Młodzieżowa Rada Miasta będzie funkcjonować po nowemu

Młodzieżowa Rada Miasta
Młodzieżowa Rada Miasta będzie funkcjonować po nowemu
Zmiany w sposobie funkcjonowania Młodzieżowej Radzie Miasta. Zmiany dotyczą przede wszystkim liczby członków Rady, okresu trwania jej kadencji, a także zasad i trybu wyboru członków Rady.

Do tej pory członkowie Młodzieżowej Rady Miasta byli wybierani spośród uczniów tczewskich szkół. Działają podobnie jak ich dorośli koledzy - spotykają się na sesjach, podejmują uchwały. Ostatnio pojawiło się jednak wiele głosów, że organ trzeba zreformować. Dyskusja na ten temat nasiliła się po ubiegłorocznym, listopadowym Sejmiku Młodzieży, podczas którego młodzi mieli możliwość spotkania się z urzędnikami i włodarzami miasta, by porozmawiać o sprawach ważnych dla Tczewa. Stawili się wszyscy, oprócz... młodzieży (na sali pojawiło się wtedy tylko kilku młodych radnych, a do końca nie wytrwał nawet sam przewodniczący). Teraz w radzie zaszły zmiany

- Przedmiotem obrad XXI sesji Rady Miejskiej były zmiany uchwały w spr. powołania Młodzieżowej Rady Miasta. Wprowadzone zmiany to odpowiedź na głosy młodzieży i środowisk młodzieżowych, które są zdania, że należy zmodyfikować przepisy dotyczące funkcjonowania Młodzieżowej Rady. - tłumaczy Małgorzata Mykowska, rzecznik Urzędu Miasta w Tczewie.

Najważniejsze zmiany w statucie MRM:


- MRM będzie liczyło 23 członków, tj. 18 ze szkół i 5 z organizacji pozarządowych (było 28 radnych)
- kadencja Rady trwa 3 lata. Kadencja liczona w okresach trzyletnich rozpoczyna się od roku szkolnego 2012/2013 (było 2 lata)
- członkiem Rady może być każdy, kto ukończył 13 lat, a nie ukończył 21 lat (w roku kalendarzowym, w którym odbywają się wybory), jest mieszkańcem miasta Tczewa i uczęszcza do stacjonarnej szkoły gimnazjalnej lub ponadgimnazjalanej (poprzednio członkami MRM nie mogli być uczniowie szkół spoza Tczewa)
- czynne prawo wyborcze ma każdy, kto uczęszcza do szkoły, gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej i ukończył 13 lat, będący mieszkańcem Tczewa.
- na kandydatów z organizacji pozarządowych mogą głosować uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjanych, mieszkańcy miasta Tczewa
Kandydatów na członków Rady z ramienia organizacji pozarządowych zgłasza do Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego dana organizacja.

Wykaz okręgów wyborczych w wyborach do Młodzieżowej Rady Miasta Tczewa

1. Gimnazjum Nr 1 - 1 radny
2. Gimnazjum Nr 2 - 1 radny
3. Gimnazjum Nr 3 - 1 radny
4. Gimnazjum Katolickie - 1 radny
5. I Liceum Ogólnokształcące - 2 radnych
6. II Liceum Ogólnokształcące - 2 radnych
7. Liceum Katolickie - 1 radny
8. Zespół Szkół Ekonomicznych - 2 radnych
9. Zespół Szkół Technicznych - 2 radnych
10. Zespół Szkół Rzemieślniczych i Kupieckich - 2 radnych

11. Zespół Szkół Budowlanych i Odzieżowych - 2 radnych
13. Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy - 1 radny
14. Organizacje pozarządowe - 5 radnych

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • +1

    tczewiak_gość

    17.09.2012, 11:03

    ach

    Idea fajna, ale dotychczasowe wykonanie marne. Młodzież po przejściu przez taką radę, odkrywa jak bardzo jest bezradna i młodzi ludzie szybko się zniechęcają do dalszych działań. MRM w Tczewie nie ma nic wspólnego ze specyfiką organizacji młodzieżowej. Brakuje pomysłów na realne (osiągalne) cele i sprawną strukturę, dynamizmu w działaniu i wyrazistych liderów, którzy mogliby to pociągnąć. Dorośli urzędnicy chcieli i chcą dobrze, ale to nie to. Proponuję dziennikarzom zrobić ankietę ewaluacyjną pt: "Byłem młodzieżowym radnym w MRM i jak to oceniam" i dotrzeć do kilku osób z każdego rocznika: zrobić wywiady i spisać ich spostrzeżenia. Pozdrawiam :)

    Odpowiedz
    IP: 164.126.xx0.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA