Biskup Konstantyn Dominik - kandydat na ołtarze

(fot. pelplin.pl)
Tczew - Biskup Konstantyn Dominik - kandydat na ołtarze
Na początku 2021 r. ukazała się w pelplińskim wydawnictwie Bernardinum książka zatytułowana "Biskup Konstantyn Dominik - nadzwyczajnie zwyczajny", To już kolejna publikacja poświęcona niezwykłemu kapłanowi, biskupowi sufraganowi chełmińskiemu, spoczywającemu na pelplińskiej nekropolii na wzgórzu, nad Wierzycą.

We wstępie autorstwa redaktora książki i moderatora konferencji Bogdana Wiśniewskiego czytamy:

"Nie było w jego życiu jakiegoś szczególnego przełomu, nie był prześladowany, a tym bardziej nie zginął za wiarę, nigdy nie dokonał jakiegoś spektakularnego czynu, pokłosiem jego działalności nie są znaczące czy wybitne dzieła. Nawet śmierci nie towarzyszyły jakieś dramatyczne okoliczności. Wydawałoby się, że niczym nadzwyczajnym się nie wyróżniał... <>.

Biskup Konstantyn Dominik - kandydat na ołtarze. To jemu poświęcona została czwarta z kolei konferencja popularnonaukowa z cyklu "Wielcy ludzie małego Pelplina", która odbyła się 7 listopada 2020 r., a zorganizowana została przez Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Bibliotekę Diecezjalną im. Biskupa Jana Bernarda Szlagi. Konferencja nieco inna od poprzednich, bardziej nastawiona na ponowne przywołanie tej postaci, z zupełnie nieskromną nadzieją na zintensyfikowanie procesu beatyfikacyjnego, który trwa już od 1965 r. Trudno o tym nadzwyczajnie zwyczajnym duszpasterzu diecezji chełmińskiej napisać coś zupełnie nowego, odkrywczego. Warto jednak, a nawet trzeba jego postać przywoływać. I stąd pelplińska konferencja, i stąd ta publikacja".


Książkę otwierają dwa artykuły odnoszące się do problematyki kaznodziejskiej sługi Bożego Konstantyna Dominika. Ks. prof. Jan Walkusz analizuje te kazania, które dotyczą istoty pracy, szczególnie jej duchowego wymiaru. Zaś ks. Karol Misiurski zajął się tematyką maryjną w kaznodziejstwie przyszłego biskupa.

Ks. dr Krzysztof Koch ukazuje biografię biskupa Konstantyna Dominika, zwracając uwagę na te jego cechy, które świadczą o świętości życia.

Dr Eugeniusz Pryczkowski odwołuje się do kaszubskiego rodowodu Sługi Bożego. Pokazuje jego przywiązanie do rodziny, tradycji, także rodzimego języka. Używał go jednak tylko w sytuacjach mniej oficjalnych. Podkreślał, że najpierw jest się księdzem, a później dopiero Kaszubą.

Interesujące są wypowiedzi dwóch kleryków. O wpływie rektora i biskupa Dominika na duchowieństwo chełmińskie pisze Krystian Rink z pelplińskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Wojciech Zielke z Gdańskiego Seminarium Duchownego jest dalekim krewnym Sługi Bożego. Jego wypowiedź ma więc charakter świadectwa ukazującego zasłyszane opowieści o tak zacnym krewnym, na którego wychowanie i duchowość miały wpływ wyniesione z gnieżdżewskiego domu wartości chrześcijańskie, rodzinne i patriotyczne.

Teresa Hoppe zdaje relację z zainicjowanej przez nią i środowisko gdyńskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Wielkiej Nowenny Błagalnej w intencji rychłej beatyfikacji biskupa Dominika, która miała miejsce w kościołach archidiecezji gdańskiej i diecezji pelplińskiej w latach 2002-2010.

O tym, w jaki sposób kultywuje się pamięć o Nim w swarzewskiej, a więc rodzinnej, parafii pisze obecny i długoletni proboszcz i jednocześnie kustosz sanktuarium Królowej Polskiego Morza ks. Stanisław Majkowski. Charakter świadectwa mają także wypowiedzi ukazujące pracę wychowawczą dwóch szkół Dominikowych: Szkoły Podstawowej w Swarzewie i Szkoły Podstawowej nr 2 w Pelplinie. Zamyka tę część książki wspomnienie znanego artysty rzeźbiarza Wawrzyńca Sampa, ukazujące związki jego rodziny z kandydatem na ołtarze z Gnieżdżewa.

W aneksie zamieszczono trzy teksty ukazujące biskupa Konstantyna w różnych formach literackich: kazanie wygłoszone przez ks. Franciszka Sawickiego w przeddzień drugiego pochówku biskupa Dominika, jaki miał miejsce w Pelplinie 7 marca 1949 r.; tekst ks. Janusza St. Pasierba ze zbioru esejów "Gałęzie i liście", z którego pochodzi ta najkrótsza i wydaje się że najcelniejsza charakterystyka kandydata na ołtarze: "nadzwyczajnie zwyczajny" oraz odezwa biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi z 2003 r. w sprawie procesu beatyfikacyjnego.

Zamyka tę książkę tekst pieśni Eugeniusza Pryczkowskiego "Rozsewac miłot?" z muzyką Jerzego Łyska, a także kilka prób poetyckich młodych ludzi - uczniów szkół Mam nadzieję, że nie będzie to stanowiło przeszkody w lekturze książki, która ma raz jeszcze ukazać tego, który dzięki miłości do drugiego człowieka, uśmiechowi kierowanemu do każdego, roztropnością i zrównoważeniem, posłuszeństwem, powściągliwością, anielską cierpliwością, uległością i najzwyczajniejszą dobrocią zasłużył sobie na miano współczesnego świętego.

Warto podkreślić, że książka ukazała się dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Tczewie oraz proszącego o anonimowość donatora. Jej wartość znacznie i znacząco podnosi recenzja naukowa ks. prof. dr. hab. Anastazego Nadolnego.

Publikacja, której drugie wydanie - pod auspicjami Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego - przygotowywane jest już do druku, czeka teraz na zniesienie lub chociażby poluzowanie pandemicznych restrykcji, aby mogły odbyć się publiczne promocje.


Społeczności lokalne (parafie, oddziały Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, biblioteki, domy kultury etc), które są zainteresowane promocją książkę, proszone są kontakt mejlowy wispel@wp.pl w celu ustalenia terminu i miejsca spotkania poświęconego biskupowi Konstantynowi Dominikowi.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (15)
dodaj komentarz

 • +1

  Łupaszko_gość_gość

  15.02.2021, 05:59

  '' a'la long"

  Siedzi jak jakiś bonzo z tym sygnetem :)

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx2.xx6 
 • -1

  Szatan_gość

  15.02.2021, 06:33

  Byś miał sygnet za taką kasę, też byś tak siedział.

  Cytuj
  IP: 83.12.xx0.xx8 
  +1

  EkO_gość

  15.02.2021, 06:37

  Aż tak dużo przerw macie?

  Cytuj
  IP: 82.160.xx7.xx5 

  mirek_gość

  15.02.2021, 09:11

  i to właśnie jest ciekawe - jedyny hejt, jaki znajdują nasi umiłowani bracia, to pozycja do zdjęcia, a w tym okresie, wszystkie zdjęcia tak wykonywano... czyli nic nie znaleźli na niego. Cieszy, choć pewnie Szatan zaraz napisze, że dobrze ukryli, albo źródła spalili. Ja tylko wypowiem się na temat Eugeniusza P. - Kaszubi prawdziwi go nie lubią, a wręcz nienawidzą. Jako Kociewiak powiem jednak, że dla języka dużo zrobił, choć zastanawia niechęć Kaszubów do niego (nie mówię o pseudonaukowym środowisku Eugeniusza, tylko o społecznościach Kartuz, Żukowa, Bytowa etc.). Cieszy jeszcze recenzja ks. Nadolnego - oby Bóg dał mu jak najwięcej lat, to jest tytan pracy. Pozdrawiam!

  Cytuj
  IP: 79.163.xx7.xx3 

  DillermanD_gość

  15.02.2021, 11:37

  Kebab.

  ??? ???? ??? ?????. ??????? ??? ? ????? ?? ???? ?????? ??????? ?? ??????.

  Cytuj
  IP: 83.12.xx0.xx8 
  -2

  Szatan_gość

  15.02.2021, 11:41

  A to ciekawe co mówisz. My o sygnecie, ty o aktach. Coś paliłeś? Pewnie jakieś akta... :D Tak swoją drogą, to w Bytowie niespecjalnie ktokolwiek o nim słyszał...

  Cytuj
  IP: 83.12.xx0.xx8 
 • -3

  klan mafi_gość

  15.02.2021, 07:07

  obrazek nie święty

  na ołtarze chyba w kościele lucyfera. Czy za jego czasów nie było pedofili?

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx0.xx6 
 • Szatan_gość

  15.02.2021, 11:39

  O, wypraszam sobie. Lucek, powiesz coś?

  Cytuj
  IP: 83.12.xx0.xx8 
  +1

  Lucyfer_gość

  15.02.2021, 12:23

  E, Ty kolo. Tam są drzwi. I z łaski swojej trzymaj się z dala od moich włości. Nie dla psa kiełbasa.

  Cytuj
  IP: 83.12.xx0.xx8 
 • +1

  Gość_gość

  15.02.2021, 08:58

  Może warto przypomniec postać Ks. Okonia kapelana Armii Krajowej, który ratował również Żydów w czasie wojny między innymi słynnego Kosińskiego tak tak tego od kłamliwej książki Malowany Ptak (tak naprawdę nazywali się Lewinkopf). A potem po wojnie ten sam Kosiński nawet nie kiwnął palcem by go ratować go z rąk ubeckich oprawców, przesłuchiwany, katowany.

  Odpowiedz
  IP: 78.31.xx6.xx8 
 • moje motto_gość_gość

  15.02.2021, 14:43

  zyj i daj innym zyc

  Ja na waszym kochana redakcjo tcz.pl bym sie wstrzymal z ta tematyka, nie gasna echa po wdowie a tu znow wyciagaja na oltarze, dla przypomnienia cesarz Konstaty to taki drugi Neron zamordowal wlasnego syna, zone, tescia i trzy razy zostal swietym, to jest kpina z barankow bozych

  Odpowiedz
  IP: 37.201.xx3.xx2 
 • +1

  oko_gość

  15.02.2021, 14:51

  KK w Polsce nigdy nie był patriotyczny,zawsze stawał po stronie każdej władzy byle móc pomnarzać swoje majątki,przykład rozbiorów Polski gdzie w nich uczestniczył i kierował się interesami Watykanu.

  Odpowiedz
  IP: 77.103.xx5.xx5 
 • +3

  olka_gość_gość

  15.02.2021, 15:17

  nadmiar świętych

  Od tych świętych to za chwilę niebo się zarwie.

  Odpowiedz
  IP: 83.21.xxx.xx1 
 • PLUSUJEMNY_gość_gość_gość

  15.02.2021, 15:21

  Jednego zrobili "SANTO SUBITO".

  Po latach wiemy,dlaczego "subito",bo nie był taki"santo".Już u JPII na siłę szukano "cudów",aby można uczynić go "świętym".No,gdyby nie "cudownie wyleczona zakonnica",byłoby trudna.Ale się udało.Teraz to dopiero "uduchowieni" mają zagwozdkę-jak zrobić świętym,który właściwie niczym się nie wyróżniał?I BINGO!Właśnie brak "świętosci" u kaatabasa ,to najlepszy CUD!Już ma ulicę na Górkach,ale to mało ,jak to u KK.Będzie wnoszenie na ołtarze ,będzie celebra,goście zaproszeni,będzie kasa i dużo"świeżego mięska".I tak CIEMNY LUD zapomniał już właściwie o ci chodzi z tym JEZUSEM.W POLSZCZE CIEMNY LUD MODLI SIĘ NON STOP O WSZYSTKO I DO WSZYSTKICH ,oprócz BOGA!To już nie jest Kościół,to SZOPKA I SEKTA,gdzie wielbi się głównie przywódców.ALLELUJA I DO PRZODU.

  Odpowiedz
  IP: 95.51.xx9.xx3 
 • gosc001_gość

  15.02.2021, 20:49

  Santo Subito

  ... oto wielka tajemnica wiary, dawajcie jeno euro i dollary............ Amen ;o)

  Cytuj
  IP: 84.158.xx1.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA