Włącz się do akcji budowy szkoły w Rwandzie w Afryce

(fot. mat .prasowe)
Tczew - Włącz się do akcji budowy szkoły w Rwandzie w Afryce
Tczewianin Krzysztof Giełdon jest koordynatorem projektu utworzenia szkoły w Ruhango dla około 1 000 dzieci w Rwandzie w Afryce.

Ruhango jest miejscowoscią położoną w centrum kraju w Rwandzie około 20 km od najbliższego miasta Gitarama. Rejon obejmuje około 54.000 ludności, gdzie prowadzimy duży ośrodek zdrowia ze szpitalem, porodówką, przychodnią, ośrodkiem dożywiania, laboratorium już ponad 30 lat.

Ludność miejscowa żyje z rolnictwa na terenie o bardzo słabej do uprawy, skalistej, kamienistej ziemi, którą uprawiają jedynie motyką , mając jedynie małe skrawki ziemi. Pomimo wielkich wysiłków przy uprawie tej ziemi motyką na skałach efekty zbiorów są bardzo nikłe. W Rwandzie duży procent dzieci sierot żyje samotnie w swoich lepiankach. Skazane są one na straszny los w biedzie i nędzy.

Kiedy w ich domach panuje nędza i brakuje dosłownie podstawowych środków do życia, dzieci te zamiast do szkoły zmuszone są przez swój los do szukania jakiejkolwiek pracy zwłaszcza noszą na głowie worki z węglem drzewnym lub żywnością na targowiskach, w ten sposób zarabiają na nędzne posiłki. Inne noszą ciężary przy budowach. Wobec takiej rzeczywistości tylko 50% dzieci wiejskiej uczęszcza do szkoły a jeszcze mniejszy procent kończy szkołę podstawową, znaczny procent pozostaje analfabetami. Bardzo duży procent dzieci nawet w wieku przedszkolnym staje się dziećmi ulicy. Często matki wdowy nie mające nawet skrawka ziemi, nie mające pracy, nie są w stanie zapewnić dziecku edukacji w szkole.


Brak przedszkola i szkoły podstawowej w Ruhango jest wielkim problemem. Od wielu lat budowa szkoły i przedszkola było wielkim pragnieniem ludności lokalnej. Ogromna liczba dzieci ulicy, powiększa się każdego roku. Dzieci te są sierotami, z bardzo biednych rodzin i nie mają możliwości nauki.

Szkoła pozwoli na realizacje:

Możliwości uczenia się w szkole podstawowej dzieciom z najbiedniejszych rodzin,
Zmniejszy ilość dzieci ulicy, pozwoli im powrócić do życia godnego i umożliwi kształtowanie i przygotowanie do odpowiedzialnego życia.
Ułatwi kontakt z rodzicami i opiekunami dzieci, ułatwi przygotowanie rodziców do odpowiedzialnego i katolickiego wychowywania dzieci
Prowadzenia nauki katechezy w szkole dla dzieci i rodziców, zwłaszcza przygotowanie dzieci do sakramentów
Zmniejszy codzienne pokonywanie dużych odległości pieszo do odległej szkoły.
Zmniejszy wielką liczbę dzieci zagłodzonych, pomagając tym dzieciom w nowej szkole
Poprawi struktury nauczania higieny i żywienia dzieci
Zmniejszy leczenie dzieci i dorosłych sposobami tradycyjnymi, co jeszcze bardziej pogarsza stan zdrowia i prowadzi do smierci tych dzieci
Pomoże w uświadomieniu przyczyny choroby AIDS i skutecznym zapobieganiu tej chorobie;
Potrzeby

Szkoła będzie jedynym miejscem, gdzie w promieniu 10 km dzieci będą mogły się uczyć. Po zbudowaniu szkoły podstawowej liczba dzieci analfabetów znacznie obniży się. Są to ludzie bardzo biedni, których nie stać na zakup żywności, tym bardziej na dojazd do odległej szkoły podstawowej, która i tak jest już przepełniona ilością ponad 2 000 dzieci bez pomocy dydaktycznych i bez środków higieny w szkole. Poza tym doskwiera brak wody i elektryczności w tej szkole.

Szkoła podstawowa w Ruhango ma powstać na wyraźną potrzebę miejscowej ludności, która jest całkowicie zapomniana i pozostawiona strasznemu losowi biedy i wyniszczenia. Więcej informacji można znaleźć pod adresem:
https://salvatti.pl/


Z wielką nadzieją i prośbą o pomoc !

Siostra Marta Litawa, Misjonarka Pallotynka z Rwandy - tel.+ 48 888 536 552, e-mail: martalitawa@wp.pl

Krzysztof Giełdon , Tczewianin, koordynator projektu - tel .+48 691 111 492, e-mail: fotouno@wp.pl

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (23)
dodaj komentarz

 • -1

  bankier_gość

  15.02.2021, 07:04

  pomoc , ale dlaczego my

  kolejna medialna ściema . A gdzie są te wszystkie wielkie korporacje, które przez dziesiątki lat doiły murzynów.? Gdzie ten wielki kościół katolicki ze swoimi bogactwami. ? Jak zawsze ONI wielcy tego świata spychają pomoc na zwykłych obywateli. Gdzie ta merkelowa co sprowadza czarnych do europy. Niech się murzyni do roboty wezmą. A potrafią tylko leżeć pod palmą i palić marychę.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx0.xx6 
 • EkO_gość

  15.02.2021, 09:18

  ach...

  Poczytaj chłopie o tym ile robi KK na całym świecie. Robi sporo dobrego. koszty pomocy dla Afryki powinni głównie ponosić dawni kolonizatorzy, którzy doili afrykańskie regiony z ich bogactw. Afryka byłaby dzisiaj inna, gdyby mocarstwa kolonialne choć trochę pomyśleli o jej mieszkańcach. Murzyni byli traktowani jako niewolnicza siła robocza. Wszelkie kadry były europejskie. Afryka jest zacofana, ale to nie jej wina.

  Cytuj
  IP: 82.160.xx7.xx5 
 • -6

  Marzena _gość_gość

  15.02.2021, 07:44

  Może niech spróbują gry na giełdzie lub kupować bitcoiny.

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx8.xx8 
 • -6

  XX_gość

  15.02.2021, 08:47

  ODEZWA do biedaków

  Panie KRZYSZTOFIE z motyką na księżyc tak wygląda Pana działanie. ODEZWA w celu budowy szkoły w RWANDZIE w pierwszej kolejności powinna być skierowana do bogatych polityków , duchownych i różnego typu ekspertów od covidu tam jest potencjał finansowy . ZWRACA się PAN do tczewskich biedaków ,co po 1200 zł mają emerytury i są wspomagane przez świadczenia z MOPS. Warto tam ,zwrócić się jak również do handlarzy różnego rodzaju sprzętem potrzebnym do leczenia covid -19.

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx2.xx9 
 • -1

  gvgh_gość

  15.02.2021, 09:47

  A może zbiórka na szkolę na górkach ?

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx6.xxx 
 • +1

  Luc_gość

  15.02.2021, 12:27

  A podatki to na co idą?

  No jeszcze tego brakuje, żebyśmy wyręczali nieudolny rząd w budowaniu szkół! Doją nas z każdej strony, a efektów nie widać. Służba zdrowia, gdyby nie WOŚP, to by była sprzętowo na poziomie Bangladeszu może. Polskie szkoły niech buduje polski rząd. A Rwandy raczej nie stać na budowanie szkół, bo nie mają z kogo podatków doić, więc akcja pomocowa zacna.

  Cytuj
  IP: 185.167.xx2.xx8 

  Szatan_gość

  16.02.2021, 06:20

  A wyręczać nieudolny rząd rwandy to możemy? To już wolę nasz, bo to dla naszych dzieci.

  Cytuj
  IP: 83.12.xx0.xx8 
 • +1

  Mnietek_gość_gość

  15.02.2021, 10:23

  Dobry Samarytanin

  Drodzy komentujący a jeśli to wy w następnym wcieleniu urodzicie się w wiosce w Rwandzie to co powiecie komentującym w ten sposób Tczewianom? Może: "Jesteście bardzo mądrzy i inteligentni, macie rację i dziękujemy Wam za wasze głęboko przemyślane opinie", a może: "Być może macie rację ale pomóżcie naszym dzieciom zdobyć edukację, wtedy zaczniemy się rozwijać cywilizacyjnie i Afryka dogoni Europę"

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx2.xx3 
 • Dred24_gość

  15.02.2021, 12:30

  Racja

  Może nie od razu w następnym wcieleniu, ponieważ to kłóci się z wiarą, ale powinniśmy podziękować Panu Bogu za to, że żyjemy w Polsce, a nie np. W Rwandzie, albo Indie, Bangladesz itp. Pomagać powinniśmy, a kto nie chce, albo nie może niech swój komentarz zachowa dla siebie.

  Cytuj
  IP: 5.173.xx5.xx9 
  +1

  Tolek_gość

  15.02.2021, 23:12

  Rwanda

  Niestety na świecie od wieków jest taka ,, sprawiedliwość", że bogaci mają jedzenie, a biedni apetyt. Smutne Popieram inicjatywę p.Krzysztofa.

  Cytuj
  IP: 5.173.xx8.xx3 
  +2

  DillermanD_gość

  16.02.2021, 06:49

  Nic nie powiemy... Nawet nie będziemy mieli świadomości o istnieniu takiego czegoś jak Tczew. I tak na marginesie, w następnym wcieleniu? Chodzi o nawóz z naszego truchła czy może o jakieś urojone fantazje typu niebo, piekło etc.?

  Cytuj
  IP: 83.12.xx0.xx8 
  +2

  Szatan_gość

  16.02.2021, 06:50

  Bogaci, biedni itd. Jak to ładnie wygląda jak się głosi takie górnolotne hasełka. Afryka nie dogoni europy, gdyby mogła to zrobić, to już dawno efekty byłyby zauważalne. Afryka po prostu czeka aż przyjdzie ktoś i zbuduje im za darmo szkołę, wykopie studnię albo przyśle lekarzy. Bo tak, bo im się "należy", bo inni są bogaci a oni tacy biedni. Trzeba skończyć z kultem biedy. Masz to, na co sam zapracowałeś. Jak nie umiesz wywalczyć sobie więcej, to nie masz. Bogaci są bogaci bo na to zarobili, w taki lubi inny sposób. Dlaczego teraz mają dawać cokolwiek tym, którzy nie potrafią albo im się nie chciało? Cóż, ja kiedyś też będę bogaty - takie postanowienie mam - i to będzie mój dobytek, i g*wno komu do niego. Bajeczki o przyszłych wcieleniach zostaw zaś dla rozkapryszonych celebrytów.

  Cytuj
  IP: 83.12.xx0.xx8 
 • +4

  anty papa_gość

  15.02.2021, 10:33

  sprzedac wszystko z KRK

  "Poczytaj chłopie o tym ile robi KK na całym świecie. Robi sporo dobrego. koszty pomocy dla Afryki powinni głównie ponosić dawni kolonizatorzy, którzy doili afrykańskie regiony z ich bogactw. Afryka byłaby dzisiaj inna, gdyby mocarstwa kolonialne choć trochę pomyśleli o jej mieszkańcach. Murzyni byli traktowani jako niewolnicza siła robocza. Wszelkie kadry były europejskie. Afryka jest zacofana, ale to nie jej wina."

  ile zrobił . mało ale i tak tylko na pokaz . Ponieważ taki papa lubi się wozić i chodzić w purpurze i , toć to same antychrysty .

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx0.xx6 
 • +1

  EkO_gość

  15.02.2021, 14:04

  bzdury pleciesz

  Jest wielu misjonarzy, którzy swoje życie poświęcili innym i nie czerpią z tego żadnych profitów. Misje Kościoła masz w Ameryce Środkowej, Afryce, Azji itd. W wielu przypadkach Ci ludzie ryzykują własnym zdrowiem i życiem. Zgodzę się, że wielu księży niewłaściwie pełni posługę, ale misjonarzy bym do nich nie zaliczał. Tam też oczywiście znajdą się jacyś źli, ale sam fakt poświęcenia swojego życia dla innych jest wymowny. Księża żyją w różnych niebezpiecznych miejscach, w skrajnych warunkach. Pomagają przy różnych chorobach zakaźnych. Uczą dzieci. Warto to docenić.

  Cytuj
  IP: 82.160.xx7.xx5 
 • +1

  XD_gość

  15.02.2021, 11:33

  "Poczytaj chłopie o tym ile robi KK na całym świecie. Robi sporo dobrego. koszty pomocy dla Afryki powinni głównie ponosić dawni kolonizatorzy, którzy doili afrykańskie regiony z ich bogactw. Afryka byłaby dzisiaj inna, gdyby mocarstwa kolonialne choć trochę pomyśleli o jej mieszkańcach. Murzyni byli traktowani jako niewolnicza siła robocza. Wszelkie kadry były europejskie. Afryka jest zacofana, ale to nie jej wina."

  Proszę Cię, Kościół nie robi NIC "dobrego" bezinteresownie - nie mówie o księżach tylko o kościele jako instytucji. Im na rękę szerzyć MISJE i nawracać według własnej wiary - a czy tubylcy tego chcą to już nikt o to nie zapyta :) Ale z resztą zdania się zgadzam.

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx6.xx4 
 • kkk_gość

  15.02.2021, 11:55

  tnij.tcz.pl/?u=c0c15e

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx4.xx5 
 • Luc_gość

  15.02.2021, 12:32

  Użyj mózgu raz w życiu

  A kolega potrafi łączyć fakty? Im więcej szkół, szpitali i fabryk powstanie w Rwandzie i innych krajach afrykańskich, tym mniej Afrykanów będzie chciało przyjechać do Europy.

  Cytuj
  IP: 185.167.xx2.xx8 
  -1

  xxx_gość

  15.02.2021, 22:20

  jesteś upośledzony jak 99 % społeczeństwa, twoje spaczenie powoduje u mnie frustrację w stylu j**nąć TSAR bomb

  Cytuj
  IP: 83.23.xx4.xx5 
 • Julian Landowski_gość

  15.02.2021, 13:46

  Julas ty nieudaczniku z łuszczycą :D

  Odpowiedz
  IP: 83.20.xx6.xxx 
 • -1

  Gupi_gość

  15.02.2021, 17:23

  Afryka ma pozostać biedna i ciemna .

  To wieloletni plan KK i białych ludzi . Jeżeli Afryka rozwinelaby się, to byłaby zbyt dużym zagrożeniem dla Europy . Przypominam ze sama Algieria tylko ,jest wielkości połowy Europy . Kropka

  Odpowiedz
  IP: 95.90.xx4.xx1 
 • Szatan_gość

  16.02.2021, 06:56

  Ale Afryka się nie rozwinie. To leży w mentalności zamieszkujących ją ludów. Rozwinęła się część północna - obecne kraje arabskie (poczytaj źródła historyczne, choćby czasy średniowiecza), a reszta od lat mieszka w chatkach z g*wna. Kolonizatorzy nie mają tu nic do rzeczy, bo ten rozwój nie następował również zanim się pojawili. Zobacz, co dzieje się w RPA gdzie władzę odzyskali "pierwotni mieszkańcy". Poczytaj... Tak przy okazji, nie wielkość państwa determinuje cokolwiek.

  Cytuj
  IP: 83.12.xx0.xx8 
 • +2

  trojan_gość

  15.02.2021, 18:03

  ehh

  Niech pis da i caritas. I rydzykj.

  Odpowiedz
  IP: 141.0.xx8.xxx 
 • gość_gość

  16.02.2021, 07:27

  Nie tak dawno i my byliśmy murzynami. Zapomnieliśmy, jak biała Europa pomagała nam zrzucić piętno niewolnictwa.

  Odpowiedz
  IP: 78.31.xx6.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA