Zamieniają szlak spacerowy w wysypisko. "Z azbestem to już przesada" [AKTUALIZACJA]

Dzikie wysypisko w okolicach Lasku Miejskiego (fot. czytelnik)
Tczew - Zamieniają szlak spacerowy w wysypisko. "Z azbestem to już przesada" [AKTUALIZACJA]

zobacz galerię zdjęć: 8
Chociaż śmieci można za darmo oddać w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów - to wciąż pełne odpadków są rowy melioracyjne, łąki i lasy. Nasz czytelnik zwraca uwagę na śmieci podrzucane w okolice drogi prowadzącej do tzw. "lasku miejskiego". "Ostatnio ktoś wyrzucił nawet azbest" - alarmuje internauta - "to już przesada".

Droga, o której pisze internauta, odbiega od ulicy Poligonowej, prowadząc w kierunku lasu w okolicy Rokitek.

- Często tam na spacery chodzę z 4-miesięcznym synkiem. Śmieci jest coraz więcej. Ale z dachem asbestowym to już przesada... - pisze czytelnik.

Okazuje się, że teren byłego poligonu jest własnością Agencji Mienia Wojskowego z siedzibą w Gdyni:

- Nasza straż miejska zwróciła się do AMW o posprzątanie tego terenu. - informuje Małgorzata Mykowska, rzeczniczka Urzędu Miasta w Tczewie.

Urzędnicy przypominają również, że od kilku lat w Tczewie przy Zakładzie Utylizacji Odpadów Stałych (ul. Rokicka) - czyli zaledwie kilkaset metrów od wspomnianego terenu - funkcjonuje Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów. Śmieci można tam zawieźć nieodpłatnie:

- Mieszkańcy mogą zawozić odpady do PSZOK-u. Odpady odbierane są od mieszkańców Tczewa bez opłat, ale muszą się oni wylegitymować (aby stwierdzić, że rzeczywiście są mieszkańcami naszego miasta). - dodaje Mykowska.


Aktualizacja:


Poniżej stanowisko nadesłane przez Małgorzatę Weber, rzeczniczkę AMW:

Obszar byłego poligonu położonego w Tczewie to teren o powierzchni ok. 140 ha. Z uwagi na tak dużą powierzchnię i koszty Agencja Mienia Wojskowego nie jest w stanie ogrodzić lub monitorować całości terenu. Jednak pracownicy Oddziału Regionalnego AMW w Gdyni przeprowadzają tam okresowe kontrole. Brak ogrodzenia powoduje możliwość swobodnego korzystania z terenu byłego poligonu i przez mieszkańców Tczewa jest on traktowany jako teren publiczny, choć tereny należące do AMW nie pełnią takich funkcji.

W związku z zanieczyszczeniem działki, Oddział Regionalny AMW w Gdyni jest na etapie wyszukania firmy sprzątającej, która m.in. zutylizuje szkodliwy eternit, który został wyrzucony na tym terenie.

Ewentualna sprzedaż i zagospodarowanie tego terenu przez AMW możliwe będą po uchwaleniu przez gminę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (aktualnie obowiązuje tam studium). To pozwoli również - w oparciu o obowiązujący mpzp - podzielić obszar byłego poligonu, co powinno ułatwić znalezienie potencjalnych inwestorów na tę nieruchomość. Do czasu sprzedaży Oddział Regionalny AMW w Gdyni planuje zawrzeć umowy dzierżawy dotyczące części terenu. Najbliższy przetarg odbędzie się 14 sierpnia br.

Zadaniem AMW jest sprzedaż zbędnych wojsku nieruchomości. Ze środków uzyskanych w ten sposób Agencja realizuje nowe inwestycje dla polskich żołnierzy.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (9)
dodaj komentarz

 • +14

  adfc_gość

  07.08.2018, 11:18

  w czym problem

  Zamontować przenośne kamery,i walić kary,tylko że tym ze straży miejskiej się nie chce wolą walić wyniki na donosach

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx4.xx5 
 • -3

  SCEPTYK_gość

  07.08.2018, 11:46

  Chyba nie przypadkowo...

  akcja filmu "POLSKIE GOWNO" powiązana jest z Tczewem?W ubiegłym tygodniu syf nad jeziorem ,teraz syf na szlaku spacerowym.Nie wierzę ,że ktoś tego nie widzi,tylko nie reaguje.Na koszulce "Smierć wrogom ojczyzny",na bicepsie wytatuowany orzeł,biało -czerwona osłonka na lusterku,a ŚMIECI DO LASU,BUTELKI PO PIWIE W KRZAKI,ACO ,KTO ZABRONI PATRIOCIE?

  Odpowiedz
  IP: 83.21.xx3.xx1 
 • +11

  kik_gość

  07.08.2018, 12:07

  Syfiarzy nalezy karać bardzo surowo, począwszy od wysokich mandatów przez nakaz posprzątania po wiele godzin prac społecznych i publikację wizerunku! A z drugiej strony niech w końcu przywrócą kosze na śmieci! prawie ich nie ma! Do tego nalezy nakazać ogródkom działkowym posiadanie kontenerów przynajmniej od marca do października - listopada

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx2.xx2 
 • +2

  ..._gość

  07.08.2018, 12:08

  Takie jest oblicze prawdziwych Polaków.

  Wywalić śmieci do rowu, rozwalić wiatę przystankową... Ale gdy pełno w szkle to uważaj, bo pamiętamy... Batalion Zośka i duma rozpiera z silnej ojczyzny.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xx1 
 • +2

  ka_gość

  07.08.2018, 13:25

  zaskakująca odpowiedź

  Zaskakująca odpowiedź: Zwróciliśmy się do AMW o posprzątanie terenu. Może należałoby zwrócić się do prokuratury? Może poszukać na własnym podwórku (jeżeli mieszkańcy nie wiedzą, że za darmo można odstawić śmieci dna wysypisko, to znaczy, że akcja informacyjna była przeprowadzona mało skutecznie)?

  Odpowiedz
  IP: 79.189.xx0.xx0 
 • +4

  Kurdupel_gość_gość

  07.08.2018, 13:34

  Dziwne miasto.

  Dziwne,że posiadacze ogródków działkowych no płacą za wywóz śmieci ,a jak płacą to są grosze.Oscienne gminy pobierają opłaty za wywóz śmieci z działek i są to kwoty 200 zł za okres od maja do października i płaci każdy ,kto ma jakąś budkę na działce,a śmieci są wywożone regularnie.To można przypuszczać,że z działek w Tczewie po grillach odpadki wynoszą krasnoludki.Po drugie - buduje się ścieżki rowerowe,place zabaw,a gdzie i ile jest kibelkow w Tczewie?????? . .

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx2.xx4 
 • Elllllo_gość

  07.08.2018, 14:29

  Kochamy się do Europy ale jak narazie to blisko nam do 3cich krajów Polacy nigdy nie będą brano poważnie sami widzicie jakie brudasy z nas

  Odpowiedz
  IP: 88.87.xx5.xx4 
 • -3

  x_gość

  07.08.2018, 16:41

  x

  Przy ul Bałdowskiej też są tereny AMW i PIS zablokował sprzedaż działek Kto zdążył kupić to wygrał ,z poligonem będzie podobnie

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx2.xxx 
 • -1

  {jord_gość

  07.08.2018, 21:12

  Mój Boże przecież wystarczy postawić szlaban na jedynej drodze i problem ZNIKNIE! Czy w Tczewie ("cebulowie") to aż takie trudne???

  Odpowiedz
  IP: 185.241.xx9.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.