? Aż dziwne, że nie ma żadnych komentarzy, a zagrożenie jest poważne. Największą nadzieją młodych związaną z internetem jest to, że "Będzie coraz więcej otwartych i bezpłatnych zbiorów wiedzy, książek, filmów, muzyki, ilustracji, itp." Ciekawe jak dużo młodzieży z tego korzysta. Jaki rodzaj wiedzy jest poszukiwany?

    Odpowiedz
    Uż. zarejestrowany 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.