Kamil Sząszor (Arkadia Tczew) wicemistrzem Europy juniorów - Sarajewo 2013

Kamil Sząszor
Debiutujący w mistrzostwach Starego Kontynentu zawodnik klubu Arkadia Tczew Kamil Sząszor zdobył w stolicy Bośni i Hercegowiny srebrny medal w odmianę 10-bil. W turnieju tym uczestniczyło ośmiu reprezentantów Polski a dorobek medalowy zamknął się w ilości sześciu krążków (1 złoty, 3 srebrne i 2 brązowe). Ten najcenniejszy złoty medal wywalczył Sebastian Batkowski z Łodzi.

Kamil swoją przygodę w Mistrzostwach Europy zaczął od odmiany 10-bil. Po inauguracyjnym atomowym zwycięstwie 6-0 zaliczył pierwszą porażkę. Aby dostać się do najlepszej ósemki turnieju odniósł 4 fantastyczne zwycięstwa. Następnie w ćwierćfinale pokonał Holendra Kaylash Persada . Oznaczało to pierwszy medal już w pierwszą odmianę. To nie był koniec emocji tego dnia. W półfinale Kamil spotkał się z najlepszym w Europie w tej kategorii wiekowej Niemcem Joshua Fillerem. Ku zdziwieniu wszystkich, po dramatycznym boju tczewianin odniósł zwycięstwo 6-5. Na finałowego przeciwnika nie wystarczyło już sił i Kamil Sząszor przegrał z Austriakiem Gutenbergerem, zdobywając tytuł wicemistrza Europy juniorów.

W pozostałe odmiany zawodnikowi z Pomorza szło też nieźle. W 8-bil zajął 9 miejsce odnosząc 3 zwycięstwa, przegrywając z zawodnikiem z Rosji Safiulinem. Ostatnia odmiana ( ulubiona "dziewiątka" ) miała być dopełnieniem znakomitego występu na tej imprezie. Po porażce w drugiej rundzie Kamil ponownie wylądował na lewej stronie turniejowej drabinki. Następnie po czterech efektownych zwycięstwach ( np. 6-0 z Finem ), awansował do ćwierćfinału turnieju. W walce z Niemcem Salim-Giasarem juniorowi z grodu Sambora nic " nie wchodziło " i odmianę tą zakończył na piątym miejscu. Drużynowo wraz z kolegami zajął piątą lokatę.

Kamil Sząszor w swoim debiucie zaliczył najlepszy występ ze wszystkich juniorów młodszych kadry Polski. Zajmując miejsca 2,5 i 9 odniósł najwięcej zwycięstw indywidualnych ( 16 ). Medal mistrzostw Europy jest jego największym osiągnięciem. Jest też efektem znakomitej pracy szkoleniowej prowadzonej w klubie Arkadia Tczew i w Pomorskim Okręgowym Związku Bilardowym.

Bardzo serdecznie dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu na mistrzostwa Europy do Sarajewa Marszałkowi Województwa Pomorskiego oraz Prezydentowi Miasta Tczewa. Srebrny medal jest najlepszym podziękowaniem i oznacza, iż było warto postawić na sport bilardowy.