tczew - tcz.pl logo
user_ico
Nie jesteś zalogowany!
Zaloguj się lub zarejestruj się w serwisie
Dziś jest sobota, 22 października 2016r, godz. 03:51
Imieniny:
Wiadomości: Archiwum wydarzeń
Więcej : Wiadomości  |  Co będzie  |  Sport  |  Telewizja  |  pogoda - tczewPogoda

"Autorytety: Lech Bądkowski" - wystawa w CWRDW

Data wydarzenia: poniedziałek, 18.01.2010
Opublikowano: Środa, 06.01.2010, 12:50. Ilość komentarzy: 0

Zmień rozmiar tekstu: A A A

Centrum Wystawienniczo-Regionalne Dolnej Wisły w Tczewie zaprasza w dniach 11 - 31 stycznia 2010 r. na wystawę "Autorytety: Lech Bądkowski". Wernisaż odbędzie się w poniedziałek 18 stycznia 2010 r. o godz. 18.00. w siedzibie Centrum przy ul. 30 Stycznia 4 w Tczewie.

Ekspozycja "Autorytety: Lech Bądkowski" prezentuje sylwetkę Lecha Bądkowskiego, pomorskiego opozycjonisty, pierwszego rzecznika prasowego "Solidarności", sygnatariusza Porozumień Sierpniowych, współzałożyciela Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, założyciela i pierwszego prezesa Klubu Studenckiego Pomorania, prezesa Oddziału Gdańskiego Związku Literatów Polskich, wielkiego orędownika idei samorządności. Wystawę po raz pierwszy otworzono w lutym 2009 roku w Senacie. Dokonali tego Premier RP Donald Tusk i Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Wówczas Senat przyjął także okolicznościową uchwałę oddającą hołd Lechowi Bądkowskiemu. Wystawa została przygotowana przez Europejskie Centrum Solidarności. Partnerem ekspozycji jest Kaszubski Zespół Parlamentarny, Instytut Kaszubski w Gdańsku i Zrzeszenie Kaszubsko- Pomorskie.

Lech Bądkowski urodził się w roku 1920 w Toruniu. Tam spędził także młodość. W czasie wojny walczył Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Jego szlak bojowy przebiegał od Francji przez Narvik do Anglii. Do Polski powrócił w roku 1946. Od początku związał się z prasą. Pracował początkowo w redakcji „Dziennika Bałtyckiego”. Następnie zajął się zawodowo pracą literacką. W roku 1956, kiedy na fali odwilży po śmierci Stalina, Bądkowski przystąpił do zakładania niezależnej organizacji – Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego. Odtąd aż do swojej śmierci był ideologiem i czołowym działaczem ZKP.
Wielokrotnie jawnie występował przeciwko władzy komunistycznej. Zabierał głos w momentach przełomowych takich jak rok 1968, grudzień 1970, 1976. Najsłynniejszą kartę w historii Polski zapisał w Sierpniu 1980 roku w Stoczni Gdańskiej. Wówczas przyszedł do stoczniowców z poparciem udzielonym przez gdańskich literatów. Strajkujący odebrali to jakby poparł ich sam Mickiewicz lub Słowacki. Na wniosek Lecha Wałęsy wybrano Bądkowskiego do Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego i został jego rzecznikiem prasowym. Znając kilka języków objaśniał mediom zachodnim, światu cele strajkujących.
Po Sierpniu był pierwszym rzecznikiem NSZZ Solidarność, a następnie podjął się redagowania tygodnika „Samorządność”. Zmarł po długiej chorobie w lutym 1984 roku. Na kilka miesięcy przed śmiercią przygotował jeszcze szkic wystąpienia dla Lecha Wałęsy w związku z przyznaniem mu Pokojowej Nagrody Nobla. Bądkowski wychował wielu polityków, regionalistów i dziennikarzy. Do ich grona zalicza się m.in. premier Donald Tusk. Z Bądkowskim współpracowali także dzisiaj znani dziennikarze jak Paweł Zbierski, Maria Mrozińska, a spośród osób związanych z Tczewem m.in. Kazimierz Ickiewicz (regionalista) i Janusz Wikowski (dziennikarz).

Warto podkreślić, że jedna z ulic na osiedlu Witosa (Górki) nosi od lutego 2009 r. imię Lecha Bądkowskiego.

drukuj
Artykuł przeczytano 897 razy ( i )
prześlij dalej
    Wróć do: Archiwum wydarzeń
dodaj do ulubionych   
Czytaj w Tcz.pl:
Tczew -
Więcej w dziale "Archiwum wydarzeń":
 
Opinie i komentarze (0)   Zmień kolejność
kikit logo kikit logo  
 
Brak komentarzy
Do tej pory nikt nie skomentował artykułu w tym dziale. Bądź pierwszy i napisz teraz komentarz...
Dodaj nowy komentarz:

Uwaga!
Wszystkie komentarze niezwiązane w żaden sposób z artykułem w tym dziale, a także komentarze zawierające treści wulgarne lub obraźliwe nie zostaną dodane.


Imię, login, pseudonim, nick (max 30 znaków):
 _gość

Temat komentarza (max 50 znaków):

*Treść komentarza (znaczniki HTML wyłączone):
 
kalendarz wydarzeń
Październik 2016
  • Pn
  • Wt
  • Śr
  • Cz
  • Pt
  •  Sb
Zobacz cały kalendarz imprez i wydarzeń
Organizujesz wydarzenie kulturalne,
muzyczne, sportowe lub inne?

 
znajdź w tym dziale
znajdź w tym dziale
 
ranking i gorący temat
ranking i gorący temat
O tym się mówi: 
 
 
najpopularniejsze
najpopularniejsze
Tczew - Dni Ziemi Tczewskiej - sztandarowa miejska impreza Dni Ziemi Tczewskiej 2013 [aktualizacja] (49)
Data wydarzenia: 22.06.2013
Tczew - Tczewska Aleja Stóp powstanie na bulwarze w sąsiedztwie placu zabawDzień Komunalnika i Pracownika Samorządowego (35)
Data wydarzenia: 11.05.2013
Tczew - Sylwia GrzeszczakDni Ziemi Tczewskiej (15)
Data wydarzenia: 21.06.2014
 

Copyright © 2001-2016 Tczew - TCZ.PL Sp. z o.o. Internetowy Serwis Informacyjny Miasta
Kontakt: kontakt@redakcja.tcz.pl. Adres: ul. Hanny Hass 4, 83-110 Tczew